Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش امنیت سرمایه گذاری در اسدآباد وجود ندارد/برخی به دستورات استاندار توجه نمی‌کنند

گلایه سرمایه‌گذار اسدآبادی از فرش قرمزی که جمع شد؛
امنیت سرمایه گذاری در اسدآباد وجود ندارد/برخی به دستورات استاندار توجه نمی‌کنند

«مگر ما بیماریم که مانع تراشی می کنیم؟؛ من با این وضعیت نمی توانم در همدان کار کنم و با موانعی که از سوی برخی افراد ایجاد می شود به تمام وزرا می گویم که با چنین وضعیتی نمی توان کار کرد.»

این بخشی از سخنانی است که استاندار همدان در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که 17 مهرماه امسال برگزار شد، مطرح و گلایه مندی خود از برخی مدیران و کارشناسان را اینگونه بیان کرد.

محمدناصر نیکبخت از ماه های ابتدایی حضور خود در همدان تا امروز بارها بر حمایت از سرمایه گذار و فراهم کردن زمینه جهت سرمایه گذاری در راستای توسعه اقتصادی استان تأکید کرده بود و انداختن فرش قرمز زیر پای سرمایه گذاران و بوسیدن دست آنها از جمله شعارهایی بود که در جلسات و محافل مختلف از سوی استاندار همدان شنیده می شد.

نیکبخت بارها در جلسات شورای اشتغال و سرمایه گذاری استان و دیگر جلسات، بر همکاری فرمانداران، مدیران، رؤسای بانک ها و کارشناسان تأکید می کرد و یکی از تهدیدهای او، افشای نام افرادی که بود که در مسیر توسعه استان و جذب سرمایه گذار مانع تراشی می کنند.

تشکیل جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان همدان و حضور استاندار در آن و دستورات وی مبنی بر رفع مشکلات تولیدکنندگان و سرمایه گذاران در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، گردشگری و خدمات، کورسوی امیدی را در دل سرمایه گذارانی که در همدان فعالیت می کردند، زنده کرد اما بر اساس آنچه استاندار نیز به آن اشاره کرده بود مانع تراشی در مسیر سرمایه گذاری، اخذ تسهیلات، رفع مشکلات اقتصادی، زمینه را برای نا امیدی سرمایه گذران از همدان فراهم کرد.

استاندار همدان که به گفته خودش بارها و بارها با وزرا و مدیران کشوری جهت رفع موانع اقتصادی و سرمایه گذاری در استان به بحث نشسته بود، در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان خستگی خود از پیگیری هایی که با مانع تراشی برخی افراد بی ثمر می شود، با سخنانش اعلام کرد.

او با اشاره به اینکه تکلیف استان با برخی افراد باید مشخص شود، گفت: هیچ مشخص نیست که در همدان چه می گذرد و چرا برخی مانع توسعه می شوند؟ چه منکری بدتر از این است که مانع ایجاد اشتغال برای جوانان شویم؛ با موانعی که وجود دارد چرا باید سرمایه‌گذار به سمت همدان بیاید و در استان سرمایه گذاری کند.

نیکبخت با بیان اینکه از یک اقتصاد بی برنامه و بیمار به سمت اقتصاد مقاومتی و با برنامه پیش می رویم، یادآور شد: هرکسی مانع تراشی و کارشکنی می کند به مردم خیانت کرده است و خیانتکار به اقتصاد مقاومتی و مقام معظم رهبری محسوب می شود.

او همچنین تصریح کرد: مگر ما بیماریم که مانع تراشی می کنیم؟؛ من با این وضعیت نمی توانم در همدان کار کنم و با موانعی که از سوی برخی افراد ایجاد می شود به تمام وزرا می گویم که با چنین وضعیتی نمی توان در همدان کار کرد.

استاندار همدان با اشاره به اینکه دولت یازدهم نیز دولت نظام جمهوری اسلامی است، یادآور شد: مانع تراشی می کنید چون دولت یازدهم به دنبال اجرای طرح هاست؟ اگر وضعیت به همین روند ادامه یابد ناچار می شوم نام افرادی که مانع تراشی می کنند را به زبان بیاورم.

او با اشاره به اینکه نباید جوانان را به نظام و انقلاب مأیوس کرد، گفت: جوان زمانی مأیوس می شود که از سن اشتغال او گذشته باشد اما هیچ شغلی نداشته باشد.

این جملات بخشی از سخنانی است که استاندار همدان در آخرین انتقادات خود از کم کاری و مانع تراشی افرادی در استان مطرح کرد اما بر اساس آنچه برخی سرمایه گذاران می گویند به نظر می رسد گوش برخی از همین افراد به دستورات و تأکیدات بدهکار نیست و امنیتی را که سرمایه گذاران به آن احتیاج دارند، در برخی مناطق از سوی تعدادی از افراد و نهادها سلب شده است.

«سلب امنیت سرمایه گذاری» نقدی است که یکی از سرمایه گذاران بر عملکرد برخی مدیران وارد می کند و از نافرمانی و سرپیچی از دستورات در شهرستان اسدآباد گلایه دارد.

فرامرز شیرمحمدی سرمایه گذار اسدآبادی که سالهاست به دنبال اجرای طرح گردشگری، خدماتی در شهر اجدادی خود است، با تماس با پایگاه خبری "همدان نیوز"، از ناهماهنگی شهرداری اسدآباد و ایجاد سد از سوی این نهاد برای اجرای طرح خود خبر داد.

او گفت: من در ابتدای سال 85 برای سرمایه گذاری و ساخت یک مجموعه توریستی به اسدآباد آمدم. تقاضای خرید زمین کردم و فرماندار وقت گفت زمین نداریم اما با شهرداری هماهنگی هایی انجام می دهیم که در صورت امکان، فضایی را برای اجرای این طرح در اختیار شما قرار دهند.

شیرمحمدی افزود: شهرداری زمینی را به مساحت چهار هزار و 831 متر مربع در کنار پارک جنگلی اسدآباد به من نشان دادند و این زمین در کمیسیون معاملات شهرداری به من فروخته شد.

وی با بیان اینکه شهرداری بر اساس تعهد خود به مسکن و شهرسازی موظف به پرداخت هزینه تغییر کابری این زمین بود، اظهار داشت: این منطقه فضای سبز بود و شهرداری برای تغییر کاربری باید مبلغی را به مسکن و شهرسازی پرداخت می کرد که این کار را تا کنون انجام نداده و به همین جهت زمین را برای اجرای طرح سرمایه گذاری به ما تحویل نمی دهد.

شیرمحمدی در ادامه یادآور شد: من تا چهار سال پیش پیگیری های لازم را برای تحویل زمین و شروع اجرای طرح انجام دادم اما به این نتیجه رسیدم نه شهردار و نه شورای شهر تمایلی به راه اندازی این مجموعه ندارند.

وی همچنین تصریح کرد: با توجه به این موضوع در دادگاه علیه شهرداری اسدآباد جهت تحویل زمین شکایت کردم که دادگاه نیز 18 ماه پیش حکم تحویل زمین را صادر کرد و حکم قطعی شد اما شهرداری زمین را تحویل نداده است.

این سرمایه گذار از اقدام خود برای کسب مجوز ساخت مجتمع گردشگری خبر داد و افزود: من برای مجوز ساخت اقدام کردم و کارشناسان میراث فرهنگی نیز پس از انجام استعلام، محل را تأیید کردند اما شهردار پاسخی نمی دهد و اعضای شورای اسلامی شهر نیز گویا به این دلیل که من فردی غریبه با اسدآباد هستم تمایلی به اجرای این طرح ندارند.

او ضمن ابراز گلایه مندی از موانع ایجاد شده در مسیر اجرای طرح خود، گفت: من نزدیک به11 سال است که مسیر تهران به اسدآباد را می‌آیم و می روم تا مشکل حل شود اما هنوز خبری نیست.

شیرمحمدی به برگزاری جلسه ای در این خصوص با حضور استاندار همدان اشاره و تصریح کرد: در این جلسه استاندار دستور داد مشکل حل شود و در جلسه ای که در دفتر امور شهری برگزار شد، قرار بر این شد که جبران خسارت انجام شود و مصوبه شورای اسلامی شهر نیز مبنی بر جبران خسارت بود اما شهرداری نپذیرفته و می گوید اگر بخواهیم زمین را تحویل دهیم مشروط بر تحویل به عنوان فضای سبز است درحالیکه من برای ساخت مجتمع خدمات گردشگری، زمین را خریدم و پول مجتمع را پرداختم.

او تأکید کرد: امنیت سرمایه گذاری در شهر اسدآباد وجود ندارد و شورای شهر و شهرداری با نظرات استاندار و دستوراتش مقابله می کنند و توجهی به سخنان وی ندارند.

این سرمایه گذار اسدآبادی گفت: نه زمین را می دهند که مجموعه سریع تر راه اندازی شود و نه خودشان برای سرمایه گذاری اقدام می کنند.

وی ادامه داد: شهرداری باید مشکل را با مسکن و شهرسازی حل کند و ببیند چگونه می خواهد مبلغ تغییر کاربری را بپردازد.

شیرمحمدی با بیان اینکه هتل و مسافرخانه مناسبی در اسدآباد وجود ندارد، اظهار داشت: تصمیم بر این بود که مجتمع اسکان، خدماتی و تفریحی در این زمین راه اندازی شود اما به هیچ عنوان همکاری نمی شود.

این سرمایه گذار با بیان اینکه بارها به استانداری مراجعه کرده است، یادآور شد: استاندار همدان حمایت کافی را انجام و دستور داد که جبران خسارت با نرخ روز انجام شود اما نه شورای شهر و نه شهردار هیچ کدام به دستور کتبی استاندار توجه نمی کنند.

وی گفت: من به دنبال جمع آوری طومار هستم و از زائران کربلا هم امضا جمع می کنم که اسدآباد به چنین مجتمعی نیاز دارد؛ اسدآباد در مسیر گردشگری و عبور زائران کربلا قرار گرفته و به مجموعه خوب و در خورشأن نیاز دارد.

شیرمحمدی اضافه کرد: پدر و مادر من اسدآبادی هستند و دوست دارم برای شهر و استان خودم کاری انجام دهم اما مرا به چشم غریبه می بینند و هیچ کاری انجام نمی دهند.

او با بیان اینکه مسئله را با فرمانداری اسدآباد نیز در میان گذاشته است، یادآور شد: فرماندار سابق اسدآباد نیز این موضوع را مطرح کرد که مسئله شهرداری هیچ ارتباطی با ما ندارد و باید مسئله را بین خودتان برطرف کنید.

وی همچنین خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان احتیاجی به تسهیلات برای راه اندازی مجتمع ندارم و مشکل مالی در این طرح وجود ندارد و تنها زمین را می خواهم که مجتمع را بسازم اما متأسفانه شرایطی در اسدآباد وجود دارد که اجازه اجرای این طرح را نمی دهد.

شیرمحمدی جمله پایانی خود را اینگونه بیان کرد: امنیت سرمایه گذاری در اسدآباد وجود ندارد.

تصاویری از اسناد و مدارک این سرمایه گذار در ادامه آمده است:

{nomultithumb} 

خبرنگار پایگاه خبری "همدان نیوز" برای شنیدن نظر شهردار اسدآباد نیز چندین بار با او تماس گرفت که پاسخگویی در این زمینه از سوی حمزه عبدکوند به مسئول روابط عمومی این نهاد واگذار شد.

مسئول روابط عمومی شهرداری اسدآباد نیز در این خصوص گفت: شهدار در خصوص این موضوع صبحت نمی کند.

ویسی با بیان اینکه گره هایی در این طرح وجود دارد، در پاسخ به پرسش خبرنگار "همدان نیوز" مبنی بر اینکه چه مانع و گرهی در این طرح وجود دارد، اظهار داشت: ما اصلا نمی توانیم اجازه دهیم که اطلاعات شهرداری به بیرون درز کند که حالا به شما بگوییم.

وی با عصبانیت ادامه داد: این موضوع را منتشر نکنید؛ چه لزومی دارد چنین موضوعی را در رسانه خود منتشر کنید. طرحی که می گویید سرمایه گذاری نیست کلاهبرداری است.

بیان چنین مباحثی از سوی شهرداری اسدآباد در حالیست که استاندار همدان بارها بر رفع موانع سرمایه گذاری تأکید کرده و از رسانه ها نیز خواسته که در راستای توسعه فرهنگ جذب سرمایه گذار همکاری لازم را داشته باشند.

پیش از این نیز در جریان برگزاری نمایشگاه توانمندی های صنایع کوچک استان همدان، برخی از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران از چوب لای چرخ صنعت و سرمایه گذاری گذاشتن برخی افراد علیرغم دستورات مقام ارشد استان همدان خبر داده بودند.

با وجود اذعان سرمایه گذاران مبنی بر تلاش نیکبخت برای نیکبختی استان، به گفته خودش هنوز سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در استان همدان وحشت دارند و دلیل آن هم مانع تراشی در بخش های مختلف است که در خصوص این موضوع نیز اگر پاسخی روشن و شفاف از سوی شهردار اسدآباد و یا مسئول روابط عمومی شهرداری به عنوان نماینده او، مطرح می شد هم شهرداری از قضاوت در خصوص این موضوع در امان می ماند و هم موضع این نهاد در خصوص سرمایه گذاری مشخص می شد.

فرشته اکبری

نظرات   

 
0 #1 مهرداد رحیمی 1396-02-06 05:54
اقای شهردار چرا شخصا در برابر این مشکل سرمایه گذار سکوت اختیار کرده اید و پاسخ گو نیستید .مگر چطور باید برای جوانان این مرز و بوم ایجاد کار کرد تا نارضایتی مردم کم شود و این را بدانید که ایران مطلق به همه ی مردم است و ملک شخصی افراد خاص نیست و شما در مقابل این مردم مسولیت و باید به خدا جواب گو باشید .
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن