Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی این توصیه‌ها را در خانه‌تکانی جدی بگیرید

این توصیه‌ها را در خانه‌تکانی جدی بگیرید

b_150_150_16777215_00_images_khanetekani3250.jpgتوصیه های پیش از نوروز خانه تکانی و خانه تکانی دارویی را مطالعه کنید.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی داتنشگاه علوم پزشکی همدان، دکتر حنیفه با بیان اینکه باید مراقبت های خانه تکانی خصوصا" خانه تکانی دارویی بیشتر مورد توجه و رعایت اصولی قرار گیرد افزود: باید توجه داشت کهضمن انجام خانه تکانی و گردگیری عید، حتماً در منازل با کیسه‌های دارو محتوی قرص،کپسول و یا شربت نیمه مصرف شده ای که مواجه می شوید به شیوه ای درست عمل نمائید از جمله اینکه ابتدا جعبه یا قفسه دارویی خود را سرو سامان دهید:

داروهایی که تاریخ انقضاء آن‌ها فرا رسیده است، از بسته بندی اصلی خارج نمائید و داخل کیسه زباله ریخته، معدوم نمائید. برای جلوگیری از مصرف نابه‌جای داروهای دور ریخته شده ، بهتر است قرص‌ها و کپسول ‌ها را با زباله‌های تر مانند تفاله چای مخلوط نمائید تا ظاهر ناخوشایند آن مانع مصرف داروها توسط کودکان و ... شود.

تاریخ انقضاء معمولاً به تاریخ شمسی یا میلادی روی جعبه مقوایی داروها، هم‌چنین در انتهای ورقه‌های آلومینیومی بسته بندی قرص ها و کپسول‌ها، بر روی شیشه آمپول ها و ویال‌های تزریقی و درخصوص پمادها و کرم‌های موضعی بر روی انتهای تیوب پماد و کرم و یا روی جعبه مقوایی آن‌ها حک شده است.

شربت‌های تاریخ گذشته (به جز آنتی بیوتیک‌ها) را در فاضلاب خالی کرده و شیشه‌های آن را دور بریزید. سوسپانسیون آنتی بیوتیک‌ها را بعد از گذشت ده روز از مصرفشان داخل سطل زباله بیندازید.

 قطره‌های چشمی که از باز شدن درب آن یک ماه گذشته است دیگر استریل نمی‌باشند و باید دور ریخته شوند.

آمپول‌ها و سرنگ‌های تاریخ گذشته را در کیسه زباله بریزید و معدوم نمائید.

کرم‌ها و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی هم دارای تاریخ انقضاء از 6 ماه تا 24 ماه (بسته به نوع فرآورده) پس از باز کردن درب ظرف می‌باشند که به صورت تصویر یک قوطی با درب باز شده روی بسته بندی فرآورده ترسیم می‌شود.

قبل از دور انداختن بطری خالی و یا ورقه‌ی دارو، دستور مصرف روی آن را برای جلوگیری از مصرف نابجا مخدوش نمائید.

چنان چه شرکت سازنده دارو، روشی را برای معدوم نمودن دارو روی بسته بندی آن ذکر کرده است، باید بر اساس آن عمل نمائید.

داروها را به دوستان خود ندهید چرا که پزشک براساس سابقه بیماری شما دارو را برای خود شما تجویز کرده است و دارویی که برای شما مؤثر بوده است چه بسا برای دیگری خطرناک باشد.

داروهایی که تاریخ انقضاء آن‌ها فرا رسیده است ولی استفاده‌ای در منزل ندارد می‌تواند به مراکز منتخب جمعیت هلال احمر جهت استفاده اهداء شود. لازم به ذکر است داروخانه‌های سطح شهر از پس گرفتن داروهایی که قبلاً به صورت آزاد یا بیمه فروخته شده معذور می‌باشند.

نظافت منزل:

پیش از شروع تعطیلات نوروز، بر اساس سنتی قدیمی، نظافت و شستشوی خانه ها آغاز می شود. علاوه بر آنکه باید مراقب باشیم دچار حوادثی مانند سقوط از ارتفاع نشویم، باید توجه داشت که استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی می تواند خطرات جبران ناپذیری را ایجاد نماید. بنابراین با رعایت نکات زیر سلامت خود را تضمین نمایید:

همیشه در هنگام استفاده از فرآورده هاي شيميايي و شوینده در نور كافي برچسب روي بسته بندي را مطالعه نموده سپس مصرف نمائيد. استفاده از داروها و مواد شيميايي د ر تاريكي مي توانند خطرناك باشد.

در هنگام استفاده از مواد شيميايي و فرآورده هاي شوينده و پاك كننده، پنجره ها را باز كنيد تا هوا به خوبي در محيط جريان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات بخارات سمی ایجاد می کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می زند.

در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک کننده از دستکش لاستیکی ، کفش جلوبسته و درصورت امکان، ماسک استفاده نمایید.

از اختلاط مواد شيميايي مانند جوهر نمك و مواد سفيد كننده و لک بر جداً خودداري كنيد. بخارات و گازهاي ناشي از اين اختلاط بسيار سمي و خفه كننده مي باشند.

بسياري از داروها و محصولات خانگي مانند جوهر نمك، مواد شوينده و لك بر، لاک پاک کن، سموم حشره كش و جونده كش (مانند مرگ موش)، تينر، ضديخ، بنزين و نفت مي توانند در صورت بلعيده شدن و تماس با پوست و چشم و يا در صورت تنفس، بسیار سمي باشند.

هميشه پس از استفاده از مواد شيميايي سريعاً درب آن را ببنديد و دقت نمایید که هيچ ظرف دربسته اي از دسترسي كودكان در امان نيست.

كيف دستي، ساك خريد و كيسه هاي نايلوني را دور از دسترس كودكان قرار دهيد. ممكن است داخل آنها وسايلي باشد كه توسط كودك بلعيده شود و يا كودك ضمن بازي آنها را روي سر خود كشيده و سبب خفگي وي شود.

در صورتيكه كودك شما ماده اي غير خوراكي را بلعيد، با مركز اورژانس 115و يا مركز اطلاع رساني داروها و سموم 190 تماس بگيريد.

محصولات شيميايي و شوينده، نفت و بنزين و داروها خصوصاً شربت ترک اعتیاد متادون را هميشه در ظرف اصلي آن نگهداري كنيد. هيچگاه اين فرآورده ها را در ظرف مواد خوراكي (مانند بطري نوشابه) نگهداري نكنيد. اين عمل سبب خورده شدن اشتباهي اين مواد توسط كودكان و مسمومیت شدید ایشان خواهد شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن