Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گردشگری موانع ثبت جهانی "منظر تاریخی شهری از هگمتانه تا همدان" رفع می‌شود

موانع ثبت جهانی "منظر تاریخی شهری از هگمتانه تا همدان" رفع می‌شود

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: موانع ثبت جهانی پرونده "منظر تاریخی شهری از هگمتانه تا همدان" رفع و این عرصه برای بازدید ارزیابان یونسکو آماده می شود.

به گزارش "همدان نیوز"، علی مالمیر در جلسه "رفع موانع ثبت جهانی منظر تاریخی شهری از هگمتانه تا همدان که با حضور دکتر محمدحسن طالبیان برگزار شد، افزود: یک تیم کارشناسی از عرصه پیشنهادی ثبت جهانی بازدید و مشکلات و موانع را احصاء، شناسایی و مستند کردند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نیاز است در سال جاری اقدامات مقدماتی در راستای رفع موانع ثبت جهانی انجام شود تا  این عرصه برای بازدید ارزیابان یونسکو آماده شود این تیم از عرصه پیشنهادی ثبت جهانی بازدید و مشکلات و موانع را احصاء، شناسایی و مستند کردند.

مالمیر افزود:  این عرصه هسته اصلی شهر است که شامل تپه هگمتانه، بازار و بافت تاریخی شهر است که در قالب کانسرت «منظر تاریخی همدان» برای ثبت جهانی آماده‌سازی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال ثبت تاریخ شهر همدان هستیم، شهری که از هگمتانه آغاز شده و دوران مختلف تاریخی را طی کرده و امروز میراث دار آثاری از هر دوره است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان عنوان کرد: تپه هگمتانه که منتسب به دوران اشکانی و دارای معماری منظمی است که در کاوش های گوناگون باستان شناسی در پی کشف حقایقی از دوران مادها و هخامنشی در این اثر تاریخی هستیم و تحقیقات و کاوش‌های پیشین نیز بر این هدف متمرکز بوده است.

مالمیر اظهار داشت: تپه باستانی هگمتانه برخلاف سایت‌های تاریخی مانند تخت جمشید که در محدوده جغرافیایی مشخص و مربوط به یک دوران تاریخی است، شهری است که بیش از سه هزار سال حیات داشته و قدمت دارد و در اعصار مختلف محل استقرار بوده و همین تداخل دوره های تاریخی کاوشها را طولانی و پیچیده کرده است.

وی ادامه داد: اما حفظ پیوند این اثر با بافت قدیمی شهر فصل جدیدی به روی تپه باستانی هگمتانه گشوده شده که در فرآیند ثبت جهانی آن بسیار اثرگذار است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن