Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی احتمال ورود وبا به همدان/ برای پیشگیری چه کنیم؟

احتمال ورود وبا به همدان/ برای پیشگیری چه کنیم؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا با اشاره به موارد ابتلا به بیماری اسهال وبایی در استان‌های همجوار نسبت به احتمال ورود این بیماری به همدان هشدار داد.

به گزارش "همدان نیوز"، فاطمه ترکمان اسدی با هشدار به احتمال موارد ابتلا به اسهال وبایی در استان اظهار کرد: با توجه به افزایش موارد ابتلا به اسهال وبایی در استان‌های مجاور که در کرمانشاه ۳۰ بیمار و در کردستان ۶ بیمار گزارش شده باید اطلاعاتی در مورد این بیماری داشته تا از آن مصون باشیم.

وی با بیان اینکه اسهال وبایی به دنبال ورود باکتری ویبریوکلرا به بدن اتفاق می‌افتد گفت: این باکتری برای اینکه بیماری را در فرد ایجاد کند باید با تعداد بالایی وارد بدن انسان و فرد میزبان شود و اگر تعداد کمی از این باکتری وارد بدن شود معمولاً با وجود ورود باکتری علائم اسهال اتفاق نمی‌افتد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا یادآور شد: پس از اینکه تعداد بالایی از باکتری وارد بدن یک فرد شد می‌تواند علائم بیماری اسهال وبایی رخ دهد که به حالت یک اسهال معمول اما با یک تفاوت‌هایی است.

ترکمان‌اسدی با بیان اینکه در این حالت بیمار می‌تواند تهوع پیدا کند و اسهال و استفراغ داشته باشد و بدنش به سمت کم آبی رود ادامه داد: حتی تب پیدا کند و ضعف عمومی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در اسهال وبایی علائمی وجود دارد که مشخصا از بقیه اسهال‌های معمول که به دلیل گروه بزرگی از ویروس‌ها و یا یکسری از باکتری‌ها ایجاد می‌شوند، متمایز است عنوان کرد: این علائم شامل این بوده که بیماران دچار اسهال وبایی معمولا دل پیچه یا اصطلاحا کرامپ‌های شکمی را ندارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا با بیان اینکه بیمارانی که دچار اسهال معمول هستند یک دل پیچه و کرامپ شکمی دارند که بسیار آزاردهنده است گفت: در بیماران اسهال وبایی فرد مبتلا بدون اینکه احساس پیچش یا درد روده‌ها یا شکم را داشته باشد احساس نیاز به دفع پیدا می‌کند و متعاقب آن، حجم زیادی از مایع از بدن او خارج می‌شود.

ترکمان‌اسدی با بیان اینکه در این صورت معمولا بیماران اسهالی ممکن است برخلاف خیلی از بیماری‌های اسهالی با علایم کم آبی بدن به مراکز درمانی مراجعه کنند بیان کرد: از دیگر مواردی که باعث افتراق بیماری اسهال وبایی با سایر اسهال‌ها می‌شود این است که در این بیماری ماهیت دفعی که از فرد خارج می‌شود نمای سفید شیری رنگی، کاملا مایع و شفاف دارد.

وی با بیان اینکه اگر بیماری در این فصل سال دچار علائمی شود که اسهال، تهوع و استفراغ داشته باشد باید به اسهال وبایی شک داشت یادآور شد: البته ممکن است بیمار اسهال داشته باشد و تهوع و استفراغ نداشته باشد اما اگر اسهالی با علائمی که ذکر شد و اینکه حجم دفعی بدن خیلی زیادتر از حجم اسهال دفعی معمولی باشد، امکان ابتلا به اسهال ویبریو کلرایی یا اسهال وبایی وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا با بیان اینکه تشخیص بیماری اسهال وبایی به راحتی انجام می‌شود و کافی است فردی با علائم موجود به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کند و با دادن نمونه باکتری را شناسایی کند افزود: اگر تشخیص با شرح حال بیمار و انجام نمونه‌گیری قطعی شد، درمان آغاز می‌شود.

ترکمان‌اسدی با تاکید به اینکه جایگزین کردن مایعات و املاحی که فرد از طریق اسهال دفع کرده بسیار مهم‌تر از دادن آنتی‌بیوتیک به بیمار است تصریح کرد: خیلی مهم است که اگر فرد میزان دفع مایع چندانی ندارد از پودرهای ORS که به صورت ساشاهایی در داروخانه‌ها استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه هر یک بسته از ORS قابلیت حل در یک لیتر آب دارد و برای ۲۴ ساعت می‌توان استفاده کرد گفت: به ازای هر دفع حتما باید به تناوب از ORS استفاده کرد که به جای آن نیز می‌توان مایعات و یا املاحی که از بدن خارج شده جایگزین شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا با بیان اینکه اگر میزان کم آبی بدن به دنبال اسهال بیشتر از حدی باشد که فقط ORS خوراکی جایگزین شود قطعا نیاز به مایع درمانی از طریق سرم تراپی است عنوان کرد: در این صورت بیمار باید به مراکز درمانی مراجعه  کند.

ترکمان اسدی با اشاره به اینکه اصل اصلی درمان و با مایع درمانی و جایگزینی املاح است بیان کرد: اگر میزان مایع دفعی خیلی بیشتر باشد بیمار بستری می‌شود تا درمان کامل‌تری از طریق مایع درمانی و جایگزینی املاح صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان رکن دوم درمان و نه اصل اول آنتی بیوتیک هم تجویز می‌شود که درمان کوتاه مدت و ساده‌ای دارد و برخی موارد حتی به صورت تک دز با یک قرص درمان انجام می‌شود و گاهی هم ممکن است تا سه روز درمان آنتی‌بیوتیکی برای بیمار وبایی ادامه پیدا کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا با بیان اینکه سومین نکته استفاده از مکمل‌هاست که در بزرگسالان از مکمل‌های زینک و برای بهبودی سریعتر بیماری کمک گرفته می‌شود گفت: مکمل زینک  می‌تواند میزان و مدت زمان اسهال ناشی از بیماری وبا را کاهش دهد.

ترکمان اسدی با اشاره به اینکه در اسهال وبایی میزان دفع مایع بالاست و ممکن است بیمار با خشکی دهان، چروکیدگی پوست و فشار خون و ضربان قلب بالا و... مواجه شود ادامه داد: دارندگان گروه خونی O در ابتلا به این بیماری مستعدتر هستند.

وی بیان کرد: به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری، برای نوشیدن آب، شست‌وشوی ظروف، خوردن سبزیجات از آب لوله‌کشی کلردار استفاده شود و در غیر این صورت آب را جوشانده و پس از سرد شدن مصرف شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا با اشاره به اینکه در زمان شیوع بیماری وبا از خوردن سبزیجات خام در اماکن عمومی عرضه مواد غذایی پرهیز شود و سبزیجات و میوه‌ها قبل از مصرف با محلول پرکلرین گندزدایی و پس از شستن با آب سالم مصرف شود گفت: از مصرف ماهی خام یا نیم‌پز که از آب آلوده گرفته شده است، اجتناب شود.

وی شستشوی مرتب دست‌ها و رعایت بهداشت فردی را مهم دانست و افزود: به راحتی با رعایت اصول بهداشت فردی و مسائلی می‌توان خود و خانواده خود را در مقابل این بیماری مصون کرد و امیدوارم مردم به این موضوع توجه کنند./ فارس

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن