Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی ۲۷ درصد دانش‌آموزان همدانی وزن ایده‌آل ندارند

۲۷ درصد دانش‌آموزان همدانی وزن ایده‌آل ندارند

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش استان همدان از چاقی و اضافه وزن ۲۷ درصد دانش‌آموزان استان خبر داد و گفت: ۱.۷ درصد دانش‌آموزان استان نیز لاغر هستند.

به گزارش "همدان‌نیوز"، عبدالله جعفری اظهار کرد: در طرح کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان موسوم به «طرح کوچ» بیش از ۲۹۲ هزار دانش‌آموز،تحت کنترل و پایش قرار گرفتند که از این تعداد ۱.۷ درصد لاغر، ۱۹ درصد دارای اضافه وزن و هشت درصد، چاق بودند.

جعفری با بیان اینکه لاغری دانش‌آموزان می‌تواند به دلیل مسائل ژنتیکی یا سوءتغذیه باشد، تصریح کرد: طرح کشوری بسته امنیت غذایی دانش آموزان موسوم به «طرح باغ» طرح جدید آموزش‌وپرورش در حوزه سیاست تربیت تمام ساحتی دانش‌آموزان به ویژه ساحت زیستی و بدنی است که به بُعد تغذیه سالم و سلامتی، اهمیت ویژه‌ای دارد و خروجی طرح کوچ در این مسئله دارای اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه «طرح باغ» هنوز به استان همدان، ابلاغ نشده، توضیح داد: فعلاً این طرح در استان‌های البرز و سیستان‌وبلوچستان به صورت پایلوت شروع شده و با استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها و حمایت نهادها پیگیری می‌شود و امیدواریم در مهرماه سال تحصیلی آینده، این طرح ابلاغ و دانش‌آموزان استان از آن، منتفع شوند.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش استان همدان با بیان اینکه توجه به بعد تغدیه دانش آموزان یکی از موضوعات مورد توجه آموزش‌وپرورش است، مطرح کرد: انجام این طرح می‌تواند نوید بخش توجه به مسائل فرهنگی این حوزه باشد چون توجه به تغذیه سالم و بعد سلامتی، اهمیت زیادی دارد به همین دلیل امیدواریم «طرح باغ» به سرعت تسری پیدا کند چون ارائه خدمت بزرگی به دانش‌آموزان است.

جعفری ادامه داد: در بودجه سال جاری، ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای این طرح در کشور، پیش‌بینی شده و بیش از سه میلیون دانش‌آموز را تحت پوشش قرار می‌دهد که این بسته غذایی شامل؛ شیر، نان غنی شده و خرماست که بین مدارس لازم التوجه، توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت مصرف صبحانه و میان‌وعده در دانش‌آموزان، تأکید کرد: ما بر استفاده دانش‌آموزان از لقمه سالم در مدارس، اصرار داریم و در پایگاه‌های تغذیه مدارس نیز اقلام مجاز، ارائه می‌شود اما باز هم اولویت ما لقمه‌ای است که والدین برای دانش‌آموزان، تهیه می‌کنند.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش استان همدان در رابطه با طرح مکمل‌یابی در مدارس دخترانه، گفت: ۳۵ در صد دانش‌آموزان دختر کشور، فقر آهن و ۷۵ درصد، کمبود ویتامین D دارند که برای حل این مسئله در استان، مکمل‌های مورد نیاز را با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا در مدارس دخترانه، توزیع می‌کنیم./ ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن