Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی شروع دریافت پلاسما از مبتلایان بهبود یافته در همدان

شروع دریافت پلاسما از مبتلایان بهبود یافته در همدان

b_150_150_16777215_00_images_pelasma.jpgمعاونان درمان و تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان با حضور در سازمان انتقال خون ضمن عیادت از اولین اهدا کننده پلاسما در جریان روند اخذ پلاسما به منظور استفاده جهت بهبودی مبتلایان به کرونا قرار گرفتند.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان، صبح دیروز دریافت پلاسما از مبتلایان بهبود یافته جهت انجام پلاسما درمانی در همدان با حضور دکتر سعید بشیریان معاون تحقیقات و فناوری، دکتر ابراهیم جلیلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان ، دکتر افشین محمدی مدیرعامل سازمان انتقال خون استان همدان و دکتر طوس کیانی مسئول امور بیماریهای معاونت درمان انجام شد.

در این برنامه یکی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی پس از بهبودی کامل جهت اهدا پلاسما به سازمان انتقال خون مراجعه کرده که در حضور افراد مذکور روند دریافت پلاسما انجام شد.

در حاشیه این برنامه دکتر جلیلی به تشریح پلاسما درمانی پرداخت و گفت: با شیوع سریع کرونا و ناشناخته بودن بیماری که جهانیان را با چالش جدی در پیشگیری و درمان آن مواجه ساخت. دانشمندان به دنبال راه‌حلی برای مهار کردن این بیماری برآمدند.

وی افزود: از آنجا که ساخت داروی اختصاصی برای درمان بیماران و مراحل ساخت واکسن برای پیشگیری زمان‌بر بوده و نیاز به تحقیقات و تست‌های زیادی دارد که به همین دلیل  این ویروس در سراسرجهان گسترش یافت و افراد زیادی را مبتلا کرد، و مرگ و میر نسبتا بالایی در جهان به همراه داشت . اما پژوهشگران به صورت شبانه روزی در تلاشند و به دنبال راه‌حلی هستندتا بتوانند هر چه سریعتر این بیماری را مهار نمایند.که در این بین روش درمانی استفاده از پلاسمای خون افرادی که قبلا دچار این بیماری شدند و در خون آنان آنتی بادی بطور طبیعی تولید شده  قوت گرفت و نتایج مثبتی را در مراحل اولیه از خود به همراه داشته است.

معاون درمان اادامه داد: در این روش پلاسمای خون افرادی که بین 2 هفته تا 2 ماه است که بهبود یافته‌اند گرفته شده و در بدن آنها آنتی بادی علیه بیماری وجود دارد به بیماران بستری مبتلا دارای علائم شدید تزریق می‌شود‌. پلاسمای خون دریافتی از یک اهدا کننده برای یک تا سه بیمار مبتلا به کرونا کافی است. آنتی بادی‌ موجود در خون بیماران بهبود یافته‌، برای درمان افراد مبتلا به کرونا می تواند موجب از بین بردن ویروس گردیده و در درمان بیماران مورد استفاده قرار بگیرد.

دکتر جلیلی ادامه داد: هموطنانی که تست کرونا در آنها مثبت بوده است و علائم بالینی بیماری در این افراد بروز پیدا کرده پس از گذشت  دو هفته جهت اهدای پلاسما میتوانند اقدام به اهدای پلاسما نمایند.

معاون درمان افزود: برای اطمینان از ایمن بودن و سلامتی کامل اهدا کنندگان برای اهدای پلاسما  آزمایش‌های مربوط به هپاتیت B و C و HIV و همچنین میزان پادتن و آنتی بادی تولید شده علیه بیماری کرونا بررسی و پلاسمای حاوی آنتی بادی دریافت و پس از آماده سازی بیماران به مبتلا تزریق می شود.

دکتر جلیلی ادامه داد: این کار مورد تایید بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی و جوامع پزشکی در سرآسر جهان بوده و پلاسمادرمانی تداخلی در روند درمان بیماران کرونا ایجاد نمی‌کند و روشی ایمن برای اهداکننده و گیرنده پلاسما است.

معاون درمان خاطر نشان کرد: در این شیوه اگر پلاسمای بیمار بهبود یافته کرونا، بلافاصله بعد از بهبودی که هنوز آنتی‌بادی COVID-19 در بدن او بالاست، به بیماری که تازه به کرونا مبتلا شده یا در حال گذراندن دوران بیماری است و بدن او هنوز به میزان کافی آنتی‌بادی تولید نکرده یا به هر دلیلی نمی تواند تولید کند، تزریق شود، احتمال بهبودی فرد مبتلا افزایش می یابد.

دکتر جلیلی گفت: خوشبختانه برآوردها نشان می‌دهد که شرایط تمامی بیماران مبتلا پس از دریافت پلاسما، بهبود قابل توجهی یافته که نشاندهنده تاثیر مفید و موثر این روش درمانی در بیماران است . در این رابطه میزان درگیری مبتلا به ویروس اهمیت ندارد. چه افرادی که دوره طولانی از بیماری را پشت سر گذاشته‌اند و چه افرادی که نشانه‌هایی خفیف داشته‌اند، می‌توانند پلاسمای خود را اهدا کنند.

معاون درمان ادامه داد: اهدای پلاسما به هیچ عنوان ضرر و عوارضی برای اهدا کنندگان نداشته و افراد صرفا با مصرف مقداری مایعات پلاسمای اهدا شده را جبران می کنند و روشی کاملا بی خطر با استفاده از تجهیزات پیشرفته مستقر در سازمان انتقال خون همدان انجام می شود. برای بیماران نیز دریافت پلاسما هیچ عارضه‌ای ندارد و صرفا به عنوان یک روش درمان بیماری در کنار سایر روش های درمانی انجام می شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن