Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش آسفالت روی تاریخ را سیاه کرد

آسفالت روی تاریخ را سیاه کرد

آسفالت شدن حریم تاریخی ترین سایت ایران و مهمترین سایت تاریخی همدان رسانه ها را برآشفته کرد.

به گزارش "همدان نیوز"، پرونده جهانی شدن هگمتانه قرار بود امسال تکمیل شود و همزمان با رویداد جهانی همدان ۲۰۱۸ با رقم خوردن یک ثبت جهانی همدان هم جهانی شود

اما چه شد ؟!!!!

آسفالت روی تاریخ را سیاه کرد  . حالا در حالی که همدان قرار است در سال ۲۰۱۸ میلادی در عرصه جهانی توریسم بدرخشد تاریخی ترین سایت خود را لکه دار میبیند

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان نیز در این زمینه به رسانه ها  بابیان اینکه در طرح پیاده‌راه‌سازی خیابان اکباتان همدان، راه ورودی بازار بسته‌شده است، گفت: طبق مصوبه شورای تأمین استان همدان از کنار تپه هگمتانه و در محوطه ۴۰ هکتاری این سایت باستانی، یک‌راه ورودی ایجادشده است.

احمد ترابی گفت: میراث فرهنگی استان همدان، تصمیم‌گیری ۱۰۰ درصد درباره راه ورودی را منوط به موافقت سازمان میراث فرهنگی کرده است.

میراث فرهنگی استان معتقد است از «چاله‌دباغ‌خانه» به پایین همدان، جزو عرصه میراث فرهنگی محسوب می‌شود ترابی با تأکید بر این‌که میراث فرهنگی استان معتقد است از «چاله‌دباغ‌خانه» به پایین همدان، جزو عرصه میراث فرهنگی محسوب می‌شود، گفت: باید آن راه بسته شود و پیاده راه ادامه پیدا نکند و گیت ورودی هگمتانه به آن نقطه منتقل شود.

وی با بیان اینکه معاون میراث فرهنگی کشور طی ماه اخیر از محوطه تاریخی هگمتانه بازدید کرد و در ۲ جلسه کارشناسی که در پایگاه هگمتانه با حضور مقام‌های استانی در همدان و در جلسه دیگری در تهران با حضور معاون شهرسازی و معماری برگزار شد، به ارائه تمهیدات و راهکارهای اجرایی پرداخت، گفت: نظر قطعی در خصوص باز کردن مسیر اصلی تردد آهن‌فروش‌ها از تپه هگمتانه به تهران واگذارشده است

حالا با این همه حرف و حدیث متولیان امور و مسئولان شهری آرد خود را ریختند و الک خود را آویختن

یادش به خیر مسعود سلطانی فر رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران که می گفت ؛  ۴۹ اثر ایران در نوبت ثبت جهانی در یونسکو قرار دارد و این در حالی است که به گفته وی ایران تا ۲۰۰۰ اثر، ظرفیت ثبت جهانی دارد تا جایی که آخرین اثر ثبت‌شده هم در ۱۸ تیر امسال بود که بافت تاریخی یزد به‌عنوان میراث جهانی ایران در یونسکو ثبت شد.

آنروز در میان آثار در نوبت ثبت جهانی نام تپه هگمتانه از استان همدان نیز دیده می‌شد او وعده داده بود سال ۲۰۱۷ همدان با هگمتانه جهانی میشود  .

اما این سایت تارخی سال‌ها در صف انتظار این افتخار مانده است در میان آثار در نوبت ثبت جهانی نام تپه هگمتانه از استان همدان نیز دیده می‌شود که سال‌ها در صف انتظار این افتخار منتظر مانده اما همچنان مشکلاتی مانع از این رخداد شده است.

تپه باستانی هگمتانه با وسعت حدود ۴۰ هکتار در دل بافت قدیمی شهر همدان و در حدفاصل خیابان‌های اکباتان، شهدا و بلوار هگمتانه واقع‌شده و با توجه به اشارات تاریخی و برداشت‌های اولیه محققان علوم تاریخ و باستان‌شناسی، به‌عنوان «هگمتانه باستانی» و دربرگیرنده کاخ‌ها و آثار دوره ماد و هخامنشی معرفی‌شده است.

عملیات آزادسازی این اثر مهم باستانی از خانه‌های مسکونی و تجاری که در حریم آن واقع‌شده بود از حدود سال ۱۳۴۷ آغاز و تا سال ۱۳۵۳ حدود ۱۵هکتار آن به‌عنوان فاز اول خریداری و تملک و کاوش‌های باستان‌شناسی از سال ۱۳۶۲ توسط کارشناسان مجرب سازمان میراث فرهنگی آغاز شد.

اما این حریم دربند ای کاش هرگز آزاد نمیشد و هرگز تیشه به ریشه تاریخ هگمتانه نمی خورد

حالا انگار تاریخ همدان از خانه گرفته تا تپه و ترانشه همه و همه برای جامعه محلی خطر ساز شده اند و راه درمان این خطر ها فقط تخریب است و خط خطی ..‌...

 

مریم مقدم کارشناس ارشد برنامه ریزی گردشگری

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن