Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گردشگری ۲۳ میلیون و ۹۶۰ دلار صنایع دستی از همدان صادر شد‌

۲۳ میلیون و ۹۶۰ دلار صنایع دستی از همدان صادر شد‌

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: در پنج ماهه امسال ۲۳ میلیون و ۹۶۰ دلار صادرات صنایع دستی در استان انجام شده که سهم سفال و سرامیک در بین کالاهای صادراتی شاخص است.

به گزارش "همدان نیوز"، محمد رضا خلجی اظهار داشت: فعالیت یک هزار و 300 کارگاه گروهی و 19 هزار پروانه انفرادی در استان همدان دارای مجوز است و 44 هزار هنرمند نیز در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.

وی بیان کرد: در استان همدان 44 هزار هنرمند صنایع دستی فعالیت دارند که از این تعداد 18 هزارنفر بدون احتساب جمعیت مهاجر شاغل در شهرستان لالجین و در حوزه سفال مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: روزانه حدود 3000 نفر مهاجر برای اشتغال در حوزه سفال به شهر لالجین می روند با این حساب جمعیت هنرمندان صنایع دستی این شهرستان به حدود 20 هزار نفر می رسد.

این مقام مسئول افزود: استان همدان به لحاظ دارا بودن شهرهای جهانی، تعداد کارگاه های فعال، میانگین جمعیتی و موقعیت جغرافیایی در کشور بین رتبه اول تا سوم حوزه صنایع دستی قرار دارد.

خلجی با بیان اینکه سفال، مبل و منبت، چرم، مروار بافی و سنگ های قیمتی صنایع دستی شاخص در استان همدان هستند، عنوان کرد: در حوزه صنایع دستی در همدان 85 رشته فعال و 16 اثر ثبت جهانی وجود دارد.

وی به خلا فرهنگی و هنری در زندگی کنونی اشاره کرد و گفت: صنایع دستی چون هنری بازمانده از گذشتگان و مادران و پدران این سرزمین است می تواند با توسعه در بین خانواده و ایجاد شدن زمینه اشتغال و فعالیت بیشتر باعث کنترل ناهنجاری های اجتماعی شود که در اثر خلاهای فرهنگی ایجاد شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن