Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی بیش از 200 هکتار از مزارع همدان زیر کشت زعفران می‌رود

بیش از 200 هکتار از مزارع همدان زیر کشت زعفران می‌رود

 

 

 

b_150_150_16777215_00_images_zaferan123.jpgمعاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: برنامه ریزی شده که 200 هکتار از مزارع استان زیر کشت زعفران برود.

به گزارش خبرنگار " همدان نیوز"، شهرام پرورش در آیین افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه گل و گیاه در ابتدای سخنان خود میزان تولیدات کشاورزی استان همدان را 5.5 میلیون تن عنوان کرد و افزود: 27.5 درصد از اشتغال در بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: ظرفیت کشاورزی استان همدان با حضور فعالان کشاورزی بالاست و 4.5 درصد از تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

پرورش با بیان اینکه ایران هفدهمین تولید کننده گل و گیاه در دنیاست، یادآور شد: رتبه ایران در صادرات گل و گیاه 107 است و باید در این زمینه تلاش بیشتری صورت بگیرد چراکه چهار یا پنج شاخه گل رز به اندازه یک بشکه نفت ارزش افزوده دارد.

وی با اشاره به اینکه تا پایان سال قبل 107 هکتار گلخانه در استان وجود داشت که 43 هکتار نیز به آن اضافه شد، اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی 210 هکتار گلخانه تا سه سال آینده در استان ایجاد خواهد شد و یک فضای کنترل شده در زمینه مصرف کود و سم در گلخانه ها شکل خواهد گرفت.

پرورش با بیان اینکه 18.5 میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب در گلخانه ها انجام شده است، گفت: یک هزار و 300 نفر در گلخانه های استان مشغول به کار هستند و به ازای هر هکتار گلخانه 11 نفر اشتغال مستقیم و 30 نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.

وی همچنین تصریح کرد: 20 واحد تولیدی در زمینه گل و گیاه در استان فعالیت می کنند و یک میلیون و 137 هزار گل رز شاخه بریده و دو میلیون و یکصد هزار بوته درختان زینتی در این گلخانه ها تولید می شود.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی شده که 200 هکتار از مزارع استان زیر کشت زعفران برود، خاطرنشان کرد: گیاه زعفران می تواند در مناطق فقیر خاکی رشد کند و وجود این شرایط در خراسان های رضوی، شمالی و جنوبی، باعث شده که تولید زعفران در این مناطق بیشتر از سایر مناطق و همدان باشد.

پرورش با بیان اینکه 96 درصد از رازیانه کشور در رزن تولید می شود، اظهار داشت: امید می رود سرمایه‌گذار جذب شود تا بتوان از خام فروشی محصولات جلوگیری کرد چراکه در حال حاضر صادرات خام‌فروشی به پاکستان و ترکیه و از آنجا به کشورهای اروپایی را شاهد هستیم.

وی همچنین تصریح کرد: بیش از 400 نوع گیاه دارویی در همدان تولید می شود که پیگیریم تولید این گیاهان در استان ساماندهی شود.

پرورش با تاکید بر اینکه میانگین استفاده از سموم در همدان پایین تر از کشور است، گفت: امید می رود که محصولات تولیدی در استان سالم و از استانداردهای لازم برخوردار باشد.

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن