Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر سیاسی - مجلس روزی که مسئولان با مردم ملاقات نکنند، روز سقوط است/ به مردم بی‌اعتنایی نکنید

روزی که مسئولان با مردم ملاقات نکنند، روز سقوط است/ به مردم بی‌اعتنایی نکنید

b_150_150_16777215_00_images_noorihamedani85.jpgحضرت ‌آیت الله نوری همدانی فاصله گرفتن و بی اعتنایی به مردم را خلاف دستورات اسلام دانست و از مسؤولان خواست به جای پشت میز نشینی در میان مردم باشند و مشکلات را حل کنند.

به گزارش "همدان نیوز"، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید امروز در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به خطبه ای از نهج البلاغه، به حقوق مسؤولان و مردم نسبت به یکدیگر اشاره کرد و گفت: به فرموده امیرمؤمنان(ع) حق والی و مردم نسبت به یکدیگر از اعظم حقوق است که اگر رعایت شود جامعه قوام پیدا می کند.

وی افزود: بر اساس روایت مردم به صلاح نمی رسد مگر این که والیان و مسؤولان جامعه صالح باشند، حق بزرگی بین مسؤولان و مردم وجود دارد و یکی از آن ها این است که ارتباط مستمر بین آن ها برقرار باشد و دیدار و صحبت داشته باشند.

حضرت آیت الله نوری همدانی با تأکید بر لزوم ارتباط مسؤولان با مردم برای حل مشکلات اظهار داشت: اگر مسؤولان بخواهند تنها در جایی بنشینند و با مردم ارتباط نداشته باشند و به بهانه هایی های مختلف اجازه ندهند که مردم درد خود را بگویند و با درهای بسته روبه رو شوند خلاف معارف و دستورات اسلامی است.

وی بی اعتنایی مسؤولان به مردم به غیرقابل قبول دانست و ادامه داد: امام کاظم(ع) به دلیل این که علی بن یقطین که از والیان و مسؤولان بود به صفوان جمال اجازه که فردی عادی به شمار می رفت اجازه ملاقات نداده بود به او فرمود تا مردم و آن فرد(صفوان جمال) از تو راضی نباشند رفتن به مکه و مدینه فایده ندارد و به دستور امام، علی بن یقطین از آن فرد عذر خواهی کرد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ابراز داشت: مسؤولان باید این رفتار امام را سرلوحه کار خود قرار دهند، والی و مسؤول مانند دیگر مردم از بشر است و نباید به افراد جامعه سخت بگیرد و خود را جدای از جامعه بداند.

وی عنوان کرد: پشت میز نشینی و تنها سخنرانی کردن و فاصله گرفتن از مردم خلاف دستورات اسلامی است، نهادها، ادارات و مراکز خانه ملت است و نمی شود که در به بهانه جلسه و مسائل دیگر بر افراد بسته باشد، در وقت اداری درها کاملا باید بر مردم باز باشد تا مردم مطالب خود را با هر مسؤولی که می خواهند در میان بگذارند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: مسؤولان باید کارهای مردم را پیگیری و اجرایی کنند و اگر احیانا راهی برای مسأله ای وجود ندارد مشکل باید با تواضع و اخلاق برای مردم بیان شود؛ مسؤولان باید در میان مردم باشند، حضرت امام فرمود وقتی دیدید که مسؤولان تشریفات دارند و نمی توانند مردم را ملاقات کنند روز سقوط و انحطاط است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن