Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر شهر و شورا تمامی طرح‌های شهری پیوست فرهنگی می‌خواهد

تمامی طرح‌های شهری پیوست فرهنگی می‌خواهد

رb_150_150_16777215_00_images_news_kenarkhabar_molavi-ebrahim.jpgئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌ها و عضو شورای اسلامی شهر همدان گفت: موفقیت اجتماعی تمامی پروژه‌های عمرانی با تهیه پیوست فرهنگی محقق می‌شود.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، ابراهیم مولوی در نخستین جلسه هماهنگی تهیه پیوست فرهنگی پروژه میدان امام خمینی(ره) شهر همدان اظهار کرد: یکی از عوامل موفقیت اجتماعی تمامی پروژه‌های عمرانی از جمله پیاده‌راه‌ها بحث اغنایی برای کسبه و شهروندان و بهره‌برداران است؛ بنابراین هم‌گامی و همدلی همه مجموعه‎ها در موفقیت این پروژه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این امر با تهیه پیوست فرهنگی برای پروژه‌ها امکان‌پذیر می‌شود.

وی در ادامه این نشست که با موضوع پیوست‌نگاری فرهنگی و اجتماعی طرح میدان امام(ره) و پیاده‌راه اکباتان در محل مرکز مطالعات برگزار شد، عنوان کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری باید برای طرح‌هایی که در کشور تنظیم می‌شود از جمله طرح‌های اقتصادی، پولی و مالی و عمرانی یک پیوست فرهنگی وجود داشته باشد.

مولوی با تأکید بر اینکه این پیوست فرهنگی مصوبه شوراست و همه ملزم هستند که به آن عمل کنند، ادامه داد: پیوست فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای در طرح‌ها و پروژه‌های شهرداری برخوردار بوده و لازم است در دستور کار کمیته‌ای مستقل در مرکز مطالعات قرار گیرد.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان هم در ادامه شناخت موضوع از جهات و ابعاد مختلف، شناخت داده و ستاده موضوع با فرهنگ موجود جامعه (شامل تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم موضوع در تحولات فرهنگی جامعه)، شناسایی و تببین شاخص‌های فرهنگی مرتبط با موضوع، طبقه‌بندی آثار مثبت و منفی احتمالی از اجرای موضوع و شناسایی و تببین فرصت‌ها، موانع و محدودیت‌های فرهنگی در محیط را از گام های پیوست نگاری اعلام کرد.

ابراهیم مولوی همچنین ارائه راهبردها و راهکارهای تقویت آثار مثبت با بهره‌گیری از فرصت‌های فرهنگی، ارائه راهبردها و راهکارهای عملی برای کاهش، حذف و جبران آثار مخرب احتمالی، ارائه الگوها و شاخص‌های ارزیابی برای اندازه‌گیری میزان کارایی راهکارهای پیشنهادی و آموزش و توجیه و انگیزه‌سازی در مدیران و کارشناسان مجری برای پیگیری اجرای پیوست را از دیگر گام‌های 9گانه پیوست‌نگاری برشمرد.

وی  گفت: پیوست‌نگاری در 3 فاز قبل از انجام پروژه، حین اجرا و پس از اجرا صورت می‌گیرد، بنابراین اهتمام جدی برای طی شدن مراحل علمی پیوست‌نگاری فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

امير فتحيان‌نسب، مدیر منطقه یک شهرداری همدان هم تغییرات احتمالی ناشی از اجرای طرح و مزایای به وجود آمده را در میدان امام(ره) و خیابان اکباتان تشریح کرد و از مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان خواست تا تهیه پیوست فرهنگی پروژه مورد نظر را در دستور کار خود قرار دهد.

گفتنی است؛ در پایان این نشست که با حضور نمایندگان معاونت‌های شهرسازی و معماری و امور اجتماعی، فرهنگی و گردشگری شهرداری همدان، مدیران اجرایی و پژوهشی مرکز مطالعات همراه بود، مقرر شد در جلسه آینده کمیته نگارش پیوست فرهنگی مرکز مطالعات متشکل از اعضای کمیته‌های مرتبط با موضوع تشکیل و طرح مورد نظر در آن جلسه ارائه و بررسی شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن