Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی تخفیف 10 تا 50 درصدی شهریه دانشجویان کاردانی و کارشناسی/وجود7 هزار صندلی خالی در دانشگاه آزاد همدان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان خبر داد:
تخفیف 10 تا 50 درصدی شهریه دانشجویان کاردانی و کارشناسی/وجود7 هزار صندلی خالی در دانشگاه آزاد همدان

b_150_150_16777215_00_images_jamebozorg.jpgرئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان گفت: برای دانشجویان 95 درصد از رشته های مقطع کاردانی و کارشناسی، تخفیف 10 تا 50 درصدی شهریه پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، سعید جامه بزرگی در جمع خبرنگاران به وجود 12 مرکز و واحد این دانشگاه در استان اشاره کرد و افزود: دو مرکز دانشگاهی در حال تبدیل شدن به زیرمجموعه های مادر می شوند.

وی ادامه داد: 9 هزار و 315 نفر از دانشجویان آقا و پنج هزار و 343 نفر نیز خانم بوده که 80 درصد دانشجویان بومی هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان  ادامه داد: در مقطع دکترا 29 رشته و در کارشناسی ارشد 125 رشته در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و تعداد اساتید نیز 476 نفر است.

جامه بزرگی با بیان اینکه اساتید در گذشته در سطح مربی بودند، خاطرنشان کرد: این دانشگاه پنج استاد تمام، هشت دانشیار، 113 استادیار، 147 دانشجوی دکتری و 153 نفر مربی دارد.

وی با اشاره به فارغ التحصیلی 33 هزار و 223 نفر در مقطع کاردانی، گفت: در مجموع بیش از 90 هزار نفر در این دانشگاه فارغ التحصیل شدند که 49 هزار و 319 نفر به مقطع کارشناسی، هشت هزار و 74 نفر به مقطع کارشناسی ارشد و 17 نفر به مقطع دکتری اختصاص دارد.

جامه بزرگی با بیان اینکه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استان در 486 رشته محل تحصیل می کنند، یادآور شد: این دانشگاه  به دلیل دارا بودن چهار دانشکده علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی و هنر و معماری و همچنین پنج مرکز آموزشی در شهرستانهای استان، مرکز آزمونهای زبان خارجی، موزه تنوع زیستی و مردم شناسی "آمادای" و اخذ مجوز راه اندازی دانشکده پزشکی، در جمع بزرگترین واحدهای غرب کشور و به عنوان واحد جامع قرار دارد.

وی با اشاره به اهداف این مرکز آموزشی در سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل"، خاطرنشان کرد: امید می رود دانشگاه در راستای کیفی سازی حرکت کند به طوریکه به دانشگاهی کارآفرین و مؤثر در رشد و توسعه اقتصادی کشور، برتری در ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی به اقشار مختلف جامعه، پیشتازی در تولید علم، نظریه و اندیشه، مجهز به مراکز آموزشی پیشرفته بر اساس استانداردهای بین المللی، پاسخگو به انتظارات جدید جامعه وشناخته شده در مجامع معتبر بین المللی باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان از جمله اهداف کلان این دانشگاه را ارتقاء سطح کیفی دانشگاه در تمامی ابعاد عنوان کرد و افزود: تربیت و پرورش نیروی انسانی متخصص و متعهد مورد نیاز جامعه، توجه به دانش و مهارت های نوین در فعالیت های آموزشی و پژوهشی وتوسه همکاری دانشگاهی و حضور در صحنه های علمی جهانی از دیگر اهداف دانشگاه آزاد اسلامی همدان به شمار می رود.

وی ادامه داد: دیگر اهداف شامل ایجاد توازن بین بخش های آموزش و پرورش در دانشگاه و توسعه تحقیقات مرتبط با نیاز جامعه، پیاده سازی مدیریت دانش و مهارت های نوین به منظور افزایش کیفیت آموزش و پژوهش، افزایش سهم دانشگاه استان در تولید علمی کشور، استقرار نظام اداری کارآمد و اثربخش، ایجاد و تقویت پارک های علم و فناوری و مراکز تحقیقاتی و تنوع بخشی منابع درآمدی و یافتن منابع مالی به غیر از شهریه است.

جامه بزرگی با اشاره به وجود 34 آزمایشگاه و30 کارگاه کامپیوتر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، گفت: این دانشگاه اقدام به برگزاری 66 کارگاه آموزشی کرده و اکنون نیز 124 طرح تحقیقاتی در حال اجرا دارد و 35 طرح برون دانشگاهی و 275 طرح درون دانشگاهی آن خاتمه یافته است.

وی همچنین تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان بیش از 545 مقاله ISI و بیش از 494 مقاله ISC ارائه داده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با بیان اینکه این دانشگاه پنج هزار و 675 متر مربع فضای پژوهشی و تحقیقاتی دارد، اظهار داشت: تعداد کلاس ها و فضاهای آموزشی مجهز به ویدئوپروژکتور 198 واحد است.

جامه بزرگی با اشاره به ظرفیت یک هزار و 200 نفری مجتمع خوابگاهی حضرت زینب(س)، یادآور شد: مجموعه ورزشی امام علی(ع) این دانشگاه200 نفر و سالن ورزشی پوریای ولی 900 نفر ظرفیت دارند.

وی  با بیان اینکه دانشگاه آزاد به سمت راه اندازی مراکز نسل سوم رفته است، گفت: 70 هکتار زمین از سوی بنیاد مسکن خریداری شده و در اقتصاد دانش بنیان، سرمایه گذاری های دهکده گردشگری و طرح شفای سلامت، از آن استفاده خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان گفت: برای جذب گردشگران به دانشگاه، موزه آمادای در آن راه اندازی شده و با توجه به امکانات اقامتی و همچنین موزه آمادای پیشنهاد راه اندازی دهکده گردشگری در این محل ارائه شده است.

وی همچنین تصریح کرد: با همکاری شواری اسلامی شهر و دانشگاه علوم پزشکی مجموعه ای پیشرفته در این محل راه اندازی خواهد شد و مطب پزشکان در مرکز شفای سلامت متمرکز می شود تا مردم مناطق حاشیه شهر بتوانند از خدمات استفاده کنند.

جامه بزرگی با بیان اینکه امکانات زیرساختی آزمایشگاه های دانشگاه در خدمت صنایع استان قرار گرفت، خاطرنشان کرد: این دانشگاه با توجه به دارا بودن ورزشگاه ها میزبانی مسابقات ورزشی کشور را بر عهده گرفت.

وی با اشاره به ارائه تخفیف کلی به دانشجویان کاردانی و کارشناسی در برخی رشته ها، اظهار داشت: این دانشگاه 50 درصد تخفیف شهریه را برای 95 درصد از رشته ها در کل استان دارد و در دوره های کاردانی و کارشناسی، تخفیف های بین 10 تا 50 درصد را ارائه داده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با اشاره به راه اندازی مراکز مشاوره تحصیلی، یادآور شد: این مراکز آمادگی مشاوره به دانشجویان و متقاضیان ورود به دانشگاه را دارد.

وی با اشاره به وجود 67 کارگاه و آزمایشگاه در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تعداد انجمن های علمی فعال دانشگاه 15 انجمن است و انجمن دیگر رشته ها نیز به زودی راه اندازی خواهد شد.

جامه بزرگی به کاهش اتکا به شهریه در دانشگاه اشاره و تصریح کرد: تمام تلاش بر این است که اقدامات کیفی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا صورت بگیرد و از رشته های دانش بنیان استفاده شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه تعداد رشته های فعال دانشگاه 213 رشته است، خاطرنشان کرد: سهم واحد همدان از این رشته ها 27 رشته دکترا با 425 دانشجو است که هفت رشته آن برای اولین بار ارائه شده است.

وی ادامه داد: در کارشناسی ارشد 79 رشته با تحصیل پنج هزار و 408  دانشجو فعال است که 38 رشته آن برای اولین بار ارائه شده است.

جامه بزرگی همچنین تصریح کرد: پنج هزار و 549 دانشجو در 44 رشته در مقطع کارشناسی پیوسته تحصیل می کنند.

وی با بیان اینکه در کارشناسی ناپیوسته یک هزار و 419 دانشجو در 22 رشته مشغول به تحصیل هستند، گفت: در مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته نیز 41 رشته وجود دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان به کاهش دانشجویان کاردانی و کارشناسی در کشور اظهار داشت: با توجه به استقبال دانشجویان از برخی رشته هایی که اشتغال را تأمین می کند، رشته هایی جدید در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شده و بیشترین تعداد دانشجویان را در رقابت با دانشگاه پیام نور و مراکز غیر انتفاعی داشته است.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی کل کشور با کاهش 12 درصدی جذب دانشجویان روبه رو بوده اما نسبت به سایر دانشگاه ها وضعیت بهتری دارد.

جامه بزرگی با بیان اینکه تعداد زیادی از دانش آموزان در رشته تجربی تحصیل می کنند، خاطرنشان کرد: سعی دانشگاه بر این است که رشته های علوم پزشکی را گسترش دهد و بتواند در این زمینه پیشتاز باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با اشاره به اینکه دانشگاه بیش از هفت هزار صندلی خالی دارد، گفت: دانشگاه ظرفیت این تعداد دانشجو را با اساتید و اعضای هیئت علمی را دارد.

وی با بیان اینکه 14 محصول دانشگاه به تجاری سازی رسیده است، خاطرنشان کرد: تولید نانوپودر مس از محصولاتی است که تا به امروز از آمریکا وارد می شد و با تولید آن، واردات قطع خواهد شد.

جامه بزرگی همچنین تصریح کرد: افزایش سطح تحصیلات و رشد سطح آموزشی به دلیل وجود تحصیلات تکمیلی بوده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان گفت: توان تولید تمام واردات در داخل کشور وجود دارد و اگر هریک از اساتید یک طرح را دنبال کند به طور قطع تحصیلات تکمیلی دانشجویان به سود کشور خواهد بود و به رشد اقتصادی منجر خواهد شد.

وی با بیان اینکه همدان استان صنعتی نیست، اظهار داشت: صنعت در همدان چندان پیشرفته نیست و ارتباطاتی که از سوی دانشگاه برقرار می شود با صنایع کشور است و محصولات دانش بنیان در اختیار واحدهای صنعتی کشور قرار می گیرد.

جامه بزرگی میزان مطالبات از دانشجویان را شش میلیارد تومان دانست و افزود: سه میلیارد تومان از این مطالبات در شهریورماه برای ثبت نام پرداخت می شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در کل کشور از خانواده های شهدا و ایثارگران شهریه رایگان است و شهریه آنها از سوی بنیاد شهید پرداخت می شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان گفت: در طول هر ترم 12 تا 14 میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت به دانشجویان در نظر گرفته می شود.

وی با بیان اینکه چهار آزمایشگاه دانشگاه در حال اخذ مجوز آزمایشگاه استاندارد و معتمد هستند، خاطرنشان کرد: با توجه به جوان بودن اساتید دانشگاه، اساتید از پرکارترین ها در کشور به شمار می روند.

جامه بزرگی گفت: دانشگاه های آزاد اسلامی سراسر استانها یک دانشگاه هستند و آزمایشگاه های هر دانشگاه نیز مورد استفاده دانشجویان کل دانشگاه های آزاد کشور قرار می گیرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن