Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش طرح نصفه و نیمه‌ای که جیب بیماران را خالی می‌کند

طرح نصفه و نیمه‌ای که جیب بیماران را خالی می‌کند

نواقص فنی طرح نسخه نویسی الکترونیکی در همدان سبب پرداخت هزینه اضافی از جیب بیماران شده است.

به گزارش "همدان‌نیوز"، با اجرای نسخه نویسی الکترونیکی در همدان دفترچه‌های کاغذی جمع آوری شده و برای استفاده بیمار از بیمه درمانی کدملی‌اش در سامانه ثبت می‌شود.

بزرگترین مشکل زمانی است که سیستم الکترونیکی تامین اجتماعی قطع می‌شود و بیماران مجبورند هزینه درمان را به صورت آزاد و از جیب خود پرداخت کنند.عصر روز دوشنبه به کلینیک امام خمینی(ره) رفتیم، به علت قطعی سرور تامین اجتماعی بیماران در مقابل اتاق پزشکان بلاتکلیف و منتظر ایستاده‌اند.
وقتی سامانه تامین اجتماعی جواب نمی‌دهد بیماران یا باید تا زمان فعال شدن سرور منتظر بمانند و یا با وجود تحت پوشش بودن بیمه تامین اجتماعی، هزینه را به صورت آزاد پرداخت کنند.
بعضی از بیماران از روستاها و شهرستان‌های اطراف راهی این مرکز دولتی شدند و فرصت معطل ماندن در کلینیک را ندارند بنابراین مجبورند سهم بیمه درمانی خود را نادیده گرفته و مبلغ بیشتری پرداخت کنند.
یک بیمار که برای انجام سونوگرافی به این مرکز آمده، به خبرنگار تسنیم گفت: بیش از یک ساعت از نوبتی که سیستم کلینیک برایم تعیین کرده گذشته و به خاطر قطعی سیستم تامین اجتماعی، پذیرشم انجام نشده است.
وی با تاکید بر اینکه همسرم راننده است و ماهیانه 500 هزار تومان حق بیمه پرداخت می‌کنیم، تصریح کرد: اما به وقت نیاز و استفاده از خدمات درمانی این بیمه با مشکل مواجه می‌شویم.
این بیمار با بیان اینکه در یک ساعتی که منتظر وصل شدن سیستم هستم بسیاری از بیماران بخاطر زود انجام شدن کارشان ترجیح دادند هزینه سونوگرافی را آزاد پرداخت کنند، گفت: از زمانی که نسخه نویسی الکترونیکی اجرا شده در مراکز درمانی و  داروخانه‌ها دچار مشکل هستیم.
یکی دیگر از بیماران که برای ویزیت نزد پزشک متخصص این کلینیک مراجعه کرده است به خبرنگار تسنیم گفت: پس از حذف دفترچه کاغذی با کارت ملی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنم، اما در بیشتر مواقع به ویژه در ساعات بعد ازظهر سیستم قطع بوده و پزشکان با مشکل ثبت نسخه مواجه هستند.
وی با تاکید بر اینکه اجرای ناقص طرح نسخه نویسی الکترونیکی ساعات انتظار و معطلی بیماران در مراکز درمانی را افزایش می‌دهد، اظهار داشت: در شرایط  کرونایی هرگونه تجمع بیماران در سالن‌های بدون تهویه خطر ابتلا به ویروس کرونا را تشدید می‌کند.
این بیمار با اشاره به اینکه برخی داروخانه‌ها هم با این سیستم هماهنگ نشده‌اند، تصریح کرد: هفته گذشته به بیمارستان مطهری همدان مراجعه کردم، پزشک این مرکز داروهایم را به صورت الکترونیکی ثبت کرد اما هنگام مراجعه به داروخانه هیچ دارویی برایم ثبت نشده بود.
وی با تاکید بر اینکه اشکال در سیستم تامین اجتماعی سبب درگیری بیماران و بخش پذیرش کلینیک‌ها می‌شود، گفت: اگر زیرساخت‌های اجرای طرحی فراهم نیست مسئولان حق ندارند به قیمت اذیت و آزار بیماران این طرح را اجرایی کنند.
منشی کلینیک امام خمینی (ره) همدان با بیان اینکه از ساعت 3 بعد از ظهر امروز سرور تامین اجتماعی با مشکل مواجه شده، اظهار داشت: این موضوع سبب رنجش و عصبانیت بیماران شده است.
وی با تاکید بر اینکه معمولا وقتی سیستم در حال بروزرسانی است با مشکل قطعی و عدم پذیرش بیماران در سیستم تامین اجتماعی مواجه می‌شویم، گفت: بروزرسانی سیستم نباید در ساعات بعد از ظهر و زمان پیک حضور بیماران در مراکز درمانی باشد.
این منشی کلینیک با بیان اینکه وقتی سیستم به دلیل بروز مشکلات فنی بیمه بیماران را قبول نمی‌کند بیمار باید هزینه را به صورت آزاد پرداخت کند، عنوان کرد: این امر سبب درگیری بیماران با بخش پذیرش و نارضایتی آن‌ها می‌شود.
وی با بیان اینکه برخی از بیماران تا زمان وصل شدن سیستم در مرکز منتظر می‌مانند، گفت: تجمع بیماران در فضایی محدود و بدون تهویه بسیار خطرناک است.
اجرای ناقص نسخه نویی الکترونیکی به ضرر بیماران است
دکتر علیرضا مدرکیان، رئیس سازمان نظام پزشکی همدان با اشاره به نارضایتی بیماران از مشکلات نسخه نویسی الکترونیکی، اظهار داشت: اجرای ناقص این طرح سبب افزایش پرداختی از جیب بیماران شده است.
وی با بیان اینکه زیرساخت‌های اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی به صورت کامل فراهم نشده است، گفت: کاهش سرعت اینترنت، قطعی برق، جا به جایی کد ها هنگام بروزرسانی سیتم، از مشکلاتی است که پزشکان و بیماران را دچار مشکل کرده است.
رئیس نظام پزشکی همدان با تاکید بر اینکه پیش از اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی باید نظام ارجاع راه‌اندازی می‌شد، عنوان کرد: ایرادات این طرح را در جلسات متعددی مطرح کرده‌ایم.
مدرکیان با بیان اینکه باید همه سازمان‌های بیمه‌ای از یک صفحه مشترک استفاده کنند، اظهار داشت: در بعضی موارد به علت مشکلات سرور، بیمار قادر به استفاده از خدمات بیمه نبوده و هزینه را به صورت آزاد پرداخت می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه مدت زمان ثبت نسخه الکترونیکی بیشتر از نسخه دستی است، گفت: این امر سبب نارضایتی و معطلی بیماران در مطب‌ها و مراکز درمانی شده است.
رئیس نظام پزشکی همدان با بیان اینکه شرایط کرونایی زمان مناسبی برای اجرای نسخه‌نویسی الکترونیکی نیست، اظهار داشت: بعضی قطعی برق یا کاهش سرعت اینترنت سبب تاخیر در روند انجام کار بیماران می‌شود.
مدرکیان با تاکید بر اینکه مخالف الکترونیکی کردن امور و تسهیل خدمات‌رسانی به مردم نیستیم، تصریح کرد: یک سال از اجباری شدن نسخه‌نویسی الکترونیکی می‌گذرد اما هنوز پزشکان و بیماران نسبت به این طرح نارضایتی دارند.

وی با بیان اینکه مشکلات این طرح در سطح کشور هم وجود دارد، گفت: وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیس جمهور از ایشان درخواست مهلتی برای اجرای کامل این برنامه داشته است./ تسنیم

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن