Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اجتماعی سنجش ۹۵ درصد از دانش‌آموزان همدان/بیش از 23 هزار دانش‌آموز چاق هستند/ خانواده‌ها مراقب سلامتی فرزندان خود باشند

سنجش ۹۵ درصد از دانش‌آموزان همدان/بیش از 23 هزار دانش‌آموز چاق هستند/ خانواده‌ها مراقب سلامتی فرزندان خود باشند

b_150_150_16777215_00_images_chaghi20.jpgمعاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان همدان از چاقی 23 هزار و 434 نفر از دانش‌آموزان استان خبر داد و گفت: زنگ خطر چاقی و اضافه وزن در همدان به صدا درآمده است.

عبدالله جعفری در گفتگو با خبرنگار "همدان نیوز" در خصوص اجرای بسته تحولی کوچ در وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: 25 شاخص مبتنی بر طرح تحول در وزارت آموزش و پرورش به استان‌ها ابلاغ شد که یکی از این شاخص‌ها، طرح کنترل وزن و کاهش چاقی تحت عنوان «کوچ» بود.

وی با تأکید بر دغدغه‌مندی این وزارت‌خانه نسبت به بهبود سبک زندگی دانش‌آموزان، نوع تغذیه و برخورداری از وزن ایده‌آل، گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و به دنبال آن تعطیلی مدارس و خانه‌نشینی دانش‌آموزان، دامنه حرکتی این افراد کاهش یافت که آسیب‌هایی را نیز به همراه داشت.

جعفری با بیان اینکه سلامت دانش‌آموزان به عنوان نیروی انسانی آینده این کشور بسیار مورد اهمیت است، یادآور شد: سلامت افراد، پیش و پس از تولد به طور مرتب مورد سنجش قرار می گیرد و از واکسیناسیون تا تغذیه مورد اهمیت است که این سنجش‌های مکرر و ارزیابی وضعیت سلامت در ادوار مختلف زندگی، موجب افزایش شاخص امید به زندگی مردم کشور به 77 سال شده است.

وی با اشاره به بررسی وضعیت سلامت دانش آموزان بر اساس اجرای عدالت آموزشی، خاطرنشان کرد: در استان همدان 282 هزار و 345 دانش‌آموز از 300 هزار دانش‌آموز استان به جز دانش‌آموزان استثنایی و بزرگسالان در این مرحله، باید تحت پوشش طرح کوچ قرار می‌گرفتند که وضعیت 269 هزار و 696 نفر شامل 95 درصد از جمعیت هدف تا کنون مورد ارزیابی قرار گرفته است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه دستورالعمل اجرای طرح از شهریور ماه به استان‌ها ابلاغ و طرح در استان همزمان با سراسر کشور رونمایی شد، گفت: دو هزار و 500 مدیر و معلم پرورشی و 800 مراقب سلامت در مدارس استان به اجرای این طرح کمک کردند و سنجش قد و وزن دانش‌آموزان در فاز اول طرح کوچ انجام و در سامانه سناد ثبت شد.

وی ادامه داد: در این مرحله تجهیزات مدارس با اختصاص شش میلیارد ریال تأمین و اطلاع‌رسانی به تمام عوامل اجرایی، مدیران مدارس و خانواده‌ها انجام شد و با توجه به بازگشایی مدارس از 15 شهریور تا 15 مهر و حضور 50 درصدی دانش‌آموزان در مدرسه، سنجش افراد صورت گرفت و بخشی از کار نیز از طریق شبکه ملی شاد و ارتباط موثر و همکاری با والدین انجام شد.

جعفری با بیان اینکه برای هر دانش‌آموز کارنامه بسته تحولی کوچ صادر می‌شود، اظهار کرد: طبق این کارنامه، خانواده‌ها آگاه خواهند شد که فرزند خود در چه محدوده‌ وزنی هستند که بر این اساس، دانش‌آموزان در پنج محدوده خیلی لاغر، لاغر، وزن طبیعی، اضافه وزن و چاق طبقه‌بندی شده‌اند.

وی تأکید کرد: هدف اجرای این طرح شناسایی و توجه جدی به دو گروه دارای اضافه وزن و چاقی و کاهش سه درصدی چاقی تا اردیبهشت ماه سال 1400 است.

جعفری با بیان اینکه در سال‌های قبل تنها وضعیت 400 نفر از دانش‌آموزان پالایش می‌شد و آمار چاقی در استان بر این اساس به ۱۷ درصد هم نمی‌رسید، خاطرنشان کرد: امسال اقدام جهادی در این راستا صورت گرفت که در دهه اخیر بی‌سابقه بود و جمعیت حداکثری دانش‌آموزان مورد هدف طرح کوچ قرار گرفتند.

وی همچنین تصریح کرد: بر اساس پالایش‌های انجام شده چهار هزار و 743 نفر معادل 1.68 درصد از دانش‌آموزان در طبقه افراد خیلی لاغر قرار گرفتند که این گروه با توجه به احتمال وجود بیماری‌های زمینه‌ای و یا سوء تغذیه باید مورد بررسی قرار بگیرند.

معاون اداره کل آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه 3.78 درصد از دانش‌آموزان شامل 10 هزار و 672 نفر در گروه افراد لاغر قرار دارند، یادآور شد: 187 هزار  و 672 نفر معادل 68.47 درصد از دانش‌آموزان در گروه افراد دارای وزن طبیعی و 55 هزار و 819 نفر معادل 19.77 درصد در گروه افراد دارای اضافه وزن قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه 8.3 درصد از دانش‌آموزان استان همدان شامل 23 هزار و 434 نفر چاق هستند، گفت: دو گروه دارای اضافه وزن و چاق شامل 28.7 درصد از دانش‌آموزان معادل 79هزار و 253 نفر می‌شود که این میزان رقم کمی نیست.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان همدان یادآور شد: بر اساس پالایش‌های انجام شده و شاخص توده بدنی، اختلاف زیادی بین دانش‌آموزان دختر و پسر استان وجود ندارد اما دختران وضعیت بهتری دارند به طوریکه چاقی در دانش‌آموزان پسر ۱۰.۴ درصد و در دختران ۶.۱۵ درصد است و این نشان می‌دهد دختران توجه بیشتری به سلامتی خود داشته‌اند که البته باید این روند را ادامه دهند.

جعفری با تأکید بر اینکه سه گروه خیلی لاغر، دارای اضافه وزن و چاق، جمعیت هدف طرح کوچ هستند، اظهار کرد: توصیه می‌شود که دانش‌آموزان لاغر و دارای وزن طبیعی سبک زندگی و میزان تغذیه خود را به روند فعلی ادامه دهند و فعالیت‌های جسمانی مناسبی را برای حفظ وضعیت خود انجام دهند.

وی با بیان اینکه چاقی زمینه بروز بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر از جمله مشکلات قلبی و عروقی، دیابت و سرطان‌هاست، یادآور شد: با اینکه میانگین جمعیت دانش‌آموزی دارای اضافه وزن و چاق استان همدان از میانگین کشوری که 30 درصد اعلام شده، کمتر است اما زنگ خطر به صدا درآمده و میانگین 28 درصدی در استان نیز نگران‌کننده است.

جعفری افزود: باید تا ریشه‌کن شدن بیماری کرونا و بازگشایی مجدد مدارس برنامه‌ریزی لازم برای بهبود وضعیت سلامت دانش‌آموزان مورد توجه قرار بگیرد که این موضوع به همکاری خانواده‌ها نیازمند است.

وی با اشاره به ارائه مشاوره در مراکز بهداشت و درمان در راستای استانداردسازی وزن دانش‌آموزان، گفت: شبکه ملی شاد نیز که 90 درصد از دانش‌آموزان استان را تحت پوشش قرار داده، بستر مناسبی برای ارتباط خانواده‌ها با مراقبین سلامت و دریافت مشاوره‌ها و برنامه‌های زمان‌بندی شده و استاندارد برای بهبود کیفیت سلامت دانش‌آموزان است و به خانواده‌ها توصیه می‌شود به هیچ عنوان به دنبال استفاده از داروها و مکمل‌های لاغری برای فرزندان خود نباشند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه صدور کارنامه بسته تحولی کوچ از یک ماه گذشته انجام شده است، یادآور شد: این کارنامه به صورت محرمانه و در بستر شبکه شاد در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد و نقشه جامع نیز تهیه شده و در اختیار مدارس قرار گرفته تا برنامه‌ریزی لازم برای بهبود وضعیت سلامت دانش‌آموزان انجام شود.

وی افزود: گروه هدف شامل افراد دارای اضافه وزن و چاق در اسفندماه مورد پالایش مجدد قرار خواهند گرفت و افرادی که در بهبود سبک زندگی، میزان تغذیه و کاهش وزن خود به وزن طبیعی موفق بوده‌اند در اردیبهشت ماه تجلیل خواهند شد.

جعفری با تأکید بر اینکه خانواده‌ها در اجرای این طرح، آموزش و پرورش را یاری دهند، خاطرنشان کرد: جای هیچ‌گونه نگرانی در این زمینه نیست و خانواده‌ها می توانند با توجه جدی به وضعیت فرزند خود، در ایجاد سبک زندگی سالم افراد اثرگذار باشند.

وی اظهار کرد: برخی خانواده‌ها توجهی به مصرف مواد خوراکی و ریزه‌خواری توسط فرزندان خود ندارند که باید در این زمینه حساس شوند و به فرزند خود جهت دستیابی به وزن طبیعی و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر ناشی از چاقی، کمک کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن