Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی مرگ‌ومیر زودرس کاهش می‌یابد؟

مرگ‌ومیر زودرس کاهش می‌یابد؟

b_150_150_16777215_00_images_marg123.jpgمدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان گفت: کاهش مرگ و میر زودرس یکی از اولویت های محوری این مجموعه است و برای تحقق این مطالبه برنامه هایی را پیش بینی کرده است.

به گزارش "همدان نیوز"، راضیه السادات میرمعینی افزود: افزایش میزان بروز بیمارهای غیرواگیر رابطه مستقیمی با نحوه زندگی افراد، سبک زندگی و تغذیه آنها دارد و این عوامل منجر به رشد مرگ و میر زودرس شده است.

وی اضافه کرد: یکی از رویکردهای معاونت بهداشتی اجرای طرح غربالگری برای کاستن آمار مرگ و میر زودرس است که این طرح پیشتر تنها در مناطق روستایی انجام می شد اما هم اینک در شهرها نیز صورت می گیرد.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان یادآوری کرد: برنامه تحول شهری از سال 95 آغاز و سال 96 تکمیل شد و هم اینک نیز در حال افزایش افراد زیر پوشش این طرح است.

میرمعینی گفت: مراقبان سلامت در شهر و بهورزان در مناطق روستایی جمعیت زیر پوشش بالای 30 سال را شناسایی کرده و به مراکز فراخوان داده تا مراجعان پرسشنامه های پیش بینی شده را تکمیل کنند.

وی اضافه کرد: اطلاعات کلی شامل قد سنجی، دور کمر و باسن، وضعیت فشار خون مراجعان بررسی شده و برای کنترل وضعیت قند و کلسترول خون، متقاضی به نزدیکترین آزمایشگاه معرفی می شود.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان بیان کرد: در این طرح وضعیت قند و فشار خون غربالگری شده و بانوان برای بررسی سرطان پستان به مامای مرکز ارجاع داده می شوند.

میرمعینی افزود: برای اندازه گیری خون مخفی موجود در مدفوع، کیت هایی در پایگاه‌های سلامت و مراکز شهری و بهداشتی موجود است و با این شیوه می توان خطر وجود سرطان روده بزرگ را بررسی کرد.

وی اضافه کرد: همچنین با انجام آزمایش پاپ اسمیر، بانوان از نظر وجود سرطان دهانه رحم ارزیابی و غربالگری می شوند.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان ادامه داد: علاوه بر این نتایج آزمایش های به دست آمده از قندخون، کلسترول، فشار خون، سیگاری بودن فرد، جمع بندی و داخل جدول قرار داده می شود.

میرمعینی افزود: این اطلاعات در سامانه یکپارچه سلامت وارد و ثبت شده و بر اساس آن خطرسنجی از نظر احتمال وقوع سکته قلبی و مغزی در 10 سال آینده کنترل می شود.

وی بیان کرد: برای احتمال های زیر 10 و 20 درصد، برنامه هایی برای بیمار پیش بینی شده و برای افرادی که نتیجه آزمایش ها بیانگر احتمال بروز بالای 30 درصد سکته قلبی و مغزی دارند تشریفات ویژه ای در نظر گرفته شده است.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان گفت: این طیف از افراد به پزشک مرکز بهداشتی ارجاع داده شده و مشاوره ها نسبت به تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی و کاهش مصرف نمک و ترک مصرف دخانیات برای افراد سیگاری تاکید می شود تا خطر بروز سکته قلبی و مغزی در 10 سال آینده برای فرد به زیر 30 درصد برسد.

میرمعینی افزود: افرادی که خطر بروز سکته قلبی و مغزی در آنها بالای 30 درصد است باید هر سه ماه یکبار به پزشک مراجعه کند.

وی تاکید کرد: برای کاهش مرگ های زودرس شامل افراد بین 30 تا 70 سال یک سند ملی تدوین شده و علاوه بر آن سند استانی نیز تهیه شده است.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان اضافه کرد: در این سند بر ضرورت کاهش استعمال دخانیات و مصرف نمک، افزایش فعالیت های بدنی ، میوه و سبزیجات با هدف کاهش بیماریهای قلبی و عروقی تاکید شده است.

میرمعینی با بیان اینکه همدان جزو استان های پرمصرف از نظر دخانیات است گفت: همدان از نظر فعالیت های بدنی نیز رتبه قابل قبولی ندارد و در این راستا باید ورزش و جوانان برنامه هایی را پیش بینی کند.

وی افزود: مصرف نمک برای هر فرد روزانه حدود 15 گرم بود که این آمار با کاهش میزان نمک نان و میزان نمک مورد استفاده در بسیاری از مواد غذایی آماده به 9 گرم رسید با این وجود استاندارد آن سه تا چهار گرم در روز است./ ایرنا همدان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن