Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر فرهنگی - هنری - مذهبی برگزاری مراسم عزاداری ۶۰۰ هیئت همدان در فضای باز

برگزاری مراسم عزاداری ۶۰۰ هیئت همدان در فضای باز

b_150_150_16777215_00_images_moharam.jpg

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی همدان گفت: ۶۰۰ هیات این استان آیین عزاداری دهه محرم را در فضای باز همچون مدارس، ورزشگاه‌ها و فضاهای عمومی همچون پارک‌ها، بوستان‌ها و فضای در اختیار برگزار می‌کنند.

به گزارش "همدان‌نیوز"، حجت الاسلام محمدهادی نظیری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تاکنون ۹۵۶ هیات مذهبی در این استان در سامانه بیرق ثبت‌نام کرده‌اند اظهار داشت: طبق دستورالعمل‌های ابلاغی و آنچه در استان پیش‌بینی شد، هر هیات مذهبی باید در همان محدوده هیات خود، دسته‌های عزاداری را مدیریت کند و بدون جابجایی و حرکت و بدون استفاده از طبل و سنج، به مدت ۲ ساعت به عزاداری بپردازند.
وی خواستار رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم شد و افزود: هیات‌های مذهبی استان به نحو احسن دستورالعمل‌ها و موارد بهداشتی را رعایت می‌کنند و از مردم نیز انتظار داریم مانند همیشه همراهی لازم را در این ایام داشته باشند.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی همدان ادامه داد: به منظور برافراشته نگه‌داشتن خیمه عزای امام حسین(ع) پس از ۱۳۸۰ سال که توسط جریان اسلام و تشیع حفظ شد و از طرفی حفظ سلامت مردم، دستورالعمل‌های بهداشتی در ستاد ملی کرونا در راستای برگزاری مراسم عزاداری محرم تدوین و ابلاغ شد.
حجت الاسلام نظیری بیان کرد: پس از ابلاغ این دستورالعمل جلسه‌ای با مدیریت استاندار همدان برگزار و موارد و نکات ضروری اعلام شد و وظیفه ما نیز تبلیغ و توجیه برگزارکنندگان و متولیان آیین‌های عزاداری بود که در این زمینه از ظرفیت صدا و سیما، فضای مجازی و خبرگزاری‌ها استفاده کردیم.
وی همچنین به برگزاری جلسات متعدد با مسوولان هیات‌ها، مداحان، مبلّغان و افراد مرتبط به امر هیات و ارایه راهکارهای جایگزین منطبق بر دستورالعمل‌ها و همچنین طراحی سامانه بیرق برای ثبت‌نام هیات‌هایی که در این ایام مراسم برگزار می‌کنند، اشاره کرد.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی همدان گفت: در این استان علاوه بر آموزش و پرورش و ورزش و جوانان، تمامی دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند فضای روباز خود را در اختیار هیات‌های مذهبی قرار دهند که با همراهی خوب ادارات، هیچ مشکلی در واگذاری مکان به هیات‌های مذهبی در سراسر استان نداشتیم.
حجت الاسلام نظیری درباره نذورات مردمی نیز بیان کرد: ادای نذورات محرم باید طبق دستورالعمل‌های بهداشتی باشد و این نذورات باید به سمت کمک‌های مومنانه و ظرفیت‌های اثرگذارتر سوق داده شود.
وی تاکید کرد: در همین راستا با هماهنگی آیت الله موسوی اصفهانی و حوزه علمیه همدان، سامانه ۳۱۷۷۴ و یک تیم کارشناسی به راهنمایی نذورات مردمی در ایام محرم اختصاص داده شد و مردم پس از تماس با کارشناسان، نوع نذر خود را مطرح و راهنمایی لازم را برای ادای نذر خود دریافت می‌کنند.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی همدان با بیان اینکه امسال بیشترین اعزام مبلّغان، استفاده از ظرفیت بومی استان بود افزود: بیش از ۸۰۰ نفر از روحانیان مستقر، طرح هجرت و ائمه جماعات در ایام محرم اعزام شدند که علاوه بر اعزام حوزه علمیه خواهران، حدود ۱۲۰ روحانی نیز از استان قم به همدان اعزام شدند.
حجت الاسلام نظیری همچنین به الگوی نوین تبلیغی در گام دوم انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: رویکرد این سازمان به نام گام دوم تبلیغ، این است که اثرگذارترین محل ورودی مبلّغان، ورود در عرصه‌های اجتماعی و شناسایی مساله‌های جامعه و تلاش برای رفع این مشکلات در قالب طرح«امام روستا» و «امام محله» است.
وی ادامه داد: در این طرح روحانیان باید ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مردم، محله و روستا را شناسایی و مردم را سازماندهی کنند و با شناسایی مسایل و مشکلات با کمک خودِ مردم در راستای حل مشکلات تلاش کنند.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی همدان با بیان اینکه همدان در پایگاه فرهنگی اجتماعی توفیقات خوبی داشته گفت: توانمندی تبلیغی ملایر ویژه است و انتظار ما این است ظرفیت تبلیغی این شهرستان بتواند جنوب استان همدان را پوشش دهد و در این حوزه خلائی نداشته باشیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن