Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر شهر و شورا استقبال مسافران نوروزی از سایت موزه میدان امام همدان

استقبال مسافران نوروزی از سایت موزه میدان امام همدان

شهردار همدان از استقبال بی‌نظیر مسافران نوروزی و مردم همدان از سایت موزه میدان امام خمینی(ره) همدان خبر داد.

به گزارش "همدان‌نیوز"، سیدمسعود حسینی با بیان اینکه مساحت تقریبی سایت موزه ۱۲۰۰ مترمربع و مساحت سالن موزه ۳۰۰ متر مربع است، گفت: پروژه در حال حاضر صددرصد پیشرفت فیزیکی دارد و با اعتبار ۱۲۵ میلیارد ریال به اتمام رسیده است.
وی با اشاره به اینکه شهرداری منطقه یک همدان کارفرمای این پروژه است، افزود: از جمله اقدامات تکمیلی سایت موزه، آماده سازی برای اجرای اسکلت سالن موزه، نصب اسکلت سالن موزه، اجرای سیستم ذوب برف، اجرای نما، اجرای سنگ پله‌های شمالی، تکمیل نمای آجری و سنگ فرش کف و سنگ پله‌ها بود که به طور کامل انجام شده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان نیز با اشاره به اینکه کاوش‌های میدان امام(ره) سال ۱۳۹۶ در پی پروژه پیاده‌راه‌سازی محوطه میدان، خیابان‌های بوعلی و اکباتان آغاز شد، افزود: پس از بررسی سطحی در فضای گود برداری شده توسط باستان شناسان متوجه شدیم شواهدی از آثار تاریخی در این فضا وجود دارد.
علی مالمیر با بیان اینکه کاوش‌های باستان شناسان طی دو فصل در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در داخل فضا انجام شد، اظهار کرد: در حین عملیات کاوش آثار و شواهدی از دوره‌های مختلف تاریخی تا عصر حاضر در محدوده به دست آمد.
وی اضافه کرد: به دلیل اینکه در شهر همدان برای نخستین بار آثاری از مادها به شکل مستند در فضای مرکزی شهر و در محدوده بافت تاریخی به دست آمده بود تصمیم گرفتیم به سایت موزه تبدیل شده و آثار به دست آمده در مکان به نمایش گذاشته شود.
مالمیر با اشاره به اینکه فرآیند ساخت موزه طی چهار سال انجام شد، مطرح کرد: از ۲۹ اسفندماه موزه به شکل آزمایشی افتتاح و بخشی از اشیا به شکل محدود به آنجا منتقل شد، همچنین مقرر شده باقی اشیا که در آزمایشگاه هستند به زودی به این محوطه منتقل و در جای اصلی خود قرار بگیرند.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان در طول کاوش‌های میدان امام(ره) تعداد زیادی تدفین‌های انسانی به دست آمد که احتمالا مربوط به دوران اشکانی هستند و به شیوه‌ها و روش‌های مختلف از جمله چمباتمه‌ای، جنینی و ساده دفن شده‌اند.
مالمیر تصریح کرد: در طول کاوش‌های این محوطه ۸ تدفین به دست آمد که احتمالا مربوط به دوران اشکانی است و چهار نمونه از این تدفین‌ها داخل تابوت‌های سفالی بود.
وی اظهار کرد: همزمان با افتتاح آزمایشی سایت موزه، اجرای زنده کاوش‌های باستان شناسی به شکل روزانه در محدوده انجام و تا اواخر تعطیلات نوروز ادامه دارد.
مالمیر در پایان اظهار امیدواری کرد که به زودی اشیا موزه تکمیل و این موزه منحصربه‌فرد به صورت رسمی افتتاح شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن