Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اجتماعی تصادفات در همدان جان بیش از شش هزار نفر را گرفت

تصادفات در همدان جان بیش از شش هزار نفر را گرفت

b_150_150_16777215_00_images_vazhgoni123.jpgرئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه در استان همدان گفت: در ۱۰ سال اخیر حدود ۲۰۰ هزار نفر در تصادفات کشته شده‌اند که در همدان حدود ۶ تا ۷ هزار نفر بوده اند.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا، حبیب معصومی اظهار داشت: از آنجایی که سالیانه تعداد زیادی از مردم بر اثر حوادث ترافیکی در جاده‌ها جان خود را از دست ۱۶ تا ۲۲ اردیبهشت به این مناسبت نامگذاری شده‌است.

وی با بیان اینکه بیماری‌ها و حوادث نقطه عطف وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند گفت: حوادث به 3 گروه عمده تقسیم می‌شوند که حوادث طبیعی همچون سیل، زلزله و ... در این زمره‌اند.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه ادامه داد: حوادث گروه دوم انسان ساز هستند اما عمدی نیستند مثل حوادث ترافیکی و در گروه سوم حوادث انسان ساز عمدی مثل جنگ قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه حوادث گروه دوم و در رأس آنها سوانح ترافیکی هشتمین عامل مرگ و میر در دنیا شناخته شده‌است گفت: متأسفانه این آیتم در کشور ما در رده‌های بالاتر علل مرگ قرار دارد.

حبیب معصومی ضمن تأکید بر رویکرد مطالبه‌گری در افزایش ایمنی جاده‌ها و راه‌ها عنوان کرد: در شهر همدان 3 بلوار از جمله بلوار از جمله آیت اله نجفی حادثه خیز هستند که لازم است مسئولین تدابیر شایسته‌ای در جهت ایمن‌سازی آنها داشته باشند.

وی با بیان اینکه وجود کیف حوادث خودرو در هر خودرو الزامی است و این موضوع باید به مطالبه‌ای عمومی تبدیل شود تا خودروسازان به تعبیه آن ملزم گردند تصریح کرد: سالانه ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در دنیا بر اثر حوادث ترافیکی فوت می‌کنند که غالبا ۵۴ درصد فوت شدگان عابر پیاده یا موتور سوار یا دوچرخه سوار هستند.

برای حفظ حیات، مطالبه‌گری کنید

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه ادامه داد: متأسفانه موتورسواران در کشور ما تابع هیچ قانونی نیستند و گاه حرکات آنها سبب ساز حوادثی برای دیگران می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۰۷ سازمان Whoشعاری با محوریت حوادث ترافیکی و ایمنی را به عنوان شعار سال اعلام کرد گفت: این موضوع تاکنون 5 بار تکرار شده و امسال که شعار "حفظ حیات، مطالبه‌گری کنید" برای این امر قرار داده شده مطالبه گری در ایمن‌سازی راه‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌است.

معصومی خاطرنشان کرد:  فوت هر فرد در حوادث ترافیکی معادل دو میلیارد تومان هزینه روی دست جامعه و خانواده و ... می گذارد و برخی پیامدها از قبیل بی سرپرست شدن خانواده قیمت هم ندارد.

شهر پیاده محور باشد نه خودرو محور

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه در ادامه تأکید کرد: شهر نباید خودرو محور باشد بلکه باید پیاده محور باشد و زیرساخت های آن در این جهت باشد که خوشبختانه در همدان پیاده‌راه سازی ها تا حدودی به این امر کمک کرده است.

وی با اشاره به اینکه سیاستگذاران بخش های مختلف نیز باید مخاطب پنجمین شعار سازمان بهداشت جهانی باشند گفت: مجالس قانونگذاری لازم است اعتبارات کافی برای ایمنی راهها تخصیص دهند و ترویج رویکرد سیستم ایمن سازی خودروها نیز محقق شود، در این راستا مطبوعات به عنوان صدای مردم نقش مؤثری دارند.

معصومی با اظهار به این امر که ژاپن چندین برابر کشور ما خودرو و دو برابر ما جمعیت دارد اما تعداد فوتی در تصادف‌های این کشور بسیار کمتر از ماست متذکر شد: مطبوعات باید نسبت به آموزش، فرهنگ سازی و مطالبه گری در این زمینه حساسیت داشته باشند.

کاهش تصادفات منجر به فوت در سال 97

مدیر حوادث دانشگاه در ادامه با اشاره به آمار تصادفات در سال گذشته تشریح کرد: درسال 97،  ۱۷هزار و 700 کشته در تصادفات داشتیم که در سال 96 این آمار بیش از 16هزار نفر بود.

وی اظهار داشت: در تصادفات سال گذشته ۳۶۷هزار و ۴۴۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری شدند و بیشترین آمار تصادفات در شهریور ماه است و روز ۱۵ شهریور با ۹۰ کشته بیشترین آمار فوت ناشی از تصادفات را طی سال 97 به خود اختصاص داده است کمترین آمار فوت در تصادفات مربوط به دی ماه است.

معصومی تبیین کرد: بیشترین آمار فوتی در تصادفات مربوط به راننده های خورو است که ۴۳ درصد آمار فوت در تصادفات را داشته‌اند، سرنشین های خودرو ۳۵ درصد و عابران پیاده ۲۱ درصد از فوت شدگان در تصادف بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در ۱۰ سال اخیر حدود ۲۰۰ هزار نفر در تصادفات کشته شده‌اند که در همدان حدود ۶ تا ۷ هزار نفر بوده اند گفت: 52 درصد از فوت شد‌گان در تصادفات سر صحنه جان خود را از دست داده‌اند، ۶ درصد حین انتقال و 40 درصد در بیمارستان فوت شده‌اند.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه یادآور شد: به طور کلی در این آمار، ۱۱ هزار و ۲۹ نفر معادل ۶۴ درصد در جاده‌های بیرون از شهر فوت شده‌اند و بیش از ۴ هزار نفر معادل ۲۵ درصد در درون شهرها، در راه‌های اختصاصی ۱۷۵ نفر برابر با یک درصد و در سایر راه‌ها حدود ۳ و نیم درصد جان خود را بر اثر تصادف از دست داده‌اند.

وی کمترین کشته های تصادفات را در سال گذشته مربوط به استان‌های یاسوج، اردبیل و ایلام عنوان کرد و افزود: اردبیل و زنجان در مقایسه با سال قبل بیشترین افزایش را داشتند و خراسان و یزد نسبت به ماقبل خود کاهش داشته‌اند. 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن