Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی انسداد 600 حلقه چاه غیرمجاز در همدان تا پایان امسال

انسداد 600 حلقه چاه غیرمجاز در همدان تا پایان امسال

b_150_150_16777215_00_images_sotode1042.jpgمدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 212 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است که پیش بینی می شود تا پایان سال جاری به 600 حلقه چاه برسد. 

به گزارش "همدان نیوز"، منصور ستوده اظهار داشت: در سالهای اخیر فشار به منابع آب زیرزمینی کشور جهت تامین آب مورد نیاز بخشهای مختلف(کشاورزی ، شرب و بهداشت ، فضای سبز، صنایع و خدمات و...) فزونی یافته است بطوریکه آب استحصالی از چاهها بسیار بیشتر از ظرفیت آب تجدیدپذیر آبخوانها بوده و همین امر منجر به نزول سطح آب زیرزمینی در بسیاری از دشتهای کشور و بروز اثرات مخرب از جمله خشکیدن قنوات و چشمه ها، پمپاژ آب از اعماق زیاد توسط چاههای عمیق با هزینه برق بالا، شور شدن آب استحصالی از چاهها، بایرشدن زمین های زراعی، فرونشست زمین و ایجاد درز و شکاف در تاسیسات و منازل در برخی مناطق و....گردیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان افزود: در سال 1393 طرح ملی ” احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور“ در شورای عالی آب تصویب گردید که در آن وزارت نیرو با همکاری سایر ارگانهای ذی ربط(به خصوص جهاد کشاورزی)موظف به  احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوانهای کشور شده است.

وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای همدان نیز در اجرای طرح مذکور پیشگام بوده است، تصریح کرد: با اجرای طرح تعادل بخشی از نیمه دوم سال 93 در استان 3 هزار و 695 حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال 97 مسدود شده است که سبب صرفه‌جویی ۲63 میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

وی بیان داشت: برداشت بی رویه آب از چاه های غیرمجاز موجب افت یک متری سطح آب های زیر زمینی استان از جمله دشت های اسدآباد و نهاوند شده بود.

ستوده از پیش بینی انسداد 600 حلقه چاه غیر مجاز تا پایان سال جاری خبرداد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 212 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان پر و مسلوب المنفعه شد که سبب صرفه‌جویی بیش از 6 میلیون و 400 هزار مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

وی عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز را بیش از 127 کیلومتر اعلام کرد و گفت: بیشترین چاه‌های غیرمجاز در کبودراهنگ با یک هزار و ۱5۰ حلقه، رزن با ۶69 حلقه و همدان با 473 حلقه مسدود شده است.

وی با بیان اینکه روند انسداد چاه‌های غیرمجاز ادامه دارد، افزود: همکاری مناسبی بین دادگستری و نیروی انتظامی برای انسداد چاه‌های غیرمجاز در همدان وجود دارد که منجر به این عملکرد شده است.

ستوده بیان داشت: با چاه‌های مجاز استان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.

وی با اشاره به انسداد چاه های غیرمجاز در شهرستان های تابعه استان نیز گفت: در شهرستان اسدآباد 205 چاه غیرمجاز مسدود شد که موجب صرفه جویی 5/11 میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه در شهرستان تویسرکان 318 چاه غیرمجاز مسدود شدند که سبب صرقه جویی 8/5 میلیون مترمکعب از آب های زیر زمینی شده است، خاطرنشان کرد: همچنین در شهرستان فامنین با انسداد 99 چاه غیرمجاز 9 میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی صرفه جویی شده است.

وی ادامه داد: در شهرستان های ملایر 328، همدان 473، بهار 333، رزن 669، کبودراهنگ 1150و نهاوند 118 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شدند که به ترتیب سبب صرفه جویی 97/18 ، 7/19، 10.4، 48/124، 56 و 27/7 میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی شدند.

وی با اشاره به اینکه اکیپ‌های گشت و بازرسی به طور شبانه‌روزی دشت‌های استان را بازرسی می‌کنند عنوان کرد: 22 گروه اکیپ گشت و بازرسی در راستای نظارت بر چاه‌های مجاز، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های استان به طور شبانه‌روز دشت‌ها را کنترل می‌کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن