Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش جایگاه پرستاران نادیده گرفته می شود

پرستاران سربازان خط مقدم اما فراموش شده نظام درمان؛
جایگاه پرستاران نادیده گرفته می شود

یکی از عمده ترین مشکلات و درخواستهایی که پرستاران با آن دست و پنجه نرم می کنند حجم کاری بالا و میزان حقوق اندک است.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، سالروز ولادت حضرت زینب(س) پرستار نهضت و انقلاب حسینی بهانه ای شد تا این روز به عنوان روز پرستار در تقویم کشور ما به ثبت برسد و شاید روز پرستار تنها روزی است که به تلاش بی وقفه و بی منت پرستاران پاسخی داده می شود و جایگاه آنها مورد احترام قرار می گیرد.

وقتی برای تهیه وارد بیمارستان شدم و از پرستاران خواستم تا پای حرف ها و درد دلهایشان باشم اولین جمله ای که شنیدم این بود که "چه عجب کسی هم پیدا شد که به یاد ما باشد و روز پرستار را به ما تبریک بگوید" و همین جمله نشان داد که پرستاران نیز همچون دیگر خدمت گذاران در بخش های مختلف به باد فراموشی سپرده شدند و در طول سال تنها یک روز مورد توجه قرار می گیرند و پیام تبریک دریافت می کنند.

زمانی که خبر اجرای طرح تحول نظام سلامت در اردیبهشت ماه امسال به گوش مردم و نظام درمانی رسید، پرستاران امیدوار بودند که جایگاه و حقوق آنها مورد توجه قرار بگیرد و تغییراتی در این زمینه لحاظ شود اما امروز از افزایش حجم کاری در عین حقوقی اندک گلایه می کنند و از وزارت بهداشت انتظار رعایت عدالت در پرداخت حقوق ها در نظام درمانی دارند.

روز پرستار فرصتی شد تا به سراغ پرستاران برویم و از مشکلات، درخواست ها و انتظارات آنها با خبر شویم که شرح گفتگو با سه نفر از پرستاران بیمارستان تأمین اجتماعی همدان در ادامه آمده است.

یکی از پرستاران بیمارستان تأمین اجتماعی که از ما خواست نامش در گفتگو لحاظ نشود، به مشکلات پرستاران اشاره کرد و گفت: عمده ترین مشکل ما شب کاری ها و شیفت های نامنظمی است که هم به ما و هم به خانواده هایمان فشار وارد می کند و ریتم زندگی ما را تغییر می دهد.

وی ادامه داد: شیفت های ما همیشه در حال گردش است و ثابت نیست و همین موضوع، مشکلاتی را در زندگی ما ایجاد کرده است با این وجود حقوقی که دریافت می کنیم نسبت به حجم کاری ما کافی نیست.

این پرستار با بیان اینکه پرستاران در هر ظرایطی به وظیفه خود عمل می کنند، اظهار داشت: کسانی که شغل پرستاری را انتخاب می کنند و وارد این عرصه می شوند بدون در نظر گرفتن حقوق و مزایا و خدماتی که به پرستاران ارائه می شود باید به مردم و بیماران خدمت کنند و وظیفه خود را انجام دهند.

وی همچنین تصریح کرد: شرایط سخت کاری و حقوق اندک دلیلی برای کم کاری پرستاران نیست و در هر صورت پرستاران باید تعهد و وجدان کاری داشته باشند.

پرستار بیمارستان تأمین اجتماعی با بیان اینکه در کنار حقوق های کم، تشویق ها و پرداختی هایی برای پرستاران در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: جدا از این موضوع، عمده مشکل پرستاران حجم بالای کاری و فشار ناشی از کار است که باید تدبیری برای این موضوع اندیشیده شود.

وی به انتظار خود از مسئولان و مدیران نظام درمانی اشاره کرد و افزود: انتظار ما این است که از پرستاران در بخش های مختلف حمایت صورت بگیرد و شیفت های کاری کاهش پیدا کند.

این پرستار ادامه داد: تعدادی از پرستاران قصد ادامه تحصیل دارند و شیفت های کاری اجازه این امر را به آنها نمی دهد که رفع این مشکل نیاز به هماهنگی و چاره اندیشی دارد.

وی همچنین تصریح کرد: اگر حجم کاری پرستاران کمتر باشد موفقیت و خدمت رسانی هم به نسبت افزایش خواهد یافت.

این پرستار در پایان سخنان خود با بیان اینکه بازار کار در رشته پرستاری فراهم است، یادآور شد: در حال حاضر با مشکل کمبود پرستار  در کشور نیز رو به رو هستیم و با اجرای طرح تحول نظام سلامت و بهره وری کار به تعداد پرستاران بیشتری نیاز داریم.

بار اصلی درمان در بیمارستانها بر عهده پرستاران است

پرستار بخشICU  نیز در گفتگو با خبرنگار "همدان نیوز"، به انتظار پرستاران در اجرای طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت فرصتی برای افزایش دستمزد و حقوق پزشکان فراهم آمد اما نظام پرستاری در این طرح نادیده گرفته شد.

مهری حسن‌وند که 20 سال سابقه کار در نظام پرستاری را دارد، ضمن ابراز گلایه خود از نادیده گرفته شدن جایگاه پرستاران، یادآور شد: برای ارائه خدمات مطلوب به بیماران تنها ویزیت پزشکان کافی نیست و پرستاران نیز در سرویس دهی به بیماران حتی بیشتر از پزشکان دخیل هستند.

وی ادامه داد: ویزیت پزشکان در بیمارستانها تنها در مقطع زمانی خاصی از روز انجام می شود و مراقبت مستمر از بیمار در طول شبانه روز بر عهده پرستار است و اجرای ویزیت پزشکان را کادر درمان و پزشکان بر عهده دارند.

حسن‌وند با تأکید بر اینکه وزارت بهداشت تلاش پرستاران را نادیده گرفته است، خاطرنشان کرد: کادر درمانی و پرستاران خط مقدم نظام درمانی در بیمارستانها و مراکز درمانی هستند و کار اصلی در درمان بر عهده پرستاران است.

وی در ادامه یادآور شد: پرستاران ما در برابر دیگر کشورها حقوقی دریافت نمی کنند هرچند شاید مشکل پرستاران جدا از حقوق پایین نادیده گرفته شدن است و متأسفانه زحمات پرستاران آنچنان که باید مورد توجه قرار نمی گیرد.

این پرستار با اشاره به تأثیر اجرای طرح تحول نظام سلامت در نظام درمانی کشور، اظهار داشت: با اجرای این طرح، میزان مراجعه مردم به بیمارستانها به میزان زیادی افزایش پیدا کرده و به طور معمول تخت ها پر است اما تفاوت چندانی به حال پرستاران نداشته، این در حالی است که حقوق پزشکان چهار برابر شده و تنها 200 هزار تومان بر میزان حقوق دریافتی پرستاران اضافه شده است.

وی به انگیزه پرستاران برای ادامه فعالیت اشاره و تصریح کرد: وجدان کاری است که پرستاران با وجود سختی ها، خستگی ها و مشکلات را فراموش می کنند، توان خود را برای خدمت به بیماران به کار می گیرند و در درجه اول انسانیت و وجدان کاری را در کمک به بیماران مورد توجه قرار می دهند.

حسن‌وند با بیان اینکه هنوز فرهنگ سازی در رسانه ها در رابطه با شغل پرستاری و حساسیت و سختی این شغل صورت نگرفته است، اظهار داشت: پرستاران در تمامی ایام سال، تعطیلات و روزهای گرم و سرد سال مشغول به کار هستند اما هنوز برخی از مردم ما پرستاران، جایگاه آنها و نوع کار آنها را نمی شناسند و در بسیاری از مواقع پرستار را دکتر صدا می زنند.

وی اضافه کرد: انتظار داریم به کار پرستاران بها داده شود و توسط رسانه ها در رابطه با این شغل اطلاع رسانی صورت بگیرد چراکه سطح بالینی و کار پرستاران ایران به طور قطع از پرستاران دیگر کشورها بالاتر است اما نسبت به دیگر کشورها حقوقی بسیار ناچیز دریافت می کنند.

چند برابر شدن پرشکان و کار پرستاران به دنبال اجرای طرح تحول نظام سلامت

پرستار بخش اورژانس بیمارستان تأمین اجتماعی نیز تأکید کرد: با وجود سختی کار، قدر و منزلت پرستاران شناخته نمی شود و مردم دیدگاه مثبتی به شغل پرستاران ندارند.

مریم امینی شیفت کاری زیاد را یکی از مشکلات پرستاران عنوان کرد و افزود: این شیفت بالای کاری در حالی است که حقوق چندانی به ازای میزان فعالیت دریافت نمی کنیم.

وی ادامه داد: کاهش ساعت کاری یکی از درخواست های پرستاران است و امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد چرا که ساعات زیاد کاری ما نه تنها به خودمان بلکه به خانواده هایمان نیز فشار وارد می کند و مشکلاتی را به دنبال دارد.

امینی با بیان اینکه نیروهای دیگر ارگان ها و نهادها مزایا و خدماتی دریافت می کنند، خاطرنشان کرد: در نظام پرستاری چنین مزایایی را نداریم برای مثال می توان به ارائه کارت تخفیف به کارکنان برخی نهادها اشاره کرد که پرستاران از این فرصت محروم هستند و انتظار می رود که در این رابطه تدابیری اندیشیده شود.

وی اظهار داشت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت کار پرستاران بیشتر شد اما تأثیری بر میزان حقوق دریافتی نداشت در حالیکه حقوق پزشکان چند برابر شد.

این پرستار به انتظارات خود از سازمان نظام پرستاری اشاره و تصریح کرد: یکی از انتظارات ما این است که تسهیلاتی با سود پایین برای پرستاران در نظر گرفته شود چراکه برخی از پرستاران ما با وجود سابقه کار زیاد صاحب ملک نیستند و یا در مناطق خوبی زندگی نمی کنند و با پرداخت تسهیلات فرصتی فراهم می شود تا صاحب ملک شوند.

وی افزود: در حال حاضر و با حقوق فعلی، دستمزد پرستاری بیشتر صرف مصارف روزانه و خوراک و پوشاک پرستاران و خانواده ها می شود.

امینی در پایان سخنان خود گفت: در هر صورت و هر شرایطی پرستار کار خود را برای جلب رضای خدا انجام می دهد اما انتظار می رود که از پرستاران حمایت و پشتیبانی شود.

طرح تعرفه گذاری حقوق پرستاران اجرایی شود

رئیس هیئت مدیره سازمان نظام پرستاری استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار "همدان نیوز"، گفت: انتظار ما از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این است که طرح تعرفه گذاری را پیگیری کنند و به اجرا برسانند تا انگیزه پرستاران برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر نیز افزایش پیدا کند.

دکتر خدایار عشوندی با اشاره به کمبود پرستار در کشور، گفت: با توجه به کمبود نیرو در نظام پرستاری، حجم کاری بالا یکی از مشکلاتی است که پرستاران با آن دست و پنجه نرم می کنند.

عشوندی ادامه داد: کشور ما به 225 هزار نفر پرستار نیاز دارد در حالیکه ما 150 هزار نفر پرستار داریم و با کمبود 75 هزاری نیروی انسانی روبه رو هستیم.

وی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر کمبود نیرو باعث ایجاد شیفت های بیشتر شده و یک پرستار کار 1/5 پرستار را انجام می دهد و به همین دلیل فشار کاری زیادی را تحمل می کند.

رئیس هیئت مدیره سازمان نظام پرستاری همدان گفت: در صورت جذب نیروی انسانی در نظام پرستاری کشور، ارائه خدمات در این بخش بهبود خواهد یافت.

وی درخواست پرستاران را رعایت عدالت در پرداخت حقوق ها دانست و افزود: حقوق پرستاران نسبت به میزان کاری که انجام می دهند ناچیز است و انتظار داریم پرداخت حقوق در بخش های مختلف نظام درمانی با عدالت انجام شود.

عشوندی با بیان اینکه اجرای طرح تعرفه گذاری در پرداخت حقوق پرستاران هشت سال پیش در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، اظهار داشت: با وجود تصویب این طرح در مجلس، هنوز شاهد اجرای آن نیستیم و میزان پرداختی حقوق پرستاران تغییر چندانی نداشت از طرفی عدالت در پرداخت حقوق نیز رعایت نشد.

خدایار عشوندی با بیان اینکه دو هزار و 400 نفر پرستار در بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی در استان همدان داریم، یادآور شد: 600 نفر پرستار نیز در بیمارستانهای تأمین اجتماعی و ارتش مشغول به فعالیت هستند که در مجموع تعداد پرستاران به سه هزار نفر می رسد.

وی از افزایش کارانه پرستاران به 7/1 میلیون تومان خبر داد و افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت افزایش کارانه پرستاران نیز انجام شد اما مهمترین انتظار جامعه پرستاری اجرای طرح تعرفه گذاری است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن