Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر فرهنگی - هنری - مذهبی بزرگداشت مریم سعادت و بهرام دوست قرین در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

بزرگداشت مریم سعادت و بهرام دوست قرین در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

b_150_150_16777215_00_images_25jashnvare.jpgمراسم بزرگداشت مریم سعادت و بهرام دوست قرین تاثیرگذار عرصه تئاتر کودک و نوجوان در بیست و پنج سالگی تئاتر کودک و نوجوان برگزار می شود.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، این دوره از جشنواره با برگزاری دو بزرگداشت برای مریم سعادت؛ هنرمند نام آشنای عرصه تئاتر و سینمای کودک و نوجوان و بهرام دوست قرین؛ هنرمند فعال این عرصه خاتمه می یابد.

مریم سعادت بازیگر مطرح عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون از دانشکده هنرهای دراماتیک لیسانس تئاتر عروسکی دریافت کرده است. و از سال ١٣٤٦ تا کنون در زمینه بازیگری و عروسک گردانی فعالیت می کند.

البته فارغ از فعالیت های تئاتر در آثاری تصویری همچون «عملیات مهد کودک»، «تارزن و تارزان، «آب‌پریا»، «کتابفروشی هدهد»، «مدرسه مادربزرگ‌ها»، «قصه‌های تابه‌تا»، «ماجرای تقی جان»، «بازگشایی مدارس»، «بچه‌های عروسکی»، «خونه مادربزرگه» و ... حضور داشته.

از فعالیت های تئاتر مریم سعادت می توان به بازی در نمایش هایی همچون «تقدیر بازان» به کارگردانی سیما تیرانداز، «خاطرات و کابوس‌های یک جامه‌دار از زندگی و قتل میرزا تقی خان فراهانی» به کارگردانی علی رفیعی، کارگردانی و نویسندگی نمایش عروسکی «کنسرت حشرات» و ... اشاره کرد.

جدیدترین فعالیت این هنرمند نام آشنا در عرصه تئاتر، صدا پیشگی در نمایش عروسکی «پسر جنگل» به کارگردانی رامین کهن بود که شهریورماه امسال در قالب هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت.

 دیگر بزرگداشتی که در این دوره از جشنواره برگزار می شود به بهرام دوست قرین، هنرمند تئاتر همدان اختصاص دارد. او فعالیت جدی هنری خود را سال ١٣٦٥، با ورود به انجمن سینمای جوان و ساخت چند فیلم کوتاه آغاز کرد و سپس سال ١٣٦٧ دوره کلاس نمایش عروسکی را گذراند و به گروه «جی جی وی جی» و بازی در چندین سریال عروسکی و چندین نمایش عروسکی این راه را ادامه داد تا در نهایت گروه نمایشی «سارا» را بنیان گذارد.

نخستین نمایشی که بهرام دوست قرین در مقام کارگردان روی صحنه برد، «دیوسیاه» نوشته عباس دوست قرین بود که در سال ١٣٦٩ در تالار فجر همدان اجرا شد.

او در این سال ها نمایش هایی همچون «افسانه کلاغ»، «حسن کچل»، «فصل شقایق ها»، «لک لک پا شکسته»، «روباه دم بریده»، «پاییزتر از برگ های فصل» نوشته اصغر فکوری، «الف ب پ تنبل»، «مرد فرنگی سیاه زنگی»، «روز قشنگ سارا»، «رنگ رنگ نقاشی»، «درسی برای مینا»، «خورشید زیبا»، «خاله سوسکه»، « هاجر (س)» و ... را اجرا کرده است.

او علاوه بر دریافت لوح سپاس یونیسف در سال ١٣٧٨، تا کنون در دوره های مختلف جشنواره تئاتر کودک و نوجوان شرکت و جوایز متعددی را دریافت کرده است.

مراسم بزرگداشت این دو هنرمند در آیین اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان برگزار می شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن