Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی برنامه "هرخانه یک پایگاه سلامت" هرینه‌های کمرشکن را کاهش می‌دهد

برنامه "هرخانه یک پایگاه سلامت" هرینه‌های کمرشکن را کاهش می‌دهد

b_150_150_16777215_00_images_karami20.jpgمعاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: اجرای برنامه "هرخانه یک پایگاه سلامت" هزینه‌های حوزه سلامت را کاهش می‌دهد و از تحمیل هزینه‌های کمرشکن بر مردم خواهد کاست.

به گزارش "همدان نیوز"، دکتر منوچهر کرمی در جلسه آغاز توسعه دانشگاهی برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت در شهرستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی همدان ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه در ماه مبارک رمضان اظهار کرد: وقتی در مورد کرونا و آنفلوانزا به عقب می‌نگرم شجاعت و شهامت رئیس دانشگاه را در مدیریت این بحران‌ها بسیار مؤثر می‌بینم تا جایی که این موضوع مدیرکل حراست استان را هم به اقرار واداشت و عنوان کرد عملکرد دکتر حیدری مقدم مصداق کلام شهید سلیمانی بود که نه خود ترسید و نه دیگران را ترساند.

وی با بیان اینکه برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت دارای بالاترین حمایت در سطح وزارت خانه است گفت: از مهمترین اصول کار حمایت طلبی است که خوشبختانه این طرح در بالاترین سطح قرار داد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تصریح کرد: هم تیم پشتیبان پرورش برای این طرح دیده شده و هم برنامه‌ریزی صورت گرفته تا آموزش منطبق بر نیازسنجی علمی انجام شود.  

وی در ادامه افزود: در این برنامه هدف بزرگ نظام مراقبت، مبتنی بر رویدادهای بهداشتی  را دنبال می‌کنیم تا بر این اساس استفاده از ظرفیت هر خانه یک پایگاه سلامت با هدف آموزش و بهره‌مندی از فضای بسیج اطلاع‌رسانی برای مدیریت موقعیت‌های مختلف مثل کمپین مبارزه با تأخیر واکسن، بررسی مداخلات عوامل بهداشتی در سلامت روان و... مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر کرمی بیان کرد: از مهمترین اتفاقاتی که در نظام سلامت دنبال می‌شود علاوه بر ارتقای سطح سلامت، خود مراقبتی است که توجه به آن بار هزینه‌های سلامت و درمان را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه در ماجرای کرونا نظام شبکه ما به الگویی جهانی تبدیل شد عنوان کرد: در این سیستم از کوچکترین روستاها می‌توان با حضور بهورزان و مراقبین سلامت، شرایط سلامت مردم را مورد بررسی قرار داد، در این سیستم بهورز تربیت شد تا ناخوشی‌های ساده کنترل شوند و همه مردم روستا با الگویی بومی به سلامت برسند به این ترتیب بهورزان معتمدترین فرد در حوزه سلامت شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه ضمن تأکید بر اینکه با همین رویکرد میتوان به اهداف دیگر نیز دست یافت به لزوم پوشش همگانی سلامت در اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت اشاره کرد.  

وی تشریح کرد: متاسفانه نیمی از جمعیت جهان هنوز به مراقبت های بهداشتی مورد نیاز دسترسی ندارند و قریب به یک میلیارد نفر از جمعیت دنیا حدود ده درصد درآمد خود را صرف هزینه های بهداشت و درمان می‌کنند و تعداد قابل توجهی از مردم دنیا به علت عدم دسترسی به بهداشت و درمان به فقر و فاقه دچار می‌شوند.  

دکتر کرمی تأکید کرد: باید تلاش کنیم هزینه‌های سلامت برای مردم کمرشکن نشود بنابراین وارد فضای هر خانه یک پایگاه سلامت می‌شویم تا در این راستا تلاش کنیم، تامین سلامت مناسب خانواده بدون تحمیل هزینه های پرفشار در همه اقشار و گروههای سنی یکی از اهداف مهم این برنامه است.

وی تبیین کرد: پوشش خدمات، پوشش جمعیت، کاهش هزینه‌های دریافت خدمات و کیفیت خدمات موضوعاتی هستند که باید روی آن کار شود و مهم‌ترین اهدافی هستند که در این برنامه دنبال می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به اینکه از مجموعه پیش نیازهای نظام سلامت، مدیریت و رهبری است گفت: برای اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، رایزنی‌های مربوطه در دی‌ماه گذشته صورت گرفته بود و برنامه آغاز شده بود که به دلیل برخورد با کرونا مسکوت باقی ماند البته کاشان، سمنان و قزوین پیش از ما پایلوت این برنامه را آغاز کرده بودند.

وی در پایان یادآور شد: بالاترین درجه حمایت طلبی در این برنامه جاری است بنابراین باید با رویکردی کاملا متفاوت از دیگر دانشگا‌ه‌ها و با اپلیکیشن ها کار را پیش ببریم تا به اهداف مورد نظر دست یابیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن