Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گفتگو نه مردم و نه دولت، نمی‌توانند خانه بسازند!

نه مردم و نه دولت، نمی‌توانند خانه بسازند!

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با بیان اینکه به دولت چه ربطی دارد خانه بسازد؟ نمی تواند، مردم هم نمی توانند، اعلام کرد: این دولت می گوید یک میلیون خانه می خواهم بسازم که این اشتباه است، باید بگوید شرایط را آماده می کنم تا یک میلیون خانه ساخته شود.

به گزارش "همدان نیوز"، حمیدرضا حاجی بابایی درباره وضعیت مسکن همدان گفت: یکی از اشکالات خبرنگاران در همدان این است که پرونده در دستشان نیست یا هست جرأت نمی کنند بگویند یا نمی خواهند بگویند. پرونده مسکن در پنج سال گذشته را بگذارید روی میز، از کجا شروع شد. من گفتم طرح جامع همدان باید مصوب شود. یک عده گفتند می خواهد مریانج را به همدان اضافه کند. یک عده گفتند نه سیاسی است. همه اینها که می خواستند رأی بیاروند و کاره ای بشوند، همه این حرف ها را می زدند البته نظرشان را گفتند و اشکالی ندارد. حتی دانشگاهیان بیانیه دادند که یک متر نباید به شهر اضافه شود که اگر چنین شود نابجاست، همدان باید عینا همینطور باقی بماند، حتی حمله شدید کردند که چرا سه روستای حسن آباد، قاسم آباد و علی آباد به همدان اضافه شده است. حالا الان کسی معترض است روی این موضوع؟ می آییم جلوتر یعنی به دو سال اخیر، با حساب و کتاب گفتم ۳۰۰۰ هکتار باید به همدان اضافه شود، هر واحدی ۲۷۸ متر عرصه می خواهد، ما ۵۰ هزار خانه باید بسازیم در مجموع به ۱۴۰۰ هکتار نیاز داریم، حدود ۱۰۰۰ هکتار برای ساخت بیمارستان، دانشگاه و فضاهای این چنینی نیاز است و بقیه عرصه تبدیل به فضای کوچه، خیابان و ... می شود. حمله کردند که این کار غیرکارشناسی است، شما در کار کارشناسی دخالت نکنید.

وی ادامه داد: در نهایت مصوب شد ۲۰۰۰ هکتار به همدان اضافه شود که رئیس شورا و یکی از اعضای شورا با بنده تماس گرفتند که برخی از اعضای شورا مخالف هستند، گفتم چرا؟ گفتند ۲۰۰۰ هکتار کم است، من فکر کردم می خواهند بگویند چرا ۲۰۰۰ هکتار، گفتم چند نفر این تفکر را دارند؟ گفتند حدودا هفت نفر، بعضی هایشان هم گفته بودند که جورقان باید به شهر اضافه شود، گفتم اشکالی ندارد، شما دیگر مخالفت نکنید یک نامه به استاندار بزنید و درخواستتان را اعلام کنید.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه شهر حورالعین هم که می گفتند، یک کاتالیزوری بود برای اینکه جمع بندی انجام شود وگرنه کسی نمی رود آنجا خانه بسازد. آن هم شهر نیست و شهرک شد، اگر قرار باشد روزی ساخته شود، اظهار کرد: کسانی که می گفتند چرا قاسم آباد را اضافه کردی امروز به این جمع بندی رسیدند که جورقان هم باید اضافه شود. پس کجای حرف من اشکال داشته؟ این همه حمله و هجمه چه بود؟

وی اعلام کرد: آقای استاندار یک کار مثبت انجام داد که قبلاً استانداران زیر بار نمی رفتند و حق هم داشتند و آن تحویل باغ میوه برای احداث مسکن بود، جایی که می توانست به زیباترین مکان برای گردشگری تبدیل شود اما وقتی دیدیم شرایط سخت است، قبول کرد آنجا مسکن ساخته شود که در حال حاضر از سه قطعه، کارهای یک قطعه انجام شده و می تواند ۳۵ هزار نفر را خانه دار کند در حالیکه ما ۳۰ هزار نفر ثبت نامی داریم.

شهرک کارگر در کنار جورقان احداث می‌شود

حاجی‌بابایی اضافه کرد: مالک یکی از کارخانه های همدان پیشنهاد داد که یکی از قطعه ها، کنار جورقان شهرک کارگر احداث شود که استاندار پذیرفت. این آقا ۱۲ کارگر دارد که با مسکن ندارند بنابراین با دریافت زمین رایگان می خواهد با پول کارخانه برای آنها زمین بسازد و تحویل بدهد که این حرکت رقابتی در بین کارخانه داران ایجاد خواهد کرد. با حضور در کارخانه های همدان مشکل پاس، کارگران و ... را حل کردیم به طوریکه برخی کارخانه داران به میدان آمدند و گفتند پاس را کمک می کنند.

وی درباره این موضوع که بسیاری از مردم توانایی ساخت مسکن و پرداخت هزینه برای ساخت را ندارند و وام مسکن هم سود سنگین و اقساط بالایی دارد، مردم چه کار کنند؟ گفت: اتفاقاً راهکاری ارائه دادیم و کشوری هم شد. به دولت چه ربطی دارد خانه بسازد؟ نمی تواند، مردم هم نمی توانند، بر فرض یک جا برجی ۱۰۰ واحدی ساخته می شود و ۱۰۰ نفر هم ثبت نام می کنند، ۸۰ متر خانه با حداقل متری ۱۰ میلیون تومان، می شود ۸۰۰  میلیون تومان، چه کسی می تواند این مبلغ را پرداخت کند؟

وی افزود: شهرک فرهنگیان را چطوری ساختیم؟ زمین رایگان در اختیار ۴۰، ۵۰ نفر از معلمان قرار دادیم. الان هم با افزایش، رقم جدید وام را تصویب می کنند تا مردم خود اقدام به ساخت مسکن کنند. اسکلت را می سازند، در و پنجره می گذارند، آب، برق و گازش را تأمین کرده و کارهای اولیه را انجام می دهند، ساکن می شوند تا کم کم سایر موارد را درست کنند. کسانی که ۴۰ میلیون تومان ریختند، قرار شده که شروع کنند. الان اکثر اینهایی که خانه ندارد، حرفشان این است که پول ندارم در گوشه ای چادر زده ام، خب ما این زمین را می دهیم، در زمین خودت چادر بزن، مثال می زنم یا اینکه یک چهاردیواری درست کن برو داخلش، این بهتر است یا چادر زدن در کوچه و خیابان؟ باید اینطوری فکر کنیم، وگرنه خدا کند پول باشد همه بروند بسازند.

نماینده مردم همدان و فامنین در خانه ملت تصریح کرد: واقعیت را دارم می گویم، دولت که پولی برای مسکن نمی دهد که مسکن بسازی اما زمین رایگان می دهد و می شود آن را فروخت و در گوشه کنار شهر خانه کوچکی خرید، امکان فروشش هست، زمین ها ارزش دارد، شما باغ میوه را شوخی گرفته ای، خانه ای که دارند می سازند خیلی زمینش گران است، بهترین نقطه شهر همدان همین باغ میوه است.

وی درباره اینکه سود و بازپرداخت وام مسکن خیلی سنگین است، همه قادر به پرداختش نیستند، راهکار چیست؟ پاسخ داد: درست است، اما این موضوع تنها مربوط به همدان نیست و کشوری است بنابراین باید راهکار اساسی برایش پیدا شود. حرف من این است که وقتی ۵۰ هزار واحد بسازی، باید آنقدر بر روی آن کار شود که بتواند قیمت خرید و اجاره خانه را بشکند و مردم دیگر دنبال خرید خانه نباشند.

حاجی‌بابایی در پاسخ به اینکه آیا کاری انجام نمی شود که ملک به ویژه در همدان از حالت سرمایه ای دربیاید؟ گفت: وقتی دولتی هشت سال می گوید، وظیفه ساخت خانه نداشتم، همین می شود. حالا اتفاقی است که افتاده، الان باید کاری کنیم. این دولت هم می گوید یک میلیون خانه می خواهم بسازم که این اشتباه است، باید بگوید شرایط را آماده می کنم تا یک میلیون خانه ساخته شود. الان بهترین راهکار این است که به خانواده ها زمین داده شود، در آن اسکلت درست کنند و بروند بنشینند.

وی درباره علت حذف همدان از جمع استان های دریافت‌کننده بودجه محرومیت و اقدامات انجام شده در راستای بازگشت استان به این لیست اظهار کرد: اصل خبر مشکل دارد. استان همدان از لیست حذف نشده بلکه از بودجه محرومیت ها کمتر سهم بهره می برد. یک مقدار از این خبر واقعی و مقداری غیرواقعی است؛ بخش واقعی آن است که واقعاً وضعیت استان ما نسبت به بسیاری از استان های دیگر بهتر است و بودجه محرومیت متناسب با محرومیت داده می شود؛ به عنوان مثال استان هایی چون کردستان، ایلام، کرمانشاه و لرستان از ما حق محرومیت بیشتری می گیرند و به همین علت وقتی بودجه استانی می آید به ما ایراد می گیرند که چرا بودجه استانی این استان‌ها بیشتر از همدان است؟ باید هم بیشتر باشد چراکه محرومیت دارند. در ضمن از سه درصد فروش نفت در بین استان های نفت خیز و گازخیز سهمی توزیع می شود به طوریکه استان های لرستان، ایلام و کرمانشاه با توجه به اینکه نفت دارند، از این سه درصد بودجه دریافت می کنند و مابقی به استان های محروم تعلق می گیرد.

وی ادامه داد: در رابطه با بحث محرومیت یک ایراد هم من دارم و آن در بحث نرخ بیکاری است، قبلاً به این موضوع ایراد می گرفتم اما دیدگاهم درباره نرخ بیکاری دارد تغییر می کند. من از روز عید تا امروز از ۱۲ کارخانه همدان بازدید کردم، همه آنها حداقل هر کدام به ۱۰۰ کارگر نیاز دارند که حتی یک نفر هم نیست. نماینده رزن دو سال بود می گفت رزن اینگونه است، باور نمی کردم و می گفتم یعنی می گویی کارگر نیست؟ الان خود به عینه می بینم که واقعاً نیست. همه می خواهند در اداره باشند این در حالیست که کارخانه تنها کارگر نمی خواهد بلکه از پست های حقوقی و مدیریتی گرفته تا منشی از همه رشته ها نیرو جذب می کند. در استان در زمینه کارگر ما صفر هستیم. یعنی هیچ کس بیکار نیست؟ این موضوع به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.

حاجی‌بابایی اضافه کرد: به تازگی هر مسجدی برای سخنرانی می روم پیرزنان از پشت پرده می گویند آقای حاجی بابایی یک کارخانه در همدان راه بینداز، بچه هایی که بیکارند بروند آنجا کار کنند، این جمله اجماعی همه بود اما الان بعد از بازدید از این کارخانه ها می گویم خانم ها، آقایان ما از همدان تا فامنین کارخانه داریم، انتخابی هر کدام را دوست دارید، بروید کار کنید.

مشکل کمبود کارگر تنها مختص همدان نیست

نماینده مردم همدان و فامنین در خانه ملت تصریح کرد: مشکل کمبود کارگر تنها مختص همدان نیست، حتی اصفهان و تهران هم این مشکل را دارند. در کشور ما تصور می شود کسی فوق لیسانس گرفت حتماً باید در اداره کار کند. در جلسه ای یک نکته گفتم «هر یک نفر که می رود در اداره کار کند، تورم افزایش پیدا می کند و وقتی می رود کارخانه کاهش پیدا می کند» که اشتباه برداشت شد، برخی فکر کردند ضدکارمندم در صورتی که منظورم این بود که هر یک نفری که اضافه در اداره ای بفرستیم، تورم ایجاد می کند در حالیکه اگر همین آدم برود در کارخانه تورم کاهش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: به تازگی روسیه با کارخانه ماشین برزگر همدان برای خرید کمباین قراردادی بسته است و این کارخانه و سایر واحدها به دنبال گسترش هستند و در این مسیر تنها مشکل نقدینگی ندارند بلکه مشکل کارگر هم هست. کارخانه ای به علت تعداد کم نیرو مجبور است ساعت کاری را افزایش دهد و نیروها به جای ۸ ساعت ۱۲ ساعت کار کنند. کارخانه ای دیگر می گفت به ۲۰۰ کارگر نیاز دارند.

حاجی‌بابایی با اشاره به جهش مردمی شکل گرفته در استان مطرح کرد: گفتم هفته ای دو اتوبوس آماده کنید جوانان همدانی که کار ندارند سوار کنید، در کاخانه ها بچرخانید شاید ۱۰ نفر راضی شدند بمانند و کار کنند. بعضی از کارخانه داران می گفتند قبلاً در کارخانه را آنقدر می زدند که در کج و کوله می شد، الان دعوت می کنیم می گوییم بین ۱۰ جا کجا را انتخاب می کنید، تشریف ببرید؟

وی با تأکید بر اینکه فرهنگ عمومی ما اشکال دارد که باید درست شود، خاطرنشان کرد: چرا همه جوانان ما فکر می کنند باید به دانشگاه بروند یا چرا دانشگاه رفته ها این تصور را دارند که حتماً باید کارمند شوند؟ به عنوان مثال تعداد دانشگاه های انگلستان به ۳۰ تا هم نمی رسد، در کشور ما همدان فقط ۳۰ دانشگاه دارد.

حاجی‌بابایی یادآور شد: مهمترین عنصر در برنامه هفتم خصوصی سازی است؛ یعنی ستون خیمه برنامه هفتم خصوصی سازی خواهد بود و هر آنچه داریم به بخش خصوصی بدهیم. امروز در ادارات هم هر سه نفر بازنشسته شوند، باید یک نفر جایگزین آنها شوند به طوریکه قرار است دولت را یک سوم کنند. ما می توانیم دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و امنیت را اداره کنیم و بقیه را به دست مردم بدهیم، در این صورت وضعیت بهتر می شود.

وی درباره نظارت مجلس بر نحوه مدیریت استان توسط مدیر ارشد و رؤسای ادارات گفت: حتماً نظارت داریم و بررسی می کنیم، درباره مدیران گوناگون، موفقیت و عدم موفقیت، کارآمدی و عدم کارآمدی آنها حتماً بررسی لازم صورت می گیرد و اظهارنظر می کنیم. کارمان همین است اما دخالت نمی کنیم، اینکه بگوییم مدیری برود نه، بلکه باید عملکردشان را اعلام کنند. اینگونه نیست که بگوییم مدیری برود چون با من رفیق و هماهنگ نیست. ما سوءمدیریت ها را حتماً به وزارتخانه مربوطه اعلام می کنیم تا نحوه عملکرد مدیران را مورد بررسی قرار دهند.

معدل رضایتمندی‌ام از استاندار کمتر از معدل دولت نیست

حاجی‌بابایی درباره میزان رضایتش از استاندار همدان اینگونه پاسخ داد: معدل رضایتمندی ام از استاندار همدان را از معدل دولت در کشور کمتر نمی دانم. دو هفته است که چهار استان بودم، چهار روز در استان فارس بودم، دولت، وزرا و استانداران را می بینم، حرفم واقعی است. نمی خواهم سیاسی حرف بزنم، اگر جایی گیر داشته باشد واقعاً می گویم.

وی درباره این موضوع که در انتخاب استاندار، بومی بودنش خیلی مدنظر بود، آیا استاندار بومی توانست انتظارات را برآورده سازد؟ اعلام کرد: این را خبرنگاران و همه خواص جامعه باید جواب بدهند که کلمه «بومی» درست یا نه؟ واقعاً به بومی‌گزینی اعتقادی ندارم بلکه می گویم هر کس قوی‌تر است، باید روی کار بیاید. اگر معدل نیروی بومی و غیربومی هر دو ۱۵ و نیم بود، هر دو خوب هستند اما اگر یکی معدلش ۱۹ و نیم و دیگری ۱۰ و ۲۵ صدم و بومی بود، به نظر شما کدام بهتر است؟

حاجی‌بابایی افزود: گاهی شعارهایی در جامعه بدون اینکه تحلیل شود، وارد می شود و به اصلش هم نمی پردازیم، مثلاً اینکه عدالت خوب است یا بد؟ بله خوب است اما هیچ کس بحث نمی کند که عدالت چیست؟ انقلابی گیری خوب است یا بد؟ خوب است اما انقلابیگیری یعنی چه؟ چرا کسی درباره آن بحث نمی کند؟ انقلابی یعنی شهید سلیمانی که هر چه دارد، فدای ملت می کند و می گوید جان من هزار بار فدای ملت. متأسفانه واژگانی در جامعه گفته می شود و براساس آن جلو می رویم و هیچ تعریفی از آن ارائه نمی شود. حرف هایمان باید منطق داشته باشد اما یک چیز اعتقادی است، ما باید همه توانمان را به کار بگیریم و برآیند استان را به سمت کارآمدی ببریم، این را همه قبول دارند، هر حرکتی که استان را تضعیف کند، محکوم است، باید همه توانمان را برای توسعه استان بگذاریم.

تقدیر رئیس جمهور از همدان رسانه‌ای نشد

حاجی‌بابایی خاطرنشان کرد: یک روز رئیس جمهور در جلسه ای می گوید چند استان در زمینه مسکن وضعشان خوب نیست، تیتر همه رسانه ها می شود اما روزی دیگر که اعلام می کند ما از یزد و همدان تقدیر می کنیم، هیچ کس انعکاس نمی دهد، اینها بد است. مگر قرار نیست دل مردم شاد شود و امیدواری ایجاد کرد؟ پس خبرنگار باید عادل، امین و صادق باشد، حتی اگر از یک نفر بدش می آید اگر یک مطلب خوبی دارد، آن مطلب را ارائه دهد.

وی یادآور شد: فضای جامعه خوب نیست، یاد گرفته ایم فقط منفی بگوییم، من منفی خوشم نمی آید، بلد نیستم منفی حرف بزنم، مثبت حرف می زنم، اگر قرار بود بازاری باشم، در مغازه ای لوازم عروسی می فروختم، کفن فروشی را تاب نمی آوردم. جدی می گویم، نمی توانم، دست خودم نیست، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس صد سال هم بگویند نمی روم، یک بار در مجلس ششم می خواستند مرا توبیخ کنند فرستادند این کمیسیون، هر چه جلسه بود نرفتم، سه ماه هم گذشت، نرفتم، گفتم جریمه اش را بگیرید من نمی آیم. نگاهم اینگونه است.

وی درباره کمبود نیرو در حوزه های مختلف به ویژه حوزه سلامت و اصرار شما بر ساخت بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی بیان کرد: اول سال گذشته ۵۰ جلسه با ادارات گذاشتم که بروید کارمند اضافه کنید، ادارات همدان را با ادارات استان هایی که اندازه ما هستند، مقایسه کنید، دو سوم و گاه نصف آنها کارمند دارند. فشار می آوریم تا کمبود نیرو جبران شود، همانطور که در قسمت هایی موفق بودیم؛ مثلاً آموزش و پرورش قرار بود ۷۰۰ معلم در استان همدان جذب کند که این ظرفیت را به ۲۱۰۰ نفر رساندیم که امسال باید استخدام شوند بنابراین باید بر روی این موضوع کار شود.

حاجی‌بابایی درباره وضعیت حذف موانع ثبت جهانی همدان، بر مهیا شدن شرایط برای برای ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان تأکید کرد و گفت: جهانی شدن همدان افتخار بزرگی برای استان و کشور است و باید قدر این فرصت را به نحو احسن بدانیم. خوشبختانه کارهای اولیه رفع ایرادات ثبت جهانی در حال انجام است و دستگاه‌های ذیربط و مجری باید بسیج شوند و کمک کنند تا این موانع برطرف شود و ما هم پیگیری می‌کنیم و تذکرات لازم را به آنها خواهیم داد.

وی ادامه داد: گاهی اوقات گفته می‌شود موانع و اشکالاتی در راستای ثبت جهانی همدان به وجود آمده است اما ما باید به سمتی حرکت کنیم که هیچ یک از آنها باعث نشود که نتوانیم شرایط را برای حضور ارزیابان یونسکو در همدان و ثبت جهانی مهیا کنیم. مدت زمان باقیمانده تا حضور ارزیابان یونسکو در همدان بسیار مهم است و باید در این بازه زمانی با هم‌افزایی بین دستگاه‌ها و تدبیر مدیر ارشد استان موانع رفع شود. با استاندار هم در این باره صحبت خواهم کرد.

پروژه‌هایی که نماینده را خسته کرده‌اند

وی در پاسخ به این سوال که سه پروژه موزه هنرهای معاصر، تالار بزرگ شهر و پردیس سینمایی در چه مرحله‌ای است؟ تصرریح کرد: مرا که مقداری خسته کرده‌اند، منی که خسته نمی شوم، ما سه پروژه ملی آوردیم، چرا؟ چون در استان های برتر دارد اجرا می شود و ردیف بودجه هایشان با هم گلوبال است، یعنی مثلاً ردیف پروژه موزه هنرهای معاصر یک ردیف است اما در ۱۰ استان همزمان در حال انجام است. وقتی که من وزیر آموزش و پرورش شدم این پروژه حدود ۳۰- ۴۰ درصد پیشرفت داشت و زمانی که برگشتم پروژه خوابیده بود. در طول هفت سال اعتبار این پروژه به استان‌های دیگر داده شد. در حال حاضر پروژه موزه هنرهای معاصر دوباره فعال شده و در سفر رئیس جمهور به همدان نیز اعتباری برای آن در نظر گرفته شده است.

حاجی‌بابایی ادامه داد: درباره تالار بزرگ شهر هم باید گفت که این پروژه دارای ۴۰۰۰ صندلی و تالارهایی با ظرفیت‌های متنوع و ویژگی‌های منحصربفرد است که قرار بود آن طرف مصلی آغاز به کار شود که همانطور مانده و تاکنون کاری برای آن انجام نشده است. چقدر برای اجرای این پروژه ها باید بگویم.

وی افزود: پردیس سینمایی همدان هم قرار بود مرکز انیمیشن کشور باشد، تا زمانی که من به وزارتخانه بروم پشت میدان میوه و تره بار کار پیشرفت کرده بود و پس از آن که برگشتم متوجه شدم مدیرکل وقت فرهنگ و ارشاد همدان گفته بود پروژه به درد نمی خورد و وقتی رفتم پیش وزیر ارشاد متوجه شدم که درخواست شده این پروژه اجرا نشود و از استاندار وقت هم نامه برده بودند. گفتم چرا؟ گفتند به جایی اشراف دارد.

حاجی‌بابایی اذعان کرد: خیلی گرفتارم، فقط همینقدر بدانید که وقتی که پروژه ای را پیگیری کنم، اینکه در تهران مصوبش کنم،  قانونش کنم و پول برایش بگیرم یک طرف، اینکه در این شهر اجرایش کنم ۱۶۰۰ طرف. به عنوان مثال «تراموا» چه شد؟ عید تعدادی از دوستان آمدند پیش من و گفتند در پیاده راه های بوعلی و اکباتان می شود تراموا درست کرد؟ گفتم نه، گفتند پس چرا شما این موضوع را مطرح کردید؟ پاسخ دادم که مگر می خواستم در این مناطق تراموا درست شود؟ می گویم تراموا در رینگ دوم شهر و با هزینه ۴۵ میلیاردی قابل اجراست و هیچ چیزی هم دست نمی خورد. با طرح های ترافیکی مشکل ترافیک شهر همدان حل نمی شود.

وی در ادامه با رد خبر پیگیری راه اندازی دانشگاه ملی در مریانج تصریح کرد: تا زمانی که دانشگاهی به خوبی و تراز بالای دانشگاه بوعلی در همدان وجود دارد، به همه توصیه می کنم حتی شده با طی مسافت طولانی از این دانشگاه استفاده کنند.

وی با بیان اینکه این جمله که حاجی بابایی به مریانج رسیده را در زمان انتخابات به علت سیاسی کاری، غلیظ می کنند، تصریح کرد: به عنوان مثال می گویند مرکز فنی و حرفه ای را من به مریانج آورده ام این در حالیست که وقتی کلنگ این مرکز را هویدا بر زمین می زد من کلاس اول ابتدایی بودم. درباره مجموعه ورزشی مریانج هم تصور همه این بود که متعلق به شهر مریانج است اما امروز همه به جمع بندی رسیده اند که تیم های پاس و شهرداری هیچ جایی مثل اینجا ندارند. ساخت استادیوم انقلاب را هم من پیگیری کردم.

ماشین نگرفته‌ام

وی با بیان اینکه نه خودروی دناپلاس سال های گذشته و نه خودروی شاسی بلند اخیر را دریافت نکردم، گفت: نماینده باید ماشین امن داشته باشد اما روند آن در کشور بد است. مردم حساسیت خاصی نسبت به نمایندگان دارند. زمانی قرار شد خودروهایی را برای رفت و آمد نماینده ها در ساختمان مجلس بگذارند اما بعد از بررسی های لازم به این نتیجه رسیدند که هزینه بالایی برای دارد.

حاجی بابایی در بخش دیگری با بیان اینکه قدرت نماینده در مجلس این است که از وزیر چیزی نخواهد در این صورت قدرتش ۱۰۰ برابر می شود، تصریح کرد: اراده کنم سر یک هفته وزیر آموزش و پرورش می شوم اما خودم جلو نمی روم، اکثریت نماینده ها و کل معلمان هم حامی بنده هستند اما با خودم فکر می کنم شش دوره نمایندگی برندی در دستانم است و علاوه بر ریاست کیمسیون برنامه و بودجه، حضور در شورای هماهنگی اقتصادی دولت، همه وزار با من رفیق هستند، همه استانداران با من رفافت دارند، همه بخش خصوصی احترام خاصی برایم قائل هستند، هر جا ورود کنم کار انجام می پذیرد، می گویم این خرج را مردم همدان کردند بنابراین اگر نماینده شان نباشم خیلی ظلم کرده ام.

وی درباره گلایه فرهنگیان نسبت به اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان گفت: قانونی که برای نظام رتبه‌بندی معلمان مصوب کردیم، قانون خوبی بود البته نظام رتبه بندی که در مجلس مصوب شد با وجود اینکه کار بزرگی بود با ایده‌آل من تفاوت داشت. بودجه به اندازه کافی برای این مسأله مصوب شد و برای سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در  مجموع ۵۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم. متأسفانه ۱۸ ماه طول کشید تا آیین نامه رتبه‌بندی معلمان نوشته شود که آیین نامه خوبی نوشته نشد و برای جایگاه معلم مناسب نبود.

حاجی‌بابایی در پاسخ به اینکه نظام رتبه‌بندی معلمان باید چگونه باشد؟ امکان اصلاح آیین‌نامه وجود دارد؟ به ایسنا توضیح داد: در نظام رتبه بندی روش‌هایی بیان شده که به آنها باید بیشتر توجه کرد. برای رتبه بندی معلمان باید در هر منطقه یک هیأت ممیزه از ۱۵ تا۲۰ نفر از معلمان برجسته هر منطقه تشکیل شود. معلم ابتدایی نباید مقاله دانشگاهی بنویسد بلکه باید طرح درس و روش تدریس بنویسد و آن را در حضور هیأت ممیزه بیان کند پس از آن اگر موفق بود رتبه می‌گیرد اما اگر نبود شش ماه فرصت دارد و امکانات لازم در اختیارش قرار می‌گیرد تا دوباره بیاید. آیین نامه رتبه بندی معلمان باید اصلاحیه بخورد چراکه روند درستی نیست. کیفیت تدریس، سابقه، مدرک تحصیلی، رفتار و انضباط مهم است و مسیر رتبه بندی کامل نبود.

۳۰۰هزار معلم کم داریم

وی درباره اینکه در حال حاضر وضعیت آموزش‌وپرورش از نظر کمبود منابع انسانی چگونه است؟ اظهار کرد: در حال حاضر ۳۰۰ هزار نیروی انسانی کم دارد. تفکری وجود داشت که آموزش باید خصوصی باشد بنابراین معلم استخدام نمی‌کردند تا برون سپاری کنند. کدام کشور آموزش‌وپرورش را خصوصی کرده؟ چرا خودروسازی دولتی باشد آموزش‌وپرورش خصوصی باشد؟ این انحرافات در نوع نگاه به جامعه است و  بزرگترین ظلم در حق مردم این است که مدرسه خصوصی باشد. ما مشکلی با مدرسه خصوصی نداریم اما مدرسه دولتی باید قوی باشد. معلم کوتاه مدت و خدماتی ظلم بزرگ به جوانان و آموزش‌وپرورش  است.

نماینده مردم همدان و فامنین در خانه ملت درباره وضعیت آموزش‌وپرورش از نظر نقشی که در توسعه و اشتغال کشور دارد، بیان کرد: توسعه همه جانبه کشور جز از طریق آموزش‌وپرورش امکان پذیر نیست. اگر می‌خواهیم کشور نجات پیدا کند باید به آموزش‌وپرورش برسیم و به سمتی حرکت کنیم که آموزش‌وپرورش حرف اول کشور باشد. قانون برنامه ششم این است که حداقل ۵۰ درصد دبیرستان‌ها باید هنرستان باشد و در پیشرفته‌ترین کشورها ۷۰ درصد دبیرستان‌ها هنرستان است همچنین حداقل ۳۰ درصد دانشگاه‌ها باید حرفه‌ای باشد. این مسأله نیاز به بررسی و برنامه‌ریزی دارد و بسیاری از مشکلات اشتغال به نوع نگاهی که به آموزش‌وپرورش داشتیم و تحولات زیرساختی و اساسی که در آن شکل ندادیم، بر می‌گردد.

منبع: ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن