Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اجتماعی مراکز آموزشی بیماران اوتیسم در همدان راه اندازی می‌شود؟

مراکز آموزشی بیماران اوتیسم در همدان راه اندازی می‌شود؟

b_150_150_16777215_00_images_otism123.jpgمعاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: بیماران اوتیسم نیازمند مراکز آموزشی تخصصی هستند که امیدواریم آموزش و پرورش نسبت به راه اندازی این مراکز اقدام کند.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان، سعید بشیریان در نشست بررسی بیماری اوتیسم که با حضور خانواده این بیماران برگزار شد، افزود: افراد مبتلا به اوتیسم دارای نیازهای خاص هستند و در منابع علمی تاکید شده است که این کودکان و نوجوانان در محیط آموزشی با کودکان سالم در یک جا آموزش داده شوند.

 وی اضافه کرد: البته برخی از این کودکان دارای شرایط ویژه ای هستند که می طلبد در مراکز خاصی نگهداری و آموزش داده شوند، بنابراین باید مدارس تخصصی برای این طیف از سوی آموزش و پرورش راه اندازی شود. 

معاون حوزه تحقیقات و فناوری دانشگاه بیان کرد: در کشور به صورت جدی به مساله اوتیسم پرداخته شده چراکه شاهد روند رو به رشد این بیماری در کشور هستیم.

بشیریان اضافه کرد: با توجه به اهمیت این بیماری، سند ملی اوتیسم تنظیم شده که سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش متولی اجرای این سند هستند.

وی گفت: سه محور اصلی مورد تاکید در این سند قرار گرفته که در گام نخست تشخیص زودرس مورد توجه است چراکه در بیشتر مواقع تشخیص بیماری دیرهنگام صورت می پذیرد.

معاون حوزه تحقیقات و فناوری دانشگاه ادامه داد: برای پیشگیری از بیماری اوتیسم، اجرای طرح غربالگری برای تشخیص زود رس نیز مورد توجه است.بشیریان افزود: همدان در اجرای طرح غربالگری اوتیسم پیشتاز است و این طرح مرداد امسال با همکاری معاونت بهداشتی علوم پزشکی در همدان شروع می‌شود.

وی اضافه کرد: طرح غربالگری برای کودکان 18 تا 34 ماهگی انجام می‌شود چراکه با تشخیص این بیماری در سنین کودکی می توان علاوه بر پیشگیری توان خود را به بخش توسعه توانبخشی و درمان معطوف کرد.

معاون حوزه تحقیقات و فناوری دانشگاه اظهارداشت: هزینه توانبخشی و درمان بیماران اوتیسم بسیار بالا است همچنین شمار مراکز ارایه دهنده این قبیل خدمات در همدان اندک است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن