Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر شهر و شورا تولید 140 تن زباله در ملایر در طول شبانه‌روز

تولید 140 تن زباله در ملایر در طول شبانه‌روز

b_150_150_16777215_00_images_malayer.jpgمعاون خدمات شهری شهرداری ملایر گفت: در طول شبانه روز 140 تن زباله در شهر ملایر تولید می شود.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز" در ملایر، مدیریت پسماند یکی از مسائل مهم زیست‌محیطی است که می‌طلبد با توجه به گرم شدن کره زمین و گسترده شدن شهرها و مواجه شدن با مشکل مکان‌یابی برای دفن زباله‌ها، با دقت نظر بیشتر بدان بنگریم و شهرداری‌ها نیز باید با آموزش شهروندی موضوع تفکیک زباله از منازل را پیگیری کرده و در میان شهروندان جا بیندازند تا زمینی پاک را به نسل‌های آینده تحویل دهیم.

مدرس دانشگاه و کارشناس ارشد محیط زیست با  بیان اینکه در سال های اخیر باتغییر سبک زندگی و عادات غذایی، میزان پسماند جامد شهری افزایش یافته و ترکیب اجزای آن نیز تغییر می‌‎کنداظهار داشت: جديدترين آمار اعلام شده در رابطه با ميزان زباله توليدشده در ايران، نشان مي‌دهد ايراني‌ها سالانه حدود 20 ميليون تن زباله توليد مي‌کنند.

آرش رضایی با اشاره به اینکه مطالعات کشوري در حوزه پسماند توسط وزارت کشور نشان مي‌دهد، توليد روزانه زباله براي هر نفر 700 گرم است اظهار داشت: در کشورهای توسعه‌یافته به زباله، نگاه اقتصادی دارند و با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته کاغذ، شیشه، فلز و پلاستیک‌ها رابازیافت می‎کنند.

رضایی بیان داشت:  با توجه به جمعيت حدود 78 ميليون نفری کل کشور  اگر ميزان زباله توليد شده توسط اين جمعيت در يک روز را محاسبه کنيم به عدد 54 ميليون و 200 هزار کيلوگرم زباله مي‌رسيم.

این مدرس دانشگاه افزود: حال ضرب کردن همين عدد در 365 روز سال نشان مي‌دهد ايراني‌ها سالانه 20 ميليون تن زباله توليد مي‌کنند که از ميزان کل زباله‌هاي توليدشده در کشور 20 درصد متعلق به روستائيان و 80 درصد متعلق به ساکنان شهرهاي کشور است.

 وی  زباله را شامل  انواع پسماند های  صنعتی، پزشکی، ویژه، کشاورزی و پسماند جامد شهری نظیر پسماندهای خانگی، نخاله ساختمانی و پسماندهای خیابانی بیان کرد.

رضایی با اشاره به اینکه در مجموع از کل زباله های تولیدی تنها 20 درصد زباله‌هاي شهري بازيافت مي‌شود تصریح کرد : سالانه 17 میلیون تن زباله تولید شده در زمین دفع می شود.

وی در خصوص زباله های عفونی و بیمارستانی نیز افزود: باید راهکارهایی فراهم شود که این زباله ها از مطب های خصوصی جمع آوری و بی خطر سازی شود.

رضایی با اشاره به اینکه بسياري از بيماري‌هاي عفوني و خوني از طريق اين زباله‌ها منتقل شده و مي‌تواند سلامت جامعه را به خطر بيندازد  ابراز کرد: شهرداري، محيط زيست، نظام پزشکي و مرکز بهداشت  موظفند با توجه به مستندات و حجم توليد زباله‌ها و درجه‌بندي آن وضعيت زباله‌هاي عفوني را مشخص کنند.

نظافت 2 میلیون و 500 هزار متر مربع از فضای شهری در ملایر

 معاون خدمات شهري شهرداری ملایر نیز بیان داشت: در سال 94 روزانه بیش از 2 میلیون و 500 هزار مترمربع نظافت در شهر ملاير انجام شده که هزینه آن حدود 17 میلیون تومان است.

امير رضايي با بيان اينكه در شبانه‌روز 140 تن زباله در شهر در ملایر تولید می‌شود، اظهار کرد: جمع‌آوري زباله ملاير به صورت شبانه‌روزي انجام مي‌گيرد و از ساعت 9 شب تا بامداد پسماند سطل‌هاي ویژه زباله جمع‌آوري مي‌شود.

وی خاطر نشان کرد : عملیات نظافت و پاکیزگی شهر و جمع آوری زباله در شهرستان ملایر توسط 20دستگاه ماشین آلات مکانیزه و تعداد 3000 هزار نیروی انسانی  در طول شبانه روز انجام می شود.

وی  از نصب تعداد 900 سطل گالوانیزه  جهت جمع آوری مکانیزه زباله در سطح شهر ملایر در راستاي بالا بردن سطح بهداشت عمومي، بهينه‌سازي سيستم جمع‌آوري و جلوگيري از انباشت زباله‌ها خبر داد.

معاون خدمات شهري شهرداری ملایر مدارس را يكي از كانون‌هاي مهم و موثر در مقوله فرهنگ‌سازي  در زمینه کاهش تولید و تفکیک زباله برشمرد و تصریح کرد: با همكاري آموزش و پرورش مي‌توانيم از فضاي مدارس براي آموزش مباحث مربوط به پسماند و پاكيزگي شهر استفاده كنيم.

رضایی  در خصوص مشکل زباله‌گردهایی که نیمه شب‌ها  در شهر ملایر به تفکیک زباله می‌پردازند گفت این مشکل تا حدودی حل شده است  اما 80 درصد زباله تولیدی به صورت زباله تَر است  که غیراصولی در طبیعت رها می‌شود.

وی ‌با بيان اينكه در کشورهای توسعه‌یافته این تفکیک زباله  در مبدأ و توسط شهروندان صورت می‌گیرد، ‌گفت: در این کشور ها  زباله تر نیز برای تولید کود کشاورزی و تولید برق بکار گرفته می‌شود.

وي ‌تصريح كرد: ضروریست برنامه ریزی های دقیق و منسجمی  در راستای ایجاد کارخانه های زباله ‍‌سوز با استانداردهای جهانی و فاصله های مشخص از شهر ها صورت گیرد و همچنین خود این کارخانه ها موجب آلایندگی هوا نشوند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن