Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی سرمازدگی 292 میلیارد تومان به محصولات باغی همدان خسارت زد

سرمازدگی 292 میلیارد تومان به محصولات باغی همدان خسارت زد

b_150_150_16777215_00_images_sarma.bahari.jpgمدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: در سال جاری 24 هزار و 400 هکتار از باغات استان همدان دچار سرمازدگی شدند که 122 هزار تن محصول معادل ریالی 292 میلیارد تومان از بین رفت که 16 درصد کاهش محصول اتفاق افتاده است.

به گزارش "همدان نیوز"، حجت‌اله شهبازی در جمع خبرنگاران ضمن تأکید بر لزوم صرفه‌جویی در حفاظت از منابع آبی بخش کشاورزی اظهار کرد: اصلاح و جایگزینی باغات به دلایل متعددی از جمله صرفه‌جویی در مصرف آب در دستور کار قرار دارد بنابراین باغ‌های درجه دو که نیازمند افزایش ضریب اقتصادی هستند تبدیل به باغات درجه یک می‌شوند و سالانه 3 هزار متر مکعب صرفه‌جویی آب خواهند داشت.

وی افزود: در باغات درجه 3 که امکان اصلاح وجود ندارند جایگزینی صورت می‌گیرد و 70 درصد، معادل 7 هزار متر مکعب در هر هکتار صرفه‌جویی آب صورت می‌گیرد و مجموعاً در دو بخش اصلاح و جایگزینی باغات، 8 میلیون متر مکعب صرفه‌جویی انجام می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان، از تغییر الگوی کشت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی یاد کرد و افزود: محصولات پسته، گل محمدی و زعفران از جمله کشت‌های کم‌آب بر جایگزین هستند که در استان همدان معرفی و کشت شده‌اند.

وی تصریح کرد: در پایان سال 96، حدود 130 هکتار کشت زعفران داشتیم که یک میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی داشته و پیش‌بینی می‌شود تا 50 هکتار در سال 97 توسعه داده شود همچنین تا پایان این مدت، حدود 183 هکتار باغ پسته در استان داشته‌ایم که یک میلیون مترمکعب صرفه‌جویی آب به دنبال داشته و پیش‌بینی شده 70 هکتار سالیانه کشت پسته در استان اضافه شود.

شهبازی همچنین از کشت 145 هکتار گل محمدی در استان همدان خبر داد و افزود: این میزان حدود 6 دهم میلیون متر مکعب صرفه‌جویی آب ایجاد کرده است.

وی متذکر شد: 4 هزار و 400 هکتار از باغات استان همدان تا پایان سال 96 تحت پوشش آبیاری قطره‌ای قرار گرفته‌اند که سالانه حدود 20 میلیون متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف آب به همراه دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در پایان یادآور شد: در هر هکتار 10 میلیون تومان یارانه بدون سقف و محدودیت برای اصلاح آبیاری در باغات پرداخت می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن