Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گردشگری برنامه ریزی سه ساله یونسکو برای توسعه گردشگری ایران

برنامه ریزی سه ساله یونسکو برای توسعه گردشگری ایران

b_150_150_16777215_00_images_gardeshgari852.jpgرئیس دفتر منطقه ای یونسکو گفت: دفتر منطقه ای یونسکو بر اساس برنامه ریزی سه ساله تلاش برای توسعه گردشگری پایدار در ایران، افغانستان و آسیای میانه را در اولویت قرار داده است.

 به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"،تسوتان تسوکوفسکی در آیین افتتاحیه ششمین اجلاس راه جهانی ابریشم در همدان در ابتدای سخنان خود ضمن تقدیر از شهرداری همدان برای میزبانی سخاوتمندانه از میهمانان اجلاس اظهار داشت: اطمینان دارم که شرکت کنندگان این اجلاس از کشورهای مختلف از میهمان نوازی مردم ایران لذت خواهند برد.

وی با بیان اینکه ارزش راه ابریشم این است که بستر تبادلات فرهنگی بین کشورهای واقع در این مسیر است، یادآور شد: هدف ما این است که شرایطی را ایجاد کنیم تا این امکان برای ملت های دنیا  فراهم شود تا آشتی و صلح داشته باشند و تعاملات و تبادلات فرهنگی بین این کشورها رخ بدهد.

تسو کوفسکی با اشاره به اینکه یونسکو با عنایت به چارچوب و استراتژی جهانی سعی در ایجاد توازن دارد، اظهار داشت: یونسکو به کشور های آسیایی کمک می کند تا فهرست آثار ملی خود را بازنگری  و آثار  استاندارد برای ثبت جهانی را شناسایی کنند.

وی افزود: تمرکز یونسکو برای تسهیل آماده سازی فایل های آثار جهانی است تا به پشتیبانی ماندگار و مانای آثار ثبت شده در سازمان یونسکو کمک کند. 

رئیس دفتر منطقه ای یونسکو با بیان اینکه هدف ثبت آثار جهانی استفاده از فرآیند بالا دستی در راستای کنوانسیون میراث جهانی یونسکو است، یادآور شد: یکی از اهداف یونسکو پرداختن به مواردی از میراث جهانی است که مغفول مانده است و تمرکز خاص بر جاده های فرهنگی به جای مانده در آسیا است.

وی افزود: تلاش بر این است که آثار فهرست جهانی متوازن و نماینده کشورهای مختلف باشد و کمیته هماهنگی بین دولتی یونسکو با حضور صاحب نظران 14 کشور عضو کمیته به بررسی پیشرفت های حاصل در کشورهای عضو می پردازد تا ثبت زنجیره ای آثار کشورهای ابریشم را به ثمر برساند و اقدامات حفاظتی در آن انجام شود.

تسوکوفسکی با بیان اینکه آثار میراثی ایران به خوبی از سوی مسئولان و مقامات در دنیا معرفی شده است، یادآور شد: وزارت گردشگری ایران از دیرباز همکار و همراه دفتر منطقه ای یونسکو در حفاظت و ترویج آثار ایران در سطح ملی و منطقه ای بوده است.

وی با تأکید بر توسعه گردشگری مبتنی بر میراث در کشورهای آسیای میانه، افغانستان و ایران بر اساس برنامه سه ساله، یادآور شد: بازدید گردشگران از کشورهای واقع در راه ابریشم از اهداف و برنامه های دفتر منطقه ای به شمار می آید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن