Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر شهر و شورا بودجه شهرداری همدان در سال 1401 اصلاح شد

بودجه شهرداری همدان در سال 1401 اصلاح شد

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهرهمدان از تصویب اصلاحیه و متمم لایحه بودجه ۱۴۰۰ شهرداری همدان در صحن شورا خبر داد و گفت: درمجموع بودجه ۱۴۰۰ مصوبه شهرداری هزارو ۶۸۵ میلیارد تومان بود که در پیشنهاد لایحه بودجه اصلاحیه، با حدود ۱۵میلیارد تومان کاهش پیش بینی شده است.

به گزارش "همدان‌نیوز"، ‌اکبر کاوسی‌امید افزود:  بودجه بازنمای نحوه اجرائی شدن وعده‌های سیاست گذاران از طریق مدیریت منابع و مصارف است و محکی برای سنجش ادعای سیاست گذاران در عمل به وعده‌هایشان محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد: بسیاری از ردیف‌های کاهش داده شده از بودجه مصوب سال ۱۴۰۰ شهرداری همدان که اعلام کردند، قابل وصول نیست چراکه متکی بر روابط مالی دولت با شهرداری است؛ از جمله عوارض ارزش افزوده کالا و خدمات و عوارض متمرکز که سهم همدان از این منبع درآمدی در مقابل سایر شهرداریهای کشور، بسیار ناچیزاست.

کاوسی اضافه کرد: جرائم موضوع ماده ۱۵و ۲۳رسیدگی به تخلفات رانندگی، کمک بلاعوض دولت و یا سایر سازمانها و موسسات دولتی، کمک دولت برای پروژه های مشخص و وام دریافتی از وزارت کشور برای خرید ماشین آلات و تجهیزات آتش نشانی که اقدام موثری صورت نگرفته و در لایحه ارسالی شهرداری اقدام به حذف منابع وام دریافتی و اوراق مشارکت کرده و اقدام شهرداری بر خلاف مصوبه اخیر شورای اسلامی شهر در خصوص افزایش اعتبار اوراق تا مبلغ  ۵۰۰میلیارد تومان بوده که در جلسات بررسی بودجه به آن اشاره شده است.

وی با بیان اینکه از یارانه بلیطی دولت ،به مبلغ ۵.۶میلیارد تومان بودجه مصوب ، تنها عملکرد هشت ماهه سازمان حمل و نقل بار و مسافر معادل ۵۸۴ میلیون تومان گزارش شده است، یادآور شد: درنهایت اعتبار این ردیف به ۳.۱میلیارد تومان کاهش داده شده است و این امر با وجود اعلام اینکه دولت و شهرداری با همدیگر هماهنگ هستند رخ داده است.

عملکرد ناموفق شهرداری همدان در جهت مولدسازی دارایی‌ها 

رییس کمیسیون بودجه شورای شهرهمدان به افزایش حدود۵۴ میلیارد تومانی حاصل از فروش اموال غیر منقول شهرداری، اشاره کرد و افزود: این افزایش در کنار سقف تسهیلات قابل دریافت شهرداری از بانک‌ها، همچنین اوراق مشارکت و پروژه‌های مشارکتی نشان می‌دهد شهرداری همدان اساسا در جهت مولدسازی دارایی‌ها خیلی موفق عمل نکرده است و خود این جای سوال دارد که چرا شهرداری نتوانسته از این منابع کسب درآمد داشته باشد؟
کاوسی‌امید با اشاره به اینکه اعتبار پروژه‌هایی که درشورای دوره ششم دارای اهمیت و اولویت اول هستند درلایحه بودجه اصلاحیه کاهشی دیده شده‌اند و در مدت زمان سپری شده در سال‌جاری فاقد پیشرفت فیزیکی مناسب هستند، یادآور شد: می‌توان به پروژه‌هایی همچون پارکینگ آقاجانی بیگ، تقاطع‌های غیر همسطح سردار همدانی و غدیر، پروژه تملک پارکینگ پشت هتل مرمر و تملک پارکینگ تالار قرآن و....اشاره کرد که با وجود تاکیدات لازم در بررسی گزارش شش دوازدهم، شهرداری همدان در سال‌جاری نتوانست آن طور که باید در این مهم پیشرفت داشته باشد.
کاوسی‌امید گفت: از طرفی شهرداری همدان به استناد تبصره های ذیل بودجه ابزاری به نام خزانه‌داری کل و کمیته تخصیص دارد که اگر در ۱۰ ماه گذشته این کمیته تشکیل می‌شد، در زمان عدم جذب منابع وقتی می‌بینند منابع محقق نمی‌شود منابع کسب شده را به پروژه‌های اولویت دار اختصاص دهند که این مهم نیز فراهم نشده است . 
وی با بیان اینکه مسئولیت این سند بودجه با شورای ششم و شهردار است، تاکید کرد: کمیسیون بودجه سعی داشته با نگاه واقع بینانه و بر اساس شرایط حاکم در جامعه بودجه را بررسی و تا حد امکان پروژه هایی که به نحوی قابلیت اجرا در سالجاری را نداشته و یا امکان اجرای آن در فرصت باقیمانده غیر ممکن است را کاهش و در مقابل با برخی از کاهش های صورت گرفته مخالفت کرد .
وی اهم سیاستهای کمیسیون بودجه شورای شهر همدان در بررسی لایحه بودجه اصلاحیه متمم سال ۱۴۰۰ را واقعی کردن بودجه با توجه به منابع درآمد، توجه به مباحث فرهنگی ،اجتماعی ،مذهبی، توجه ویژه به مسائل ایمنی وخرید تجهیزات مورد نیازآتش نشان، توجه به بازآفرینی شهری تعمیرونگهداری سازه هاو تاسیسات شهری وپلهای عابر پیاده، اولویت بندی در اجرای پروژه های تملکی و عمرانی، تعمیرونگهداری سازه هاو تاسیسات شهری وپل‌های عابر پیاده و توجه ویژه به مباحث حمل ونقل عمومی برشمرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن