Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی گره فرش همدان با وعده و وعید باز نمی‌شود

گره فرش همدان با وعده و وعید باز نمی‌شود

هنر صنعت فرش سال‌ها است در استان همدان مورد بی‌مهری قرار گرفته و گره آن با وعده وعید و گردهمایی باز نمی‌شود.

به گزارش "همدان نیوز"، گردهمایی روسای فرش دستباف ادارات کل صمت در حالی به میزبانی استان همدان و با اهدافی از جمله اعلام عملکرد استان همدان در احیای هنر صنعت فرش برگزار شده است که علی‌رغم سابقه طولانی تولید فرش در این استان در حال حاضر شرایط مناسبی از حیث تولید، عرضه، رقابت و حضور در بازارهای جهانی برای این کالا وجود ندارد.

بر همگان آشکار است که فرش در دیار مادستان دارای قدمت طولانی است به طوری که نقشه و بافت شهرستان‌های کبودراهنگ، بهار، ملایر و همدان در بافت فرش‌ کشور شهره هستند تا جایی که فرش مهربان سال‌ها پیش به عنوان یک نماد و برند در بازارهای جهانی شناخته شده بود و مشتریان زیادی از کشورهای اروپایی به ویژه آمریکا داشت.

با این حال این روزها فرش همدان از روزهای طلایی خود فاصله گرفته و با ضعف مهلکی که نشان از بی‌برنامگی متولیان و مسئولین امر است بلایی به جانش نشسته که تولید آن را گره کور زده است.

این شرایط در حالی است که روز گذشته، مدیر‌کل صمت استان همدان در گردهمایی روسای ادارات فرش استان‌های مختلف که به میزبانی همدان برگزار شده است اعلام کرده جهش تولید با مشارکت مردم صنعت فرش دستباف همدان محقق می‌شود و این هنر صنعت نیازمند هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی‌های کوتاه و بلند مدت است و می‌تواند مصداق بارز جهش تولید باشد.

احمد شانیان به رشد 11 درصدی صادرات فرش دستباف در کشور اشاره کرده و گفته است که قطعا امسال در استان شاهد رشد اقتصادی این هنر صنعت خواهیم بود.

وی ادامه داده است که چندین بار در شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی مشکلات فرش استان مطرح شده و مشکلاتی از جمله ورود موقت فرش به کشور جهت رفو و ترمیم برطرف شده است.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری همدان نیز در این رویداد با اشاره به پیگیری‌های مدیرکل صمت در راستای گره گشایی از فعالان فرش اعلام کرده است فرش در دستور کار مستمر کارگروه های تخصصی مربوطه قرار دارد.

محمدی همچنین تاکید کرده که در حوزه تولید و فروش فرش دستباف شاهد تلاش و تکاپو در استان هستیم.

این اظهار نظرات در حالی مطرح شده است که واقعیت شرایط کنونی هنر صنعت فرش از آمار تعداد قالیبافان فعال بیمه شده تا شرایط صادراتی این کالا با آنچه مسئولان در این گردهمایی از وضعیت فرش استان عنوان کرده‌اند فاصله بسیار دارد.

در یک سال گذشته هیچ صادراتی از فرش همدان انجام نشده است

مدیرکل گمرک استان همدان در همین راستا، گفت: در یک سال گذشته هیچ صادراتی از فرش همدان انجام نشده و اگر هم موردی بوده از سایر گمرکات صورت پذیرفته است.

جواد محمدی اظهار‌داشت: آنچه شنیده می‌شود این است که از مهم‌ترین دلایل کاهش صادرات فرش و از دست رفتن بازارهای جهانی این کالا به روز نبودن نقشه و استفاده از مواد اولیه نامرغوبی است که گریبانگیر صادرات این کالا از استان همدان شده است.

وی با اشاره به اینکه از دست دادن صادرات فرش کاهش آمارهای صادراتی استان را به دنبال دارد، بیان کرد: متاسفانه با عقب ماندن ما از به روز رسانی فرش و نقشه‌های آن در همدان کشورهایی مثل هند، چین، پاکستان نقشه فرش همدان را الگو قرار داده و با تغییراتی که روی آن انجام داده‌اند توانسته‌اند در بازارهای جهانی سهم قابل توجهی از صادرات فرش را از آن خود کنند.

ریزش بیش از 700 قالیباف در آمار بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی

وضعیت هنر صنعت فرش همدان در حالی روزهای افول خود را می‌گذراند که بنابر گفته مدیرکل تامین اجتماعی در همدان بیش از 700 قالیباف در یک سال گذشته از آمار قالیبافان بیمه شده در این استان حذف شده است.

جواد جمور اظهار‌داشت: در سال 1402 تعداد کل بیمه شدگان قالیباف در تامین اجتماعی استان همدان 7 هزار و 893 نفر گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل‌تر 788 نفر کمتر است.

وی افزود: جمعیت تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در دوازده ماهه سال 1402 حدود 829 هزار و 98 نفر گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل‌ یعنی دوازده ماهه 1401 بیش از 2 درصد رشد داشته است.

حلقه مفقوده برند سازی در فرش همدان

حمید‌رضا فروزان احسن اظهار‌ داشت: متاسفانه نقشه برش‌های همدان به فراموشی سپرده شده و به نظر می‌رسد تنها راه نجات فرش در همدان و خروج از رکودی که ایجاد شده برندسازی و تعریف جدیدی از نقشه‌های به روز شده این استان است.

رئیس انجمن فرش دستباف در استان همدان گفت: اگر چه معتقدیم برگزاری همایش‌ها و رویدادها می تواند اثر‌بخش در حوزه فرش باشد اما انتظار داریم این برنامه‌ها رویکرد آموزشی نیز در ارتقا کیفیت تولید فرش استان و یا ایجاد بازارهای هدف جدید را نیز به همراه داشته باشد.

وی عنوان کرد: در استان همدان بیش از 40 هزار نفر قالیباف فعالیت دارند که تنها بخش کوچکی از آن‌ها در لیست بیمه‌شدگان تامین اجتماعی هستند چرا که بسیاری از کارگاه‌های فرش در این استان یا تعطیل شده و یا از بیمه‌کردن قالیباف سر باز می‌زنند.

فروزان احسن با بیان اینکه فرش همدان دارای بیش از 40 نوع نقشه است، بیان کرد: جای تاسف است که هیچ یک از این نقشه‌ها به روز رسانی نشده و این غفلت فرصتی را فراهم کرده که رقبای ما با کپی‌برداری از نقشه فرش‌های همدان و اعمال تغییرات به روز در آن حضور در بازار جهانی را از دسترس ما خارج کنند.

رئیس انجمن فرش دستباف در استان همدان با بیان اینکه با احیای تولید فرش و برافراشته شدن جاندار دارهای قالی در کارگاه‌های تولیدی می‌توان ایجاد اشتغال پایدار را در این بخش تحقق بخشید، گفت: گفته می‌شود تعهد اشتغال استان در سال جاری بیش از 17 هزار و 669 نفر است که اگر به احیای دوباره هنر صنعت فرش توجه شود می‌تواند بخش قابل توجهی از این تعهد را تحقق بخشد.

فروزان احسن همچنین بیان کرد: متاسفانه شرایط به نحوی پیش رفته است که تولیدات فرش استان ما به نام دیگر شهرها در سطح کشور فروخته و حتی صادر می‌شود که این عمل سبب کمرنگ شدن نام همدان در این بخش شده است.

دلال‌ها عامل اصلی بی‌رغبتی بافندگان فرش در همدان هستند

رضایی، یکی از بافندگان فرش همدان که مدتی است به دلیل گران شدن مواد اولیه عطای کار خود را به لقایش بخشیده در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار‌ داشت: دلال‌ها عامل اصلی بی‌رغبتی بافندگان فرش در همدان هستند.

وی افزود: متاسفانه سال‌ها است بازار فرش همدان دچار رکود شده، اما زمانی هم که اندک رونقی پیدا می‌کند دلال‌ها سود اصلی را از فروش می‌برند و فقط سختی کار است که نصیب بافنده می‌شود برای همین تعداد قالیباف‌های با سابقه که بخواهند فعالیت خود را ادامه دهند هر روز کمتر می‌شود.

این فعال حوزه فرش تاکید کرد: کارگاه‌های تولیدی فرش دستباف زمانی که اقدام به جذب نیرو برای بافت فرش می‌کنند تعهدی در قبال بیمه کردن این فرد نمی‌پذیرند و با حداقل دستمزدها از قابلیت بافندگان استفاده می‌کنند که همین موضوع باعث شده قالیبافی امنیت شغلی برای بافندگان نداشته باشد.

رضایی بیان کرد: اینکه مسئولان می‌گویند مشکلاتی از سلسله مشکلات تولیدکنندگان و بافندگان فرش در استان همدان رفع شده را تا زمانی که اثر محسوس آن را در تولید فرش همدان نبینیم باور نخواهیم کرد چرا که به طور قطع حل مشکل رونق بازار و افزایش تقاضا را به دنبال خواهد داشت.

بسیاری از تولیدکنندگان و کارگاه‌های قالیبافی فرش در استان همدان در آستانه ورشکستگی و برخی نیز به طور کامل تعطیل شده‌اند.

این در حالی است که از دغدغه‌های مهم دولت سیزدهم احیای واحدهای تولیدی با هدف کاهش جامعه بیکاران و رونق تولید است که به نظر می‌رسد هنر صنعت فرش با آن سبقه بلند بالا و ظرفیت ویژه‌ای که در ایجاد اشتغال دارد می‌تواند در رسیدن به این هدف در استان همدان اثرگذار باشد.

برهمین‌اساس باید گفت تکیه بر تئوری‌های کلیشه‌ای، شعار و برگزاری رویدادهای بی حاصل نمی‌تواند وضعیت فرش همدان را که از هر حیث نیازمند به روز‌رسانی شدن است تغییر دهد.

بنابر آنچه عنوان شد انتظار می‌رود مشکلات فرش در استان همدان به درستی احصا شود تا بتوان با تعریف سندی جامع، کاربردی و تخصصی در سالی که مزین به جهش تولید با مشارکت مردم است شاهد تغییرات اساسی و محسوس شرایط تولید و تولیدکنندگان فرش دستباف همدان بود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن