Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی تا پایان هفته آینده باید بستر و حریم رودخانه عباس‌آباد آزاد شود

تا پایان هفته آینده باید بستر و حریم رودخانه عباس‌آباد آزاد شود

رئیس‌کل دادگستری استان همدان تذکر داد تا پایان هفته آینده باید بستر و حریم رودخانه عباس‌آباد آزاد شود، در غیر این‌صورت با متخلفات برخورد قضایی خواهد شد و برای کسانی‌که در گذشته مرتکب جرم شده‌اند، دادستانی پرونده تشکیل دهد.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان همدان، محمدرضا عدالتخواه در بازدید از حریم رودخانه عباس‌آباد واقع در جنب دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا همدان با هدف صیانت از منابع آبی استان و آزادسازی حریم رودخانه مذکور، اظهار کرد: متأسفانه در سنوات پیشین به خاطر غفلت و ترک فعل تعدادی از مدیران، اشخاص حقیقی و حقوقی، بستر و حریم رودخانه را به صورت غیرقانونی و بدون رعایت حدنصاب حریم تصرف و حتی اقدام به احداث ابنیه و دیوار کرده و بستر و حاشیه رودخانه را به اراضی دانشگاه بوعلی الحاق کرده‌اند که این موضوع پذیرفتنی نیست.

وی با تأکید بر اینکه تصرف غیرقانونی حریم رودخانه‌ها جرم است و با عاملان آن برخورد قضایی خواهد شد، ادامه داد: حد بستر رودخانه در مالکیت عموم مردم بود و رودخانه‌ها و حد بستر آن جزو انفال است و هیچ‌کس حق تصرف یا خرید فروش و احداث بنا در آن را ندارد.

عدالتخواه تصریح کرد: براساس بند خ ماده یک آیین‌نامه مربوط به بستر و حریم رودخانه‌ها، انهار، مسیل‌ها، مرداب‌ها، برکه‌های طبیعی و شبکه‌های آبرسانی، آبیاری و زهکشی مصوب ۱۳۷۹ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۸۲ و ویژه ماده ۱۳ همان آیین‌نامه حتی وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها همچنین سازمان‌ها و نهادهای وابسته به دولت مکلف بوده‌اند قبل از اجرای هر گونه طرح عمرانی و یا احداث دیوار و حصار کشی بستر و حریم رودخانه‌ها را رعایت کنند و متخلفان از این امر تحت تعقیب و مجازات قرار خواهند گرفت.

وی اظهار کرد: متأسفانه به لحاظ ترک فعل و قصور تعدادی از مدیران سابق، بستر و حاشیه رودخانه‌ها مورد تصرف واقع و موجب تضییع و انفال شده که در صورت پدید آمدن حوادث غیر مترقبه همچون جاری شدن سیلاب، خسارات عمده‌ای به بخش کشاورزی و اراضی خصوصی مردم وارد خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان همدان خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال دادگستری استان همدان مقرر شده است در فاز نخست اجرای طرح صیانت از رودخانه‌ها ضمن آزاد سازی قریب به ۲۱۰۰ متر از حریم رودخانه عباس‌آباد، زمینه بهره‌برداری آحاد مردم از جاذبه‌های طبیعی ویژه رودخانه‌ها خواهد شد.

وی به طور جدی به متولیان امر متذکر شد تا پایان هفته آینده باید بستر و حریم رودخانه عباس آباد آزاد شود در غیر این صورت با متخلفات برخورد قضایی خواهد شد و برای کسانی که در گذشته مرتکب جرم شده‌اند دادستانی پرونده تشکیل دهد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن