Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی مرجعیت ۵۰۰ ساله حکیم هزاره‌ها در حوزه پزشکی/ جهانیان درس‌های فضلیت را از بوعلی سینا بیاموزند

مرجعیت ۵۰۰ ساله حکیم هزاره‌ها در حوزه پزشکی/ جهانیان درس‌های فضلیت را از بوعلی سینا بیاموزند

رئیس بنیاد بوعلی گفت: بوعلی سینا فردی است که جهانیان باید بیشترین درسهای فضلیت را از او یاد بگیرند.

به گزارش "همدان نیوز"، آیت الله طه محمدی امروز در مراسم بزرگداشت شیخ الرئیس بوعلی سینا که با حضور چهره ها و بوعلی شناسان  به مناسبت یکم شهریور روز پزشک و روز همدان برگزار شد اظهار داشت: بوعلی فردی است که جهانیان باید بیشترین درسهای فضلیت را از او یاد بگیرند.

وی با قدردانی از اساتید شرکت کننده در این بزرگداشت عنوان کرد: پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند هر کسی عالمی را تکریم کند، مرا تکریم کرده و هر کس مرا تکریم کند، خدا را تکریم کرده است.

نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان با این توضیح که این حدیث نشان می‌دهد تمام شئون ربوبی را باید در انسان به عنوان گل سر سبد خلقت جست وجو کرد، مطرح کرد: انسان  مظهر جلال  جبروت و رحمت خداست پس اگر انسانهای الهی را تکریم کردیم، خدا را تکریم کرده ایم.

وی با بیان اینکه اگر این مجالس و حرمت گذاری نباشد همه ارزش‌های انسانی دفن می‌شود همچنین که در  برخی کشورها مانند عربستان این مسائل رخ داده است گفت:  اگر ارزش‌ها از بین برود آن وقت یک ملت از چه کسانی الگو می‌گیرد پس از بین بردن ارزش‌ها و الگوها ظلم به انسان و عقل انسان است.

محمدی با اشاره به اینکه همه درسها را می‌شود از بوعلی سینا آموخت کسی که در دوران عمر کوتاه این همه کار و جهاد کرده است اظهار داشت:  از جمله نکاتی که از بوعلی می‌توان آموخت این است که وی معلمی نداشته و علوم را خودش تولید کرده است.

وی با انتقاد از برخی سخنان تخریب کننده و ناصواب درباره بوعلی سینا ادامه داد: بوعلی سینا فردی است که وقتی به مسائلی می‌رسیده که نمی‌توانسته حلش کند با نماز خواندن راه حل آن را می یافته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه انسانهای الهی تمام مشکلات را با اتکال به خدا حل می‌کنند مطرح کرد: هرچه در اینگونه برنامه ها زحمت بکشیم به بوعلی خدمت نکرده ایم بلکه به بشریت خدمت کرده ایم پس همه باید به هدف بلند بوعلی کمک کنیم تا حتی یک نفر هم که شده هدایت شود.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران نیز در این مراسم با این توضیح که آیه "شهد الله انه لا اله الا هو و... "یعنی چه و چرا خدا باید به وحدانیت خود شهادت دهد گفت: جنس شهادت فرد عالم از جنس شهادت خدای متعال است و بوعلی سینا یکی از مصادیق اینگونه عالمان است.

حسن بلخاری اظهار داشت: بوعلی سینا عهده دار مرجعیت 500 ساله در حوزه پزشکی بوده و دومین کتابی که در غرب چاپ شد کتاب قانون به عنوان یکی از بی نظیر ترین کتب است.

وی با قدردانی از برگزاری برنامه بزرگداشت بوعلی سینا با بیان اینکه ابن سینا را یکی از مصادیق کامل یکی از آیات شریفه قرآن می‌دانم گفت:  پیامبر اکرم فرمودند اگر کسی عالمی را تکریم کند من را تکریم کرده است، هر که مرا تکریم کند خدا را تکریم کرده و هر که خدا تکریم کند سیرورت او به سوی بهشت است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران با این توضیح که آیه "شهد الله انه لا اله الا هو و... "یعنی چه و چرا خدا باید به وحدانیت خود شهادت دهد گفت: جنس شهادت فرد عالم از جنس شهادت خدای متعال است و بوعلی سینا یکی از مصادیق اینگونه عالمان است.

وی با اشاره به اینکه ابن سینا رساله توحیدی داشته و خیام آن را ترجمه کرده است کتابی که می‌گویند برگرفته از سخنان امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام  است ادامه داد:  بیان کلام علامه تنها برای بوعلی سینا سزاوار است چرا که هیچ کس همچون بوعلی سینا در این تمدن متزله نبود.

بلخاری ادامه داد: نداشته های ما از بوعلی سینا بیشتر از داشته های ما است یعنی اگرچه ما برخی کتب او را در اختیار داریم اما اگر بپذیریم او مولف سه کتاب اساسی بوده است که در طول تاریخ از بین رفته آن وقت  تنها با برخی ابعاد شخصیت او رو به رو هستیم نه تمام شخصیت او.

وی بیان کرد: اگر سه اثر بزرگ بوعلی سینا مانده بود و از بین نمیرفت ما تصویر دیگری از بوعلی سینا داشته و مسیر علم و حکمت نیز قطعا در گذشته تغییر می‌کرد. / تسنیم

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن