Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش روستای علیصدر از بزرگترین غار آبی جهان سهمی دارد؟

روستای علیصدر از بزرگترین غار آبی جهان سهمی دارد؟

روستای علیصدر شهرستان کبودرآهنگ که اغلب این روستا را با جاذبه‌ گردشگری مهم و بی‌نظیر بزرگترین غار آبی دنیا؛ غار «علیصدر» می‌شناسند و به دلیل وجود غار علیصدر این روستا در بیشتر ماه‌های سال مملو از گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی است.

به گزارش "همدان نیوز"، غار علیصدر با روزانه ۵۰۰۰ گردشگر که درسال میانگین به ۸۰۰ هزار نفر می‌رسد، از نقش بسزایی در جذب توریست شهرستان کبودراهنگ بویژه روستای علیصدر دارد، غار علیصدر یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است.

شرکت سیاحتی علیصدر که یک نهاد عمومی غیردولتی است، در سال ۱۳۷۰ با همکاری سازمان ایرانگردی و جهانگردی، سازمان همیاری شهرداری‌های استان و شهرداری همدان ایجاد شد و درحال حاضر مدیریت غار علیصدر نیز با این شرکت است و مردمان روستای علیصدر انتظار دارند که با حضور ۳۰ ساله شرکت سیاحتی علیصدر رونق مناسبی در عمران و آبادانی روستای علیصدر به لحاظ گردشگری بودن روستا به خاطر وجود غار آبی علیصدر ایجاد شود.

عضو شورای اسلامی روستای علیصدر با بیان اینکه این روستا دارای ۱۴۰۰ نفر جمعیت با ۳۵۰ خانوار بوده و غار علیصدر به عنوان یکی از بی‌نظیرین و زیباترین پدیده‌های طبیعی جهان از مهمترین جاذبه‌های توریستی این روستا به شمار می‌رود،اظهار کرد: اقتصاد روستای علیصدر بر پایه کشاورزی و جهانگردی شکل گرفته است و در تمام فصول سال این روستا از نقاط مختلف کشور و جهان دارای گردشگران و توریست‌های بسیاری است.

ابوالحسن سلیمی افزود: با اینکه همه خدمات مسافران  و گردشگران  اعم از اسکان و تأمین آب شرب و دفع زباله و... بر عهده اهالی این روستا است، اما متاسفانه  هیچ عایدی از سودآوری غار برای عمران و آبادانی و مبلمان روستا و نیز حل مشکلات آموزشی، فرهنگی و زیباسازی این دهکده گردشگری در نظر گرفته نمی‌شود.

 وی گفت: از سال۱۳۷۰ که شرکت سیاحتی علیصدر مدیریت و اداره بزرگترین غار آبی جهان را بر عهده گرفته است و با وجود درآمد بسیار بالایی که داشته هیچ‌گونه زیر ساختی بعداز ۳۰ سال در مجتمع علیصدر انجام نداده‌اند.

شرکت علیصدر پنج درصد عوارض خود به دهیاری روستای علیصدر را پرداخت نمی‌کند

وی با بیان اینکه از شرکت سیاحتی علیصدر درخواست داریم مصوبه شورای فرهنگی و نیز مصوبات کمیته انطباق شورای اسلامی روستای علیصدر در رابطه با پرداخت پنج درصد از بهای فروش بلیط به روستا را اجرایی کند، ادامه داد: مسدود کردن راه دسترسی به امامزاده و درب غار از سمت «امامزاده زید» ،عدم پرداخت عوارض به روستا و ریختن زباله در کنار مجتمع و دپوی زباله به‌صورت غیر قانونی از جمله مواردی است که توسط شرکت سیاحتی علیصدر برای روستای علیصدر ایجاد نارضایتی و دغدغه کرده است.

وی بیان کرد: متاسفانه شرکت سیاحتی علیصدر پنج درصد عوارض خود به دهیاری روستای علیصدر را پرداخت نمی‌کند و این امر موجب مشکلاتی برای دهیاری روستا در ارائه خدمات به اهالی علیصدر به دلیل محدودیت اعتبار شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر علاوه بر این موارد، این شرکت سیاحتی قرار داد دفع زباله خود را با دهیاری علیصدر منعقد نمی‌کند، یادآور شد: هر سال این شرکت با آتش‌نشانی دهیاری روستا نسبت به انعقاد قرار داد اقدام می‌کرد که امسال این موضوع نیز همچنان بلاتکلیف و ابتر باقی مانده است.

سلیمی با اشاره به اینکه شرکت سیاحتی علیصدر عوارض روستای علیصدر را که مصوب شده است پرداخت نمی‌کند، تصریح کرد: با توجه به عدم پرداخت پنج درصد عوارض توسط این شرکت سیاحتی به دهیاری روستا و عدم انعقاد قرارداد برای دفع زباله، به این شرکت اجازه انتقال و دفن زباله‌هایش را در محل دفن زباله‌های روستای علیصدر ندادیم که از ۲۰ روز پیش این شرکت سیاحتی زباله‌های خود را به‌صورت غیرقانونی در ۵۰ متری مجتمع انتقال و دپو می‌کند که این امر موجب بوی بد و تعفن پسماند در مجتمع و نیز پارکینگ بزرگ و حتی روستای علیصدر شده است .

وی همچنین با بیان اینکه متاسفانه این‌شرکت سیاحتی زمین چمن فوتبال روستا را به دریاچه فاضلاب مبدل کرده است، گفت: در اردیبهشت ماه امسال طی برگزاری جلسه شورای فرهنگی در علیصدر با حضور مدیر عامل غار علیصدر،نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی و فرماندار شهرستان و سایر اعضا این جلسه دارای ۱۰ مصوبه بود که این مصوبات به امضا همه اعضا جلسه رسید و مقرر شد شرکت سیاحتی علیصدر در حوزه فرهنگی اعتباری افزون بر یک میلیارد تومان برای روستای علیصدر هزینه کند و پنج درصد عوارض را پرداخت و راه امامزاده را باز کند که تاکنون این‌امر محقق نشده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه سرانه دولتی روستای علیصدر با سایر روستاها یکی بوده و فرقی ندارد، خاطرنشان کرد: در روز سه تا چهار نیسان زباله از روستا جمع‌آوری می‌شود که این‌ میزان حجم زباله تولید شده مربوط به یک روستا با جمعیت ۱۲۰۰ نفر نیست به‌طوریکه در تولید این حجم زباله حضور گردشگران نیز بی‌تاثیر نبوده است ضمن اینکه سایر روستا میزان تولید زباله کمی دارند و دهیاری به یکباره نسبت به جمع‌آوری زباله اقدام می‌کند.

سلیمی تحقیق و تفحص از شرکت علیصدر را یکی از اقدامات ارزنده و بی‌نظیر نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی دانست و یادآور شد: انتظار است ضمن رونق گردشگری هر چه بیشتر علیصدر، این امر عایدی و سودآوری نیز برای اهالی روستای علیصدر در بحث عمران و آبادانی منطقه به را به همراه داشته باشد.

شرکت علیصدر کوچکترین حرکتی برای روستای علیصدر انجام نداده

 یکی از اهالی این روستا نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شرکت سیاحتی علیصدر طی ۳۰ سال گذشته که بنده به عنوان یک جوان ۳۵ ساله به یادم دارم و اینجا زندگی می کنم کوچکترین حرکتی برای روستای علیصدر انجام نداده و تنها عایدی اهالی علیصدر از این شرکت تولید زباله با حجم بالا، فاضلاب، آلودگی صوتی و زیست محیطی و فقر فرهنگی بوده است .

مهرداد محمدی با بیان اینکه مخالف گردشگری منطقه نیستیم اما انتظار داریم شرکت سیاحتی علیصدر از سود و درآمد حاصل از غار علیصدر و گردشگری منطقه اقداماتی را برای عمران و آبادانی منطقه، خود و یا از طریق دهیاری روستا انجام دهد، گفت: متاسفانه سود و درآمد حاصل از شرکت سیاحتی علیصدر برای روستا و حتی شهرستان کبودراهنگ نیست و مردم کبودراهنگ از آن هیچ بهره‌ای ندارند.

وی با بیان اینکه روستای علیصدر از فضای سبز و پارک کودکان، کتابخانه، سالن ورزشی، استخر و سایر امکانات محروم است، خاطرنشان کرد: ۳۰ سال است که شرکت علیصدر از اینجا سود بالایی می‌برد اما کوچکترین برنامه‌ای برای عمران این روستای کوچک انجام نداده است حال اینکه انتظار بود که طی ۳۰ سال گذشته از لحاظ امکانات خدماتی و رفاهی، این روستا به نسبت سایر روستاها از رشد و پیشرفت بسیار چشمگیری به لحاظ گردشگری بودن برخودار شود.

وی با بیان اینکه علیصدر یک روستای بن بست نیست و از هر طرف به شهرهای مختلفی چون تهران ،بیجار،کردستان ،کرمانشاه و همدان راه دارد، گفت: متاسفانه در این رابطه حتی یک تابلو برای راهنمایی گردشگران که کمترین هزینه را ممکن است داشته باشد نصب نشده است.

محمدی رها کردن زباله‌ها توسط گردشگران در سطح روستا،سگ‌گردانی در روستا، عدم توجه به عفاف و حجاب توسط برخی از گردشگران را موجب ناخرسندی اهالی روستا دانست و افزود: انتظار است شرکت سیاحتی علیصدر نسبت به این موضوع توجه ویژه داشته باشد.

طی صحبت با چند اهالی روستای علیصدر آنان نیز از موضوع زباله و فاضلاب و نیز عدم‌توجه به عمران و آبادانی روستا گلایه‌مند بودند و از پیگیری و توجه ویژه نماینده بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی در خصوص تحقیق و تفحص غار علیصدر رضایتمندی بالایی داشتند.

عدم تحقق تعهدات شرکت علیصدر به دهیاری

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این واقعیت که زباله‌های تلمبار شده‌ای که صدها گردشگر با ورود به این مکان گردشگری تولید می‌کنند و این زباله‌ها در جایی نزدیک این روستای کوچک دپو شده و بوی تعفن آن موجب آزار اهالی این روستاست را نمی‌توان نادیده گرفت ضمن اینکه شرکت سیاحتی علیصدر به این موضوع هیچ گونه توجهی ندارد.

فتح الله توسلی با بیان اینکه دهیاری روستای علیصدر توان آن را ندارد که به تنهایی همه کارهای لازم را برای روستا انجام دهد، تصریح کرد: بخشی از درآمد شرکت سیاحتی علیصدر به عنوان عوارض باید به دهیاری روستای علیصدر پرداخت شود تا دهیاری این روستا بتواند از طریق این عوارض نسبت به انجام اقدامات لازم برای عمران و خدمات هر چه بهتر به اهالی روستا اقدام کند که متأسفانه شرکت سیاحتی علیصدر عوارض خود به دهیاری روستا را پرداخت نمی‌کند.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی جلسه شورای فرهنگی شهرستان کبودراهنگ را اردیبهشت ماه در روستای علیصدر با حضور امام جمعه، فرماندار ،امام‌جماعت روستا و سایر اعضا برگزار کردیم و تصمیمات این جلسه مصوب و صورتجلسه شد که حداقل یک میلیارد تومان این شرکت در حوزه فرهنگی هزینه کند که این امر تاکنون محقق نشده است.

توسلی خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکلات عفاف و حجاب در غار علیصدر توسط برخی از گردشگران رعایت نمی‌شود که این‌امر موجب گلایه‌مندی مردم و اهالی روستای علیصدر و نیر خانواده شهدا و مردم متدین منطقه شده است.

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت علیصدر به کمیسیون فرهنگی مجلس رسیده است

وی با بیان اینکه شرکت سیاحتی علیصدر حاضر به پرداخت یک‌ ریال هزینه نیست و دهیاری توان تامین اعتبار برای مرتفع کردن مشکلات زیست محیطی و سایر دغدغه‌های اهالی را به واسطه حجم بالای گردشگران ندارد، تصریح کرد: با جدیت پیگیر حل مشکل روستای علیصدر هستیم و یکی از بزرگترین اقدامات در این رابطه تحقیق و تفحص در رابطه با غار علیصدر برای نخستین بار طی ۳۰ سال گذشته بود که خوشبختانه به این امر به اتمام رسیده و گزارش آن در ۲۸۲ صفحه تقدیم کمیسیون فرهنگی شده که  امیدواریم به زودی و به موقع وارد صحن شود و خلاصه گزارش آن قرائت و مابقی هم در اختیار قوه قضائیه قرار بگیرد.

توسلی با تاکید بر اینکه به مردم بومی و دهیاری و شورای اسلامی روستای علیصدر به نحوی ظلم و اجحاف شده است، گفت: دهیاری توان اجرای خواسته مردم در رابطه با نظافت و تامین آسایش و آرامش و نیز مسائل زیست محیطی روستا را ندارد مگر اینکه بخشی از درآمدهای شرکت سیاحتی علیصدر در اختیار دهیاری و شورای این روستا قرار گیرد که دهیاری روستا کارهایی را برای این روستا بتواند انجام دهد اما تاکنون متاسفانه شرکت سیاحتی علیصدر تمکین نکرده است ما با جدیت پیگیر این موضوع هستیم چرا که این گونه اهالی روستای علیصدر آسیب می‌بینند.

منطقه گردشگری علیصدر دارای طرح جامع گردشگری است

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با اشاره به بحث دفع فاضلاب مجتمع گردشگری غارعلیصدر، اظهار کرد: مجتمع غار علیصدر یک‌ منطقه نمونه گردشگری بوده و برای این منطقه گردشگری دارای طرح جامع گردشگری هستیم و به همین منظور چندین سال پیش شرکت سیاحتی علیصدر این طرح جامع را با پیگیری لازم مصوب کرده و برای طراحی این طرح یک شرکت مشاور را انتخاب می‌کند که در پروژه فوق نقاط مشخصی از جمله پارک و فضای سبز ،هتل و شهربازی و ... پیش‌بینی و دیده شود.

کریم ملکی با بیان اینکه برای اجرای طرح جامع گردشگری علیصدر ۱۰۰ هکتار زمین از اهالی روستای علیصدر خریداری شده است،گفت: یک بخشی از طرح منطقه نمونه گردشگری که در این طرح تعریف شده احداث یک سایت برای دفع پساب فاضلاب تحت عنوان سپتیک است که در این رابطه سال گذشته مجوز ساخت سپتیک را از سازمان حفاظت محیط زیست اخذ کرده‌ایم علاوه بر این برای اینکه محل احداث سپتیک جز محدوده تاریخی و فرهنگی نباشد مجوز لازم نیز از دستگاه میراث فرهنگی اخذ شده است.

وی با اشاره به اینکه این طرح جامع گردشگری و نیز احداث پروژه سپتیک دو کیلومتر از روستای علیصدر فاصله دارد و احداث آن تمامی مسائل زیست محیطی منطقه را مرتفع خواهد کرد، خاطرنشان کرد: در حین ساخت عملیات اجرایی طرح فوق در محل که طبق طرح قانونی مصوب منطقه نمونه گردشگری است، شورای اسلامی و دهیاری روستا مانع اجرای پروژه شدند و رئیس شورای اسلامی روستای علیصدر و دهیاری روستا نامه‌ای کتبی را به این شرکت سیاحتی مبنی بر توقف هر چه سریعتر پروژه توسط شرکت علیصدر ارسال کردند و این پروژه به‌صورت نیمه تکمیل تعطیل شد و هم اکنون نامه کتبی آن مستند موجود است و پروژه نیمه تکمیل نیز که با نامه کتبی شورای اسلامی و دهیاری تعطیل و متوقف شده قابل مشاهده است‌.

ملکی در ادامه در رابطه با جمع آوری زباله مجتمع علیصدر نیز اظهار کرد:هرساله شرکت سیاحتی علیصدر با دهیاری روستای علیصدر قراردادی را برای اینکه زباله محوطه مربوط به گردشگری علیصدر توسط پاکبانان و سیستم پیک بهداشت دهیاری جمع آوری و در یک محل دپو و مانند سایر زباله اهالی روستا به خارج از شهر انتقال داده شود دارد.

وی با بیان اینکه تا سال گذشته قراردادی که با دهیاری به صورت یکساله برای خدمات جمع آوری زباله و خدمات آتش نشانی مربوط به گردشگری غار علیصدر منعقد شده بود ۲۵۰ میلیون تومان بوده است،ادامه داد: این میزان مبلغ درج شده در قرارداد سال گذشته به صورت کامل به دهیاری توسط شرکت سیاحتی علیصدر پرداخت شده و دهیاری نیز وظیفه خود را در قبال این قرار داد به روند طبیعی خود انجام می‌داد و از این طریق مبلغ قرارداد دفع زباله در روستا خرج می‌شد و کارآفرینی و اشتغال برای برخی از اهالی بومی روستا ایجاد شده بود.

افزایش ۸برابری قرارداد جمع‌آوری زباله توجیهی ندارد

ملکی تصریح کرد: پس از پایان قرارداد سال ۱۴۰۱ مجدد شورای اسلامی روستای علیصدر قراردادی رسمی با مهر و امضا دهیاری روستا به شرکت سیاحتی علیصدر ارسال کرده و در نامه نوشته که شرکت سیاحتی علیصدر قرارداد جمع‌آوری زباله ۱۴۰۲ را منعقد کند و برای مدت شش ماه از سال‌جاری مبلغی افزون بر دو میلیارد تومان طلب کرده‌اند و به یکباره با تفاوتی محسوس ۲۵۰ میلیون تومان یکساله قرارداد سال گذشته در سال‌جاری به دو میلیارد تومان آن هم تنها برای شش ماه نخست سال افزایش پیدا کرده ضمن اینکه قرارداد آن با سربرگ و مهر و امضا دهیاری هم اکنون برای ارائه موجود است.

وی اظهارکرد: شرکت علیصدر در سال‌جاری از انعقاد قرارداد مجدد با دهیاری برای موضوع خدمات جمع آوری زباله و خدمات آتش نشانی خودداری می‌کند کاملا حرف درستی است و نمی توانیم قرارداد دو میلیاردی ببندیم و توجیهی ندارد این شرکت به یکباره با افزایش هشت برابری قرارداد از ۲۵۰ میلیون تومان به دو میلیارد تومان آن‌هم تنها برای شش ماه از سال موافقت کند.

ملکی با اشاره به اینکه روزانه میانگین ۲۰۰۰ نفر و در ایام تعطیلات ۵۰۰۰ نفر از غار علیصدر بازدید دارند،گفت: در صورتی‌که زباله‌های تولید شده روزانه مجتمع جمع‌آوری نشود به‌طورقطع با حجم بالایی از زباله دپو شده مواجه خواهیم بود و با توجه به افزایش یکباره قرارداد توسط دهیاری به ناچار به جای آن با یکی از اهالی روستای علیصدر به عنوان شخص ثالث که دارای خودروی نیسان است قرارداد جداگانه‌ای برای دفع زباله‌ها منعقد کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه دهیاری روستا نامه رسمی داده بود که دیگر زباله شرکت را جمع‌آوری نمی‌کند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با جمع‌آوری زباله‌های داخل مجتمع توسط خدمه مجتمع، نیسان مورد نظر طبق قرارداد هر روز زباله‌ها را به محل مشخص شده مجتمع انتقال داده و سپس یک روز در میان این زباله‌ها را که در فضای محصور شده با دیوار بتنی دپو شده‌اند تخلیه و به محل دفن زباله خارج از شهر انتقال می‌دهد و خوشبختانه مشکلی نیز نداریم .

ملکی یادآور شد: قاعدتا محل محصور شده تعیین شده برای دپو زباله در مجتمع دارای زباله است و یک روز در میان زباله‌های آن تخلیه و به جای دیگری برای دفن انتقال داده می‌شود و اگر امروز از محل عکس بگیرند هیچ زباله‌ای موجود نیست و فردا به‌طورقطع  دپو زباله مجدد وجود دارد و کاملا طبیعی است.

وی یادآورشد: این قرارداد جدید به منظور حمل زباله مجتمع با شخص ثالث بومی روستای علیصدر از یکم فرودین ماه ۱۴۰۲ تا ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۲ منعقد شده و بابت حمل زباله این مدت به این فرد افزون‌بر ۱۶۲ میلیون تومان هزینه پرداخت کرده‌ایم.

پرداخت یک‌ میلیارد تومان برای حوزه فرهنگی روستای علیصدر به هیچ وجه لازم الاجرا نیست

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر بیان کرد: شرکت سیاحتی علیصدر یک مجموعه سهامی خاص و خصوصی بوده که در دو سه سال اخیر از زمان کرونا مستاجر میراث فرهنگی در مجموعه علیصدر است و سالیانه بر اساس یک قرارداد با وزارت میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی استان همدان غار را این شرکت برای بهره‌برداری اجاره کرده است و ماهیانه غار علیصدر چه تعطیل باشد و چه باز، چه فروش داشته باشد و چه فروش نداشته باشد ماهیانه ۵۰۰ میلیون تومان اجاره به میراث فرهنگی پرداخت دارد علاوه بر اینکه یک سری مبالغ نیز تحت عنوان عوارض از مجموع بلیطی که فروش می‌کنیم میراث فرهنگی از ما کسر می‌کند.

ملکی در رابطه با مکلف کردن شرکت سیاحتی علیصدر به پرداخت یک‌ میلیارد تومان برای حوزه فرهنگی در جلسه شورای فرهنگی اردیبهشت ماه و مصوب شدن آن توسط اعضای این جلسه، اظهار کرد: شرکت سیاحتی علیصدر یک مجموعه خصوصی بوده این امر برای این شرکت به هیچ وجه لازم‌الاجرا نیست چراکه نمی‌توان مال غیر را فروخت و بخشش کرد.

وی اظهار کرد: شرکت سیاحتی علیصدر مدیرعامل و هیأت مدیره جداگانه دارد و از یک تا ۱۰۰ میلیارد تومان به هر میزان که هزینه شود باید در این هیئت مدیره موضوع طرح و مصوبه هیأت مدیره را برای هزینه کرد در هر زمینه‌ای اخذ کند.

ملکی گفت: رئیس هیات مدیره شرکت سیاحتی علیصدر آقای غلامی پاک، مدیر کل دفتر استاندار هستند و اگر این مسئله لازم و ضروری بود و مسئله‌ای بود که دولت نسبت به آن (مانند مستاجر شدن شرکت سیاحتی علیصدر و پرداخت ماهیانه ۵۰۰ میلیون تومان به میراث فرهنگی) اهتمام داشت، به‌طور قطع مدیرکل دفتر استاندار به عنوان رئیس هیأت مدیره شرکت سیاحتی علیصدر طرح را ارائه می‌کرد.

وی ادامه داد: اما وقتی شرکت مصوبه هیات مدیره را ندارد با کدام مجوز قانونی می‌خواهد این میزان مبلغ را پرداخت کند؟ یک میلیارد عدد بزرگی است حتی ۱۰ میلیون تومان هم بدون‌مجوز اجازه پرداخت ندارد.

پرداخت ۵ درصد از درآمد سالیانه علیصدر به دهیاری جایگاه قانونی ندارد

ملکی همچنین با اشاره به مصوب شدن پرداخت پنج درصد از درآمد سالیانه شرکت سیاحتی علیصدر به عنوان عوارض به دهیاری علیصدر نیز تصریح کرد: در این رابطه چندین سال پیش اهالی روستا به استانداری مراجعه و مسئله‌ای را در این زمینه مطرح و در شورای اسلامی روستا و سپس کمیته تطبیق فرمانداری و استانداری مصوب می‌شود که دو نکته در این موضوع حائز اهمیت است.

وی گفت: نکته اول اینکه موضوع پنج درصدی که کمیته تطبیق مصوب کرده مربوط به زمانی است که هنوز شرکت سیاحتی علیصدر مستاجر دولت و وزارت میراث فرهنگی نبوده و ۲۷ سال غار علیصدر را بدون قرارداد مستاجری و موجری در اختیار داشته و درآمد کسب می‌کرده و از درآمد حاصله خود علاوه بر حقوق پرسنل در جاهای دیگر اگر نیاز بوده هزینه می‌کرده است.

مدیر عامل شرکت سیاحتی علیصدر اضافه کرد: بعد از آن دو یا سه سال پیش به شرکت سیاحتی علیصدر نیز گفته شد که این شرکت هم مانند سایر شرکت‌های گردشگری در کشور باید برای بهره‌برداری از اماکن گردشگری قرارداد منعقد کند و بابت قرارداد ضمانت‌نامه و اجاره سالیانه بدهد و تمام شرایط قرار داد را رعایت کند.

ملکی افزود: در حال حاضر شرکت سیاحتی علیصدر علاوه بر اجاره بها ماهیانه ۵۰۰ میلیون تومانی ،از هر بلیط نیز ۹ درصد ارزش افزوده ،۴۰۰۰ تومان عوارض و ۵ تا ۱۲ هزار تومان از ۵۰۰ میلیون تومان ماهیانه اجاره را به دولت پرداخت می‌کند به این ترتیب وقتی که عوارض و اجاره و ارزش افزوده طبق قرارداد قانونی که با وزارت میراث فرهنگی منعقد کرده‌ایم و در حال پرداخت به میراث فرهنگی هستیم پس دیگر جایگاه و وجاهت قانونی برای شرکت ندارد که پنج درصد از درآمد سالیانه شرکت را به دهیاری روستا بپردازیم و چنین موضوع مربوط به چندین سال پیش بوده است.

وی بیان کرد:نکته دوم اینکه حتی اگر قرار باشد چنین مبلغی بیشتر و کمتر و یا مشابه آن را شرکت به روستا و منطقه و شهرستان پرداخت کند قاعدتا باید موضوع در هیات مدیره مطرح و هیات مدیره در مورد آن تصمیم‌گیری و مصوب شود تا مدیرعامل شرکت بتواند این مبلغ را پرداخت کند.

ملکی مطرح کرد: شرکت سیاحتی علیصدر دارای سه نفر عضو اصلی هیات مدیره شامل آقای غلامی پاک مدیر کل دفتر استاندار، دکتر حسینی شهردار همدان و سید مهدی حجازی است و همه این افراد جز افرادی توانمند و باتجربه و بزرگ و سرشناس استان همدان هستند و در این رابطه اگر لازم و قانونی باشد چنین مبلغی پرداخت شود به‌طور قطع پرداخت این مبلغ را در هیات مدیره با تصمیم لازم تصویب خواهند کرد اما تاکنون لازم و قانونی نبوده است.

مدیر عامل شرکت سیاحتی علیصدر در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر عایدی این شرکت برای علیصدر، اظهار کرد: برابر اسناد و مدارک موجود در واحد کارگزینی پرسنلی و امور اداری شرکت، شرکت سیاحتی علیصدر در سه نقطه شامل مجتمع عباس آباد،مجتمع سیاحتی علیصدر و دفتر مرکزی شرکت در مجموع دارای ۲۱۸ نفر پرسنل و نیرو بوده که از این تعداد پرسنل ۸۱ درصد پرسنل را اهالی بومی روستای علیصدر شامل شده‌اند و حقوق ماهیانه و اضافه کار می‌گیرند و بیمه هستند و با احتساب خانواده آنان میانگین ۱۰۰۰ نفر از اهالی روستای علیصدر در کنار سفره شرکت سیاحتی علیصدر نان می‌خورند و این امر اشتغال مناسبی را در این روستا ایجاد کرده است.

ملکی همچنین با اشاره به اینکه بر اساس قانون، ادارات دولتی در بحث استخدام سه درصد از مجموعه کارکنان سازمان و یا نهاد خود را باید به بکارگیری افراد دارای معلولیت اختصاص دهند، تصریح کرد: شرکت سیاحتی علیصدر اگر چه یک نهاد خصوصی است و کسی نمی‌تواند این نهاد را مکلف به بکارگیری افراد دارای معلولیت کند اما خوشبختانه به منظور توجه به مسئولیت اجتماعی خود این شرکت ۱۵ نفر از اهالی روستای علیصدر را معادل شش درصد به عنوان پرسنل و کارکنان خود به کار گرفته است و هم‌اکنون در این‌ مجموعه مشغول به فعالیت هستند .

وی ادامه داد: در روستای علیصدر چشمه‌ای وجود دارد که در سال ۱۴۰۱ شرکت سیاحتی علیصدر برای مصارف سرویس بهداشتی و سایر مصارف مجتمع از این چشمه ۴۵۰ میلیون تومان حق آبه از روستای علیصدر طبق قرارداد با دهیاری روستا خریداری کرد که برای حق آبه سال‌جاری نیز به دهیاری این روستا بر اساس قرارداد جدید و اسناد و مدارک قانونی افزون بر ۷۵۰ میلیون تومان پرداخت شد.

ملکی همچنین با بیان اینکه شرکت سیاحتی علیصدر نیازهای روزانه اعم از مواد اولیه غذایی و مصالح ساختمانی، تعمیرات و نیازهای مختلف دیگر دارد، گفت: این شرکت تمامی نیازهای روزانه خود را حتی مصالح ساختمانی را بدون استثنا از فروشگاه‌ها و مغازه‌های بومی سطح روستای علیصدر خریداری می‌کند مگر اینکه روستا کالای مورد نظر را نداشته باشد ضمن اینکه غذای میهمانان شرکت و پرسنل مجتمع نیز بدون استثنا از سطح رستوران‌های روستای علیصدر تهیه و خریداری می‌شود و فاکتور خرید و مدارک آن هم به طور کامل در امور مالی شرکت موجود است.

وی در ادامه با بیان اینکه تمامی ۳۰۰ پرسنل شرکت سیاحتی علیصدر بیمه تکمیلی درمان هستند،افزود: ۷۲ درصد مبالغی که ماهیانه برای بیمه تکمیلی درمانی کارکنان و پرسنل شرکت پرداخت می‌شود مربوط به پرسنل بومی از روستای علیصدر است.

ملکی همچنین یادآور شد: در سال ۱۴۰۱ طی تفاهم‌نامه‌ای با بانک ملی افزون‌بر ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به کارکنان و پرسنل متقاضی این شرکت تسهیلات پرداخت شد که از این میزان تسهیلات پرداختی ۹۰ درصد آن به کارکنان و پرسنل بومی از اهالی روستای علیصدر پرداخت شده است .

در پایان اینکه اهالی علیصدر گردشگری بودن علیصدر را برای خود یک ظرفیت بزرگ و پتانسیل بالا در رشد و آبادانی و عمران می‌دانند و معتقدند صنعت گردشگری امری لاینفک از روستای علیصدر است./ ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن