Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر دولت دوازدهم بودجه ناچیز وزارت ارشاد/ روزنامه‌خوان‌های ایرانی ماهیانه یک ساعت و 27 دقیقه مطالعه می‌کنند

بودجه ناچیز وزارت ارشاد/ روزنامه‌خوان‌های ایرانی ماهیانه یک ساعت و 27 دقیقه مطالعه می‌کنند

b_150_150_16777215_00_images_SALEHIERSHAD.jpgوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه 2.5 درصد بودجه کشور به فرهنگ، تربیت‌بدنی و میراث فرهنگی اختصاص دارد و تنها 13 درصد از این اعتبار شامل وزارت ارشاد می‌شود، خاطرنشان کرد: کمبود اعتبار دلیلی بر فرافکنی نیست با این وجود میزان بودجه فرهنگ چندان بالا نبوده است اما باید مسئولیت‌ها در این زمینه مشخص شود.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، سیدعباس صالحی در جمع خبرنگاران استان همدان، با بیان اینکه مناسبات فرهنگی در نگاه‌های مدیریتی و سیاست‌های کلان اجرا شده است، اظهار کرد: جایگاه رسانه در حوزه فرهنگ خاص است و رسانه به عنوان پدیده مدرن ترکیب چند وجهی دارد که آن را حساس‌تر و پراهمیت‌تر کرده است.

وی افزود: هرچه شرایط در حوزه اجتماعی حساس‌تر، وظیفه رسانه‌ها سنگین‌تر شده و با توجه به چندوجهی بودن رسانه، جایگاه آن مقتدرتر و اثرگذارتر از قبل می‌شود.

صالحی با بیان اینکه وظیفه رسانه در تبادل اندیشه، آگاهی‌بخشی، انتقاد و تربیت‌پدیری سنگین است، خاطرنشان کرد: رسانه رکن جامعه‌پذیری و نوعی مدرسه سیار است و به عنوان رکن مهم جامعه و نظام به شمار می‌رود و اگر این دژ فرو پاشد بسیاری از مسائل به هم می‌ریزد بنابراین در نگاه اجتماعی و سیاسی باید مهم شمرده شود.

وی ادامه داد: هرچه فناوری بیشتر می‌شود به اهمیت رسانه افزوده و جایگاه آن مقتدرتر خواهد شد و با آغاز مدرنیته رسانه از زمان مشروطه، کیفیت و کمیت این عرصه با رشد روبرو بوده است.

صالحی با بیان اینکه چند اتفاق عمده در دوران انقلاب در عرصه رسانه رخ داده است، گفت: جریان کمی رسانه رشد قابل توجهی داشته و گرچه تنها معیار سنجش، رشد کمی نیست اما 195 رسانه از سال 52 به هفت هزار و 727 نشریه مکتوب و سه هزار رسانه الکترونیک در حال حاضر رسیده است.

وی با بیان اینکه نگاه منطقه ای در رسانه بسیار قابل توجه است، یادآور شد: دو هزار و 300 نشریه به استان‌ها اختصاص دارد و مصرف‌کننده رسانه نیز افزایش یافته و در عمل تولید و مصرف خبر روند روبه رشدی داشته است.

خلأ در برخی حوزه‌های خبری در سال‌های اخیر

وزیر ارشاد همچنین تصریح کرد: سهم برخی حوزه‌های خبری همچون اقلیت‌های مذهبی و اقوام در دهه‌های اخیر با خلأ جدی مواجه بوده است و امروز با وجود تحلیل رسانه‌های غربی مبنی بر وجود تبعیض فرقه‌ها در ایران، متغیرهای اقلیتی در ایران قابل توحه بوده و اهمیت فراوانی دارد.

وی با بیان اینکه با وجود تمام نواقص، متغیرها قدم به قدم رشد کرده است، گفت: نقش مطبوعات در روند تولید علم غیرقابل انکار است و در جامعه ایرانی 40 سال گذشته، رشد علم گام به گام به قله نزدیک شده که در پشت صحنه این رشد، حضور مطبوعات تخصصی در علوم طبیعی، کاربردی و انسانی نقش قابل‌توجهی را داشته است.

صالحی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر مسیر روبه رشد رسانه‌ها در 150 سال اخیر و رشد شتابان در 40 سال گذشته، گفت: این مسأله وجود دارد که رسانه‌های رسمی مغروض رسانه‌های عیررسمی نشوند و مرجوعیت خود را از دست دهند بلکه باید مطبوعات غیررسمی در مقابل مطبوعات رسمی رنگ ببازند.

ایرانی‌ها چقدر مطالعه می‌کنند؟

وی خاطرنشان کرد: آمارها نشان داده که 30 درصد افراد بالای 15 سال در یک ماه روزنامه مطالعه کرده‌اند و میانگین مطالعه این افراد یک ساعت و 27 دقیقه در ماه است از طرفی بر اساس گزارشات، یک ساعت و 14 دقیقه شبکه‌های اجتماعی در روز مراجعه دارند و تلویزیون روزانه چهار ساعت و 20 دقیقه مورد توجه مخاطبان است.

وی با بیان اینکه از شغل خبرنگاران باید حمایت کرد، یادآور شد: رسانه را به عنوان یک سازمان چندوجهی نباید در هم ریخت تا در حاشیه مواردی رشد کرده و خلأ را پر کنند.

صالحی گفت: نباید نظام رسمی اطلاع‌رسانی را نادیده بگیریم و تنها به این توجه کنیم که اخبار به هرنحوی به گوش مردم برسد چرا که اگر کشوری نظام رسمی خبری نداشته باشد، امنیت ندارد.

50 درصد یارانه رسانه‌ها تخصیص یافت

وی با اشاره به اینکه تنها 50 درصد یارانه به رسانه‌ها در ماه قبل اختصاص داده شده و باید توجه به این امر جدی باشد، اظهار کرد: نظام تصمیم‌سازی باید متوجه شود که اگر فضا را برای رسانه‌های غیررسمی باز بگذارد، به ضرر کشور خواهد بود.

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه همدان چشم و چراغ فرهنگی کشور است، گفت: این استان در حوزه فرهنگ و هنر اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی با بیان اینکه باید فهم مشترک بین دولت و رسانه شکل بگیرد، افزود: باید مسئولیت‌ها در دولت و رسانه‌ها تعریف شود تا بتوان مسائل را پیش برد.

رسانه نمیمیرد

صالحی ادامه داد: رسانه نمی‌میرد و تنها قالب‌ها تغییر می‌کند و اینطور نیست که اگر دولت یارانه‌ها را چندین برابر کند و مشکل بیمه خبرنگاران رفع شود، رسانه می‌ماند.

وی با بیان اینکه 2.5 درصد بودجه کشور به فرهنگ، تربیت‌بدنی و میراث فرهنگی اختصاص دارد و تنها 13 درصد از این اعتبار شامل وزارت ارشاد می‌شود، خاطرنشان کرد: کمبود اعتبار دلیلی بر فرافکنی نیست با این وجود میزان بودجه فرهنگ چندان بالا نبوده است اما باید مسئولیت‌ها در این زمینه مشخص شود.

وی با اشاره به پیگیری جدی اختصاص آگهی‌های دولتی به مطبوعات، تصریح کرد: مسأله کمبود کاغذ به گونه‌ای است که در 6 ماه ابتدایی سال وضعیت مطلوب نبوده اما کارگروهی شکل گرفته تا بتوان مسیر تأمین و توزیع کاغذ را پیش برد و بیش از 150 میلیون دلار اعتبار تخصیص یافته تا بتوان وضعیت را بهبود بخشید.

32 هزار هنرمند بیمه هستند

صالحی با بیان اینکه 32 هزار هنرمند بیمه هستند، خاطرنشان کرد: تلاش بر این بوده که تعداد بیمه‌شدگان حوزه فرهنگ دو برابر شود و این اتفاق صورت گرفته و در شرایط فعلی نیز نمی‌توان گفت وضعیت ایده‌آل است اما مشکلات معیشتی و درآمدی خبرنگاران را درک می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تکثر اعطای مجوز باید مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در گذشته در زمینه توسعه مجوزها نگاه به صورتی بود که رسانه‌ها باید به فضایی اختصاصی تبدیل می‌شدند و رانتی در حوزه مطبوعات در اعطای مجوز شکل گرفت و افراد از این اتاق به آن اتاق برای دریافت مجوز مراجعه می‌کردند اما در سال‌های اخیر سعی شد شرایط ایجاد اشتغال برای افراد در حوزه رسانه با اعطای مجوز فراهم شود.

به زودی شرایط استقرار مدیرکل جدید ارشاد همدان فراهم می‌شود

وزیر ارشاد با اشاره به استعفای مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان به علت مسائل شخصی، اظهار داشت: به زودی شرایط استقرار مدیرکل جدید در استان فراهم خواهد شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن