Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گردشگری ثبت پنج اثر از همدان در فهرست آثار ملی

ثبت پنج اثر از همدان در فهرست آثار ملی

b_150_150_16777215_00_images_sanayedasti.jpg

معاون ميراث فرهنگي اداره کل میراث فرهنگی گردشگری وصنایع دستی همدان از ثبت پنج اثر ناملموس همدان در فهرست آثار ملي كشور خبر داد.

به گزارش "همدان‌نیوز"، سیده مریم مختار موسوی گفت: در جلسه شوراي ثبت کشور 5 پرونده ميراث ناملموس استان ارائه و به ثبت ملي رسيد.
وی ادامه داد: یکی از این آثار شامل جشن تيرگان در روستاي وركانه است؛ جشن تيرگان يا رسم آبپاشان يكي از مهمترين جشن مذهبي ايران باستان است كه در روز 13 تير ماه به مناسبت شكرگزاري خداوند از آب در كنار رودخانه‌ها برگزار مي‌شد.
مختاری موسوی خاطرنشان کرد: اين رسم به همت دهيار روستا برگزار شد و اميد است با استمرار اينگونه جشن هاي مذهبي باستاني در پاسداري از آيين هاي باستاني روستايي كوشا باشيم.
وی آش ترش ملاير را دیگر اثر ثبت شده عنوان کرد و گفت: آش ترش ملاير از جمله آش هاي متنوع و سنتي  شهرستان ملاير به شمار می‌رود.
موسوی با بیان اینکه مرباي گل زرد تویسرکان یکی دیگر از این آثار است، یادآور شد: دیگر اثر ثبت‌شده مراسم قنبر خواني در روز 21 رمضان در شهرستان تويسركان است که در این روز به مناسبت شهادت حضرت علي قنبر غلامش در هجر مولايش به سوگ مي نشيند و به مداحي مي پردازد.
وی در پایان گفت: آش بادمجان شهرستان ملاير نیز یکی دیگر از پنج اثر ثبت شده همدان در فهرست آثار ناملموس کشور است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن