Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر سیاسی - مجلس کشور 300 هزار معلم کم دارد

کشور 300 هزار معلم کم دارد

b_150_150_16777215_00_images_hajibabayi963.jpgرئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: تفکر خصوصی سازی باعث شده تا با کمبود ۳۰۰هزار معلم روبه رو شویم و متاسفانه نگاه دولت به بودجه آموزش و پرورش غلط است.

به گزارش "همدان‌نیوز"، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در برنامه «به وقت ایران» درباره بودجه وزارت آموزش و پرورش و اهمیت آن در آینده کشور، گفت: آموزش و پرورش مهمترین، بزرگترین و تاثیرگذارترین نهاد اجتماعی، مولد سرمایه اجتماعی و یک امر حاکمیتی از دوره پیش دبستانی تا دیپلم به شمار می‌آید و این بدان معناست که نظام باید برای نظام آموزش و پرورش خرج کند. بنابراین در کشور نهادی مهمتر از نظام تعلیم و تربیت نداریم.
وی افزود: میزان و قدرت پرواز یک کشور، به میزان قدرت و پرواز آموزش و پرورش و رشد هر کشور در دنیا بستگی مستقیم به رشد آموزش و پرورش آن کشور دارد به همین جهت هر چه برای آموزش و پرورش کشور هزینه کنیم، همان قدر دریافت خواهیم کرد و معلم گران سنگ، دانش آموز گران سنگ تحویل جامعه خواهد داد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: نوع نگاه به آموزش و پرورش هنوز هم در نزد مسئولین ما و صاحبنظران متفاوت است گروهی در کشور بر این باورند که آموزش و پرورش را باید خصوصی کرد و دولت فعلی بر این قضیه بسیار معتقد است و این موضوع با بحث حاکمیتی صد درصد مغایرت دارد.
حاجی بابایی اضافه کرد: در اصل ۳۰ قانون اساسی به این جمع بندی رسیده ایم که از منابع ملی برای مدرسه و آموزش و پرورش خرج کنیم و این سیاست نظام است و رهبر انقلاب نیز صددرصد بر این باور هستند.
وی درباره خصوصی سازی آموزش و پرورش، توضیح داد: سال ۱۳۹۱، بودجه آموزش و پرورش ۱۵/۱۸ درصد، بودجه عملیاتی دولت بود و در سال ۱۳۹۷، ۱۱/۸۲ درصد بوده و این کاهش به این دلیل بوده که تمام وزیران بر این باور بودند که باید خصوصی سازی شکل بگیرد و تمام تلاش خود را به کار گرفتندکه مدرسه را واگذار کنند و یکی از افتخاراتشان بوده که هزینه آموزش و پرورش را کاهش داده اند و این نگاهی است که به مهمترین نهاد اجتماعی و روح و روان جامعه شده است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: در حالی که باید دانشگاه فرهنگیان داشته باشیم، دانشجو بگیرد در آزمون شرکت کند و به طور مثال بین یک میلیون نفر شرکت کننده، ۵۰ هزار نفر را انتخاب کند و در دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کند. در این دانشگاه چهار سال فقط در حوزه تخصص ابتدایی درس بخواند تا بتواند دوره ابتدایی را تربیت کند. و به محض آغاز تحصیل باید حقوق و مزایا برای او در نظر بگیریم. معلمی که می‌خواهد عزت تزریق جامعه کند نباید برای استخدام سر کج کند.
حاجی بابایی افزود: مقام معظم رهبری، فرمودند که پول و تعداد معلم را درباره آموزش و پرورش نباید حساب کرد، در حالی که تفکر خصوصی سازی باعث شده تا با کمبود ۳۰۰ هزار معلم روبه رو شویم و متأسفانه نگاه دولت به بودجه آموزش و پرورش غلط است.
وی درباره هوشمند سازی مدارس، گفت: هوشمند سازی مدارس از شیوه‌های مدرنی است که باید در مدارس انجام پذیرد و بی شک نیاز روز ما است. در برنامه ششم، وزارت ارتباطات را مکلف به مدارس هوشمند کرده ایم که تمامی روستاها، شهرهای ۲۰ هزار نفری و حاشیه شهرهای بزرگ شامل این طرح هستند.
نماینده مردم همدان در مجلس در پایان با بیان اینکه تلویزیون در کلان، مسیر خوبی را پیش گرفته است، گفت: در گذشته سهم آموزش و پرورش از صدا و سیما هیچ بود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن